Смерть і ями: Найгірші дороги Прикарпаття

  • Близько 60% із 4 100 кілометрів доріг Івано-Франківщини – у незадовільному стані. На ремонт місцевих автошляхів грошей не вистачає традиційно, але навіть на трасах державного значення є ділянки, їхати якими небезпечно і страшно.

    «За Долиною дороги немає…»

    Через Прикарпаття проходить три автодороги національного значення – Н-09 (Львів – Мукачево), Н-10 (Стрий – Мамалига) та Н-18 (Івано-Франківськ – Тернопіль). Найбільшу протяжність мають дві перші з них. А ще ці дві траси сумновідомі через значну кількість ДТП – вони входять у топ-15 найбільш аварійних доріг України. За рік тут загинуло понад 60 людей, ще близько 250 отримало травми.

    Всього ж у 2018 році на Івано-Франківщині зафіксували 2939 дорожньо-транспортних пригод за участю 5851 особи. 467 аварій були травматичними чи смертельними. За минулий рік на дорогах області загинуло 127 людей, а ще 957 – отримали тілесні ушкодження.

    Дорога Н-09 раніше входила до списку найгірших в Україні, але після ремонту в 2015-2017 роках її стан можна назвати хорошим – доїхати з Івано-Франківська до Львова за дві години тепер цілком реально. В аваріях, які на ній стаються, складно звинувачувати стан дорожнього покриття – в основному ДТП трапляються через перевищення швидкості або п’яних водіїв.

    А от на трасу Н-10, яка на Прикарпатті йде від Снятина до Івано-Франківська, а потім через Калуш, Долину та Болехів до Львівської області, нарікань дуже багато. Особливо незадоволені прикарпатці  останньою ділянкою дороги – від Долини до Болехова і далі, в напрямку Стрия. Водії прямо кажуть: «За Долиною дороги немає, краще туди не їхати». А в Болехові місцеві таксисти періодично закладають ями цеглою – мовляв, хоч якийсь ремонт же треба робити.

    Дороги Н-09 та Н-10 перетинаються в Івано-Франківську, після чого розходяться: одна йде на Калуш, друга – на Бурштин. Ці два міста сполучає також пряма дорога Т-0910 (Калуш – Бурштин). Але, як правило, усі водії роблять гак через Івано-Франківськ. Це на 25 кілометрів довше, але стан короткої дороги такий, що її оминають за будь-якої можливості, бо зайвий раз ремонтувати ходову в автомобілі не хочеться нікому. Відповідно, з Калуша до Бурштина їздить всього шість автобусів на день, а натомість, наприклад, на Долину рейси відправляються майже щопівгодини.

    Те ж саме можна сказати ще про цілу низку шляхів регіонального значення. Дороги зі Снятина на Тязів та Косів, а також з Тлумача на Городенку теж давно потребують капітального ремонту. Втім грошей на нього традиційно не знаходиться.

    Є хороші, є жахливі

    Франківець Віктор Мушинський – водій з 30-річним стажем. Він працює адвокатом, часто їздить у різні міста Івано-Франківщини, а також до Львова та Києва, тож про стан доріг в області і в Україні знає не з чужих слів. Він каже, що автошляхи на Прикарпатті нічим особливо не відрізняються від доріг в інших областях.

    «Частину доріг державного значення у нас не так давно відремонтували, протягом останніх п’яти років, – розповідає Віктор Мушинський. – Траса на Львів, як для України, в досить хорошому стані. Також рік тому зробили непогану дорогу до Чернівців. До цього вона була у жахливому стані. Більш-менш зробили і дорогу до «Буковелю». А от трасу Івано-Франківськ – Стрий відремонтували лише частково і подекуди. Особливо в районі Долини-Болехова – це, напевно, найгірша автодорога в області. Відверто кажучи, це жах і дорога смерті. Тепер її ніби ремонтують, тож є надія на краще. Та якщо з дорогами державного значення ще все більш-менш добре, то шляхи місцевого значення взагалі дуже погані. У деяких селах – просто жахіття, там ніхто взагалі нічого не ремонтує».

    Водночас водій каже, що не варто надто нарікати на дорожні служби: було виконано стільки робіт, скільки було фінансування. Усе ж ремонт державних доріг є дуже дорогим, а грошей в бюджеті України не так вже й багато.

    «Однак про деякі дороги, схоже, взагалі забули. Досить погана дорога до Тлумача. А є й такий напрямок, як Калуш – Бурштин: дорогою це навіть складно назвати. Я там востаннє їхав років п’ять тому і більше не ризикую. Краще об’їжджати через Івано-Франківськ, бо інакше є немалі шанси пошкодити своє авто», – додає Віктор Мушинський.

    Дорогу Калуш – Бурштин дійсно не ремонтували уже дуже давно. Жителі сіл, розташованих вздовж неї, періодично влаштовують акції протесту, вимагаючи від чиновників нарешті звернути увагу на цю ділянку. У 2017 році цю дорогу чотири рази перекривали протестувальники в селі Сівка-Войнилівська. Втім віз і досі там, куди зміг доїхати цими жахливими ямами.

    Такими ж радикальними методами вирішили діяти мешканці Новицької ОТГ, утвореної півроку тому. Ініціативна група депутатів місцевої ради повідомила обласну і районну владу про проведення протестної акції. Під час неї планують перекрити рух транспорту в районі Калуського перехрестя на дорозі Стрий – Івано-Франківськ.

    «Мета акції – привернути увагу до стану дороги, яка з’єднує село Новиця і місто Калуш. Чекаємо конструктивної відповіді, в іншому разі збираємося на протестну акцію», – написав у соцмережі депутат ради Новицької ОТГ Тарас Петрів. До слова, вони таки перекривали дорогу на минулих вихідних…

    Майбутнє доріг мовою цифр

    В обласній службі автомобільних доріг про всі ці проблеми знають і запевняють: ремонтують все, на що вистачає грошей.

    «У 2019 році на ремонт та утримання автомобільних доріг державного значення на Прикарпатті передбачено 549 мільйонів гривень із держбюджету. Станом на перше травня 2019 року на це вже спрямовано 160 мільйонів. Крім цього, за чотири місяці наші працівники ліквідували ямковість на 27,5 тисячах квадратних метрів дороги», – розповідає Любомир Семанів, заступник керівника САД в Івано-Франківській області.

    Перелік об’єктів будівництва, реконструкції, капітального та середнього ремонту доріг і мостів на 2019 рік виглядає так:

    • Будівництво дороги державного значення Н-10 Стрий – Мамалига на ділянці з 19 по 27 кілометр
    • Будівництво мостового переходу на 77-му кілометрі дороги Р-24 Татарів – Кам’янець-Подільський
    • Будівництво мостового переходу на 92-му кілометрі дороги Т-09-10 Бурштин – Калуш
    • Капітальний ремонт дороги Р-62 Криворівня – Чернівці на ділянці з 0 по 14 кілометр
    • Поточний середній ремонт дороги Н-І0 Стрий – Мамалига окремими ділянками на всій протяжності
    • Поточний середній ремонт дороги Р-62 Криворівня – Чернівці на ділянці з 33 по 42 кілометр
    • Поточний середній ремонт дороги Р-24 Татарів – Кам’янець-Подільський окремими ділянками на всій протяжності
    • Поточний середній ремонт дороги Р-20 Снятин – Тязів окремими ділянками на всій протяжності

    Також у службі автомобільних доріг повідомили, що з 1004,1 кілометра доріг загального користування державного значення, які перебувають на їхньому балансі, в незадовільному експлуатаційному стані – близько 90 км, що складає 9%. А в найгіршому стані – ділянки доріг, ремонт яких не проводився понад 10 років. Це такі шляхи:

    • М-12 Стрий – Знам’янка – 11 км;
    • Р-20 Снятин – Тязів – 14 км;
    • Р-21 Долина – Хуст – 21 км;
    • Р-24 Татарів – Кам’янець-Подільський – 18 км;
    • Р-62 Криворівня – Чернівці – 8 км;
    • Т-09-09 Снятин – Косів – Старі Кути – 6 км;
    • Т-09-10 Бурштин – Калуш – 8 км.

    Щодо доріг місцевого значення, то близько 75% з них перебувають у незадовільному стані. Таким чином, зі всіх 4100 кілометрів автошляхів на Івано-Франківщині понад 2400 кілометрів – не так дороги, як напрямки, якими без особливої потреби краще не їздити.

    Втім навіть відремонтовані дорогою ціною дороги часто за півроку-рік знову вкриваються ямами. Причина цього – халатне ставлення підрядників до своєї роботи.

    Із недавніх прикладів – випадок, який трапився 14 травня в селі Вербовець Косівського району. Там працівники філії «Коломийська ДЕД» ДП «Івано-Франківський облавтодор» почали вкладати асфальт одразу після того, як випав дощ. Все це зняли на відео місцеві журналісти та активісти. Служба автодоріг відреагувала досить швидко, заборонивши вкладання асфальту в калюжі та заявивши, що така неякісна робота не буде оплачена.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!