Смерть на колесах

  • У селі Ільці Верховинського району трапилася смертельна дорожньо-транспортна пригода – мотоцикліст врізався в опору. Хлопець загинув на місці аварії, а пасажир – молодший брат водія – потрапив до лікарні. Батьки та односельчани звинувачують у ДТП поліцію, проте у правоохоронців є своя версія подій.

    Трагедія сталася 2 вересня близько 20-ї години. Того дня хлопець разом із братом роздавали запрошення на весілля. Він от-от мав одружитись…

    За офіційним повідомленням управління з питань цивільного захисту Івано-Франківської ОДА, водій на мотоциклі «Вайпер» намагався обігнати попутній автомобіль «ВАЗ-2109». Він виїхав на смугу зустрічного руху, не впорався з керуванням та допустив зіткнення з нерухомою опорою справа. Мотоцикліст загинув, а пасажир потрапив до лікарні із закритою черепно-мозковою травмою.

    Батьки, родичі та односельці загиблого не вірять у таку версію подій. Вони переконані, що насправді винна поліція. Мовляв, правоохоронці почали погоню за мотоциклом, і через це трапилася трагедія.

    «Мало бути весілля. Хлопці поїхали на мотоциклі запрошувати людей, але наша поліція гналася за ними, і син розбився», – розповідає батько загиблого Дмитро Бойчук. Чоловік називає ім’я поліціянта, який, на їхню думку, причетний до смерті сина – капітан поліції Володимир Зеленчук. «Вони гналися, поки він не заїхав у стовп, а потім зупинилися. Якби не вони, моя дитина була б жива», – вважає пан Дмитро.

     Не гналися

    У правоохоронців – своя версія подій того недільного вечора. Начальник Верховинського відділення поліції Богдан Сокол розповідає, що їхні працівники зупинили за допомогою проблискових маячків «Фольксваген Пасат» на іноземній реєстрації. Вони перевіряли документи у водія, спілкувалися з ним, а після закінчення перевірки сіли у службове авто, об’їхали «Фольксваген» і з все ще ввімкненими проблисковими маячками почали рух. У цей момент поліцейські нібито і побачили мотоцикліста, який рухався у бік Верховини.

    «Якщо поліцейські хотіли б його зупинити, то вони б одразу розвернулись і почали переслідування, там дорога достатньо широка», – пояснює Сокол. Та вони, за його словами, продовжили рух у протилежну сторону, проїхали десь метрів 400-500 і тільки тоді  розвернулися, наміру зупиняти мотоцикліста не мали. Цю версію, мовляв, може підтвердити й водій «Фольксвагена».

    Далі, рухаючись вже дорогою на Верховину, поліцейські побачили водія автомобіля «ВАЗ-2109», який їх зупиняв. «Вони стали, і чоловік повідомив, що на його очах трапилась ДТП – мотоцикліст заїхав у залізно-бетонну опору. Тобто наші працівники навіть не знали про аварію», – зазначив Богдан Сокол.

    Згодом поліціянти відвезли тіло загиблого на експертизу. Бо хоч причина смерті зрозуміла, це має бути підтверджено висновками судмедекспертів.

    Несправні відеореєстратори

    Жителі сіл Магурка і Плай та родичі загиблого мотоцикліста не погоджуються з такою версією. Вони переконані, що правоохоронці просто приховують, що було насправді. Люди вийшли під Верховинське відділення поліції з вимогою справедливого розслідування справи. Вони хочуть, щоб Володимира Зеленчука звільнили з посади.

    Крапку в цій історії міг би поставити запис з відеореєстратора машини правоохоронців, проте він не працював. «Він технічно несправний був. Не знаю. Ми розбираємось у цьому питані», – коротко коментує начальник відділення. За цим фактом розпочата службова перевірка. Також у поліціянтів не було нагрудних камер, бо вони ними не забезпечені.

    Сам капітан Зеленчук місцевим ЗМІ зізнався, що коли заступив на патрулювання, то відеореєстратор працював, але через кожні 500 метрів вимикався. Правда, про його несправність екіпаж нікого не повідомив.

    Брат загиблого у лікарні прийшов до тями, проте не може згадати, як все відбувалося. Каже, що бачив, як правоохоронці їдуть за ними, але більше сказати не може.

  • Службове розслідування

    У поліції розпочали службове розслідування щодо цього випадку. Прес-секретар ГУ НП в Івано-Франківській області Мирослава Белдик повідомила, що капітана поліції Володимира Зеленчука на час розслідування відсторонили від обов’язків. «У нас такий порядок. Це нормально», – коментує відсторонення Зеленчука пані Мирослава.

    Також виявилось, що відео з моменту ДТП є. Батько загиблого заявляє, що правоохоронці не знали про одну з відеокамер, тому не встигли його стерти. Стирання записів з камер спостереження заперечує Богдан Сокол. «Неправда, відео не видаляли. Найбільше нам покаже відео з магазину «Оскар», але до нього поки що немає доступу, бо власники за кордоном», – пояснює він.

    Верховинським ЗМІ вдалося зв’язатися з одним із свідків пригоди – Дмитром Лукенюком. Чоловік каже, що шансу не врізатися в опору в мотоцикліста не було. «А який шанс? Швидкість велика, там поворот, а ті ззаду гналися?» – згадує чоловік. Він додає, що розмовляв після цього з правоохоронцями: «Я запитав у них: ну що, хлопці, догналися? Але вони відповіли, щоб я йшов своєю дорогою, а вони за ним не їхали».

     

    Що можна, а що ні

    Чи винні у цій смертельній аварії працівники поліції, покаже слідство. Залишається надіятись, що відео, про які говорили і батько, і начальник Верховинського відділення поліції, та покази свідків дозволять зрозуміти, що було насправді. Але хочемо розповісти, що у правоохоронців існують правила щодо переслідування авто- та мототранспорту.

    Прес-секретар патрульної поліції в Івано-Франківській області Микола Гурак пояснив, що, згідно з наказом начальника Департаменту патрульної поліції НПУ Євгенія Жукова від 2017 р., патрульним забороняється блокувати транспортні комунікації та дороги за допомогою штучних перешкод під час переслідування авто- та мототранспорту. «Тобто не можна блокувати мотоцикли на швидкісних трасах», – коротко пояснює Гурак.

    Також не можна переслідувати водіїв мопедів та мотоциклів без шоломів, окрім випадків, коли ті вчинили злочин. Переслідувати ж мотоцикли можна, коли водій у шоломі, коли правоохоронці впевнені у власній безпеці та у безпеці інших учасників дорожнього руху.

    Окрім того, під час переслідування авто- та мототранспорту екіпаж поліції повинен постійно доповідати оперативному черговому підрозділу про місце свого перебування, напрямок руху та дії осіб, які переслідуються. Також мають бути ввімкнені проблискові маячки та звукові спецсигнали.

    «До речі, порушення водієм ПДР не є злочином. За це передбачена адміністративна відповідальність», – акцентує Гурак.

    Прес-секретар ГУ НП в області Мирослава Белдик також підтвердила, що правоохоронці у районах працюють згідно з цими правилами.

    Людмила ОЛЕНЮК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!