Стадіону – бути?!

  • Нещодавно в Івано-Франківську розпочали роботи з будівництва стадіону за програмою УЄФА «Хет Трик», який мав бути зданий в експлуатацію до травня цього року.

    На останньому засіданні сесії обласної ради депутати погодилися виділити 2  млн. грн. на фінансування основи для стадіону. Ще 2 млн. грн. мала б виділити міська влада. Але міський голова Руслан Марцінків запевняє, що свої зобов’язання вони вже виконали, виділивши землю, а тому коштів не дадуть. Стадіон наче і будується, але остаточного бачення у жодної зі сторін, які беруть в цьому процесі участь, наразі немає. Невідповідностей як у цифрах, так і в планах – доволі багато.

    Додатковий час

    Капсулу під будівництво стадіону ще в жовтні минулого року урочисто заклав президент Петро Порошенко, до травня ц.р. споруда мала бути здана в експлуатацію. Та через різні обставини будівництво у запланований період не розпочалося, а відтак і про завершення робіт у найближчий час мова не йде.

    Донедавна затримку пояснювали відсутністю земельної ділянки – не було на чому його будувати. Наразі землю знайшли, виділили 60 сотих на вул. Дорошенка у довгострокову оренду на 20 років.

    Пізніше мова зайшла про необхідність виділення коштів з місцевих бюджетів на будівництво «подушки» – основи під стадіон. Оскільки потреба в стадіоні в місті є, кошти на це виділяє УЄФА, та й президент дав обіцянку, що нова спортивна споруда в Івано-Франківську буде збудована, депутати облради пішли на компроміс – перерозподілили 2 млн. з бюджету області на будівельні роботи по стадіону. Крім того, доручили голові облради Олександру Сичу підписати Меморандум про співпрацю в галузі розвитку інфраструктури спортивної бази масового футболу.

    Цей документ про наміри мають підписати п’ять сторін: обласна рада, обласна адміністрація, Івано-Франківська міськрада, громадська спілка «Федерація футболу України» та Івано-Франківська обласна федерація футболу. Кожна зі сторін матиме певні зобов’язання щодо будівництва споруди.

    «Підписання Меморандуму стало принциповим питанням. Я отримав проект Меморандуму, як голова особисто не захотів його підписувати. Виніс це питання на широке обговорення депутатів, які, зрештою, мені доручили його підписати. Меморандум – це протокол про наміри, де розписано, що кожна зі сторін має робити без жодних цифрових означень. Зокрема, тут йдеться про те, що Івано-Франківська обласна рада спільно з адміністрацією візьмуть фінансову участь у підготовці основи для майбутнього футбольного поля. Наразі ми точно не знаємо вартості робіт, не маємо кошторису будівництва стадіону. Зі слів керівника ІФФФ, штучне покриття, огорожу, світлові опори, трибуни, адмінприміщення забезпечує УЄФА. Це орієнтовно 8,5 млн. гривень», – зауважує Олександр Сич.

    Але це лише слова, кошторису наразі немає, наголошує він. Конкретні цифри розглядатиме комісія облради, а пізніше – сесія. Наразі прийняті поправки до бюджету, в яких закладено 2 млн. грн. на ці потреби. Якщо в подальшому виникне необхідність дофінансування, це, знову ж таки, розглядатимуть депутати і прийматимуть спільне рішення.

    «Якщо Федерація футболу готова дати таку суму, ми за те, щоб її взяти і дати частку зі свого боку для будівництва споруди. Але в якому розмірі, поки що невідомо, досі немає кошторисних розрахунків. Замовником всіх робіт є Івано-Франківська федерація футболу», – каже Сич.

    Голова ІФФФ Тарас Клим коментарів щодо цього питання давати не готовий. Каже, у п’ятницю, 24 червня, відбудеться чергове засідання виконкому ІФФФ, всі ці питання будуть там обговорювати.

    «На останньому засіданні сесії було прийняте рішення щодо виділення коштів на будівництво стадіону. Як на мене, це правильно. Чотири мільйони, які мають бути виділені з місцевих бюджетів на «основу», – це невелика сума порівняно з тим, що виділяє УЄФА. Наразі держава не може собі дозволити виділити такі великі кошти на будівництво спортивної споруди. Тому таку ініціативу ми повинні підтримати. Хоча, наскільки я знаю, міська влада зі свого боку ще це питання не вирішила. Чому така позиція, не до кінця зрозуміло. Тепер питання пошуку коштів стоятиме перед Федерацією футболу, адже, наскільки я розумію, ще 2 млн. гривень область зі свого бюджету виділити не зможе», – розповідає начальник управління спорту Івано-Франківської ОДА Орест Оклієвич.

    13521764_901616936627880_1458849941_n

    Дорога земля

    Загалом, на «основу» необхідно 4 млн. грн., тож ще 2 млн., за попередньою домовленістю, мала б виділити міська влада з бюджету Івано-Франківська. Та міський голова Руслан Марцінків запевняє: свою частину угоди вони виконали, кошти виділяти не плануються.

    «Ми виділили у довгострокову оренду на 20 років землю під будівництво стадіону. Якщо поле буде функціонувати, оренду будуть продовжувати. Це 60 сотих, оціночна вартість цієї землі понад 4,5 млн. гривень, з аукціону її можна було б продати за 10, а то й 15 мільйонів», – зауважує Марцінків.

  • Будівництво нового стадіону здійснюється поблизу стадіону «Рух». Директор «Руху» Володимир Ковалюк каже, що минулого року передав ІФФФ в оренду 1,5 га землі на ці потреби. Такою була умова УЄФА, адже лише стадіон займає площу 0,7 га.

    За словами мера, потреба в будівництві стадіону і спортивних споруд загалом у місті дуже велика. «Місто не має достатньої кількості спортивних споруд, тому будівництво їх вітається, тим паче, якщо мова йде про залучення коштів від іноземних інвесторів. Хоча, коли починався проект, мова йшла лише про виділення земельної ділянки, пізніше була спроба «натягнути» кошти, але ми вважаємо, що кошти має виділити Федерація футболу, яка отримує їх від УЄФА», – наголошує він.

    Міська влада ж, за його словами, готова долучитися і до благоустрою території.

    Кому дістанеться стадіон?

    У голови бюджетної комісії Івано-Франківської ОДА Миколи Палійчука виникли зауваження щодо того, що Федерація футболу представлена громадською організацією.

    «Невідомо, хто є її засновником. Федерація футболу могла напряму представляти і брати на себе зобов’язання у той час, коли ми виділяємо кошти. Наразі депутати не прийняли Меморандум, а дали доручення напрацювати документ, який матиме юридичні наслідки і буде гарантувати якісне використання наших коштів. Якщо ми їх вкладемо, то Федерація теж має мати певні зобов’язання. Окрім того, в Меморандумі багато стилістичних, граматичних та інших помилок», – зазначає Палійчук.

    Споруда буде на території міста, Федерація футболу може розпоряджатися нею, вважає депутат. Але в Меморандумі слід прописати, що всі спортивні школи, які фінансуються з обласного бюджету, матимуть право на безплатне користування стадіоном, проведення там товариських зустрічей, турнірів, тренувань. У документі все це треба вказати, а досі цього не було.

    Ще одне питання виникає у тому, кому має належати стадіон – місту, області чи федерації, каже Оклієвич. «Це питання має бути чітко вирішене, щоб не вийшло так, як з Льодовою ареною в Калуші. Споруда була побудована за державний кошт, на баланс містові чи в обласний фонд її не передали, а утримувати її необхідно за кошти з обласного бюджету. Те ж саме може бути і зі стадіоном. Щоб не сталося так, що його збудували, передали громадській організації, а потім виникне необхідність платити заробітну плату директорові, сторожові, прибиральникам, оплачувати рахунки за освітлення, а коштів на це не буде. Знову проситимуть фінансування. Буде так, що стадіон чужий, а кошти виділятимуть з бюджету», – зазначає начальник облуправління спорту.

    Депутат облради, заступник міського голови Івано-Франківська Олександр Левицький зауважує, що передача стадіону Федерації футболу – це вимога УЄФА, але підтвердження для цього немає.

    «Так нас повідомили, але документів на підтвердження цього немає. Мені відома інформація, що нам подається це так для того, щоб громадська організація була розпорядником і власником цієї споруди. Якщо місто та область долучаються до фінансування будівництва, причому раніше була заявлена одна потреба, пізніше – інша, і в обсягах, і в грошах, я вважаю необхідним розпочинати обговорення про паритетну і пропорційну участь не лише у витратах, а й в управлінні об’єктом і використанні економічної спроможності. Той час, впродовж якого стадіон буде використовуватися з комерційною метою, має бути рівномірно розподілений між усіма сторонами, які мають зобов’язання», – вважає Левицький.

    Ірина ФЕДОЛЯК

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!