Студентам Університету третього віку розповіли про історію Івано-Франківська

  • Сьогодні, 21 листопада, в Івано-Франківську студентам Університету третього віку розповіли про історію міста.

    Лекцію провів український вчений і педагог, історик, етнополітолог та краєзнавець Іван Монолатій. Зокрема, він презентував присутнім серію книг “Моє місто”, в якій відомі прикарпатські краєзнавці розповідають про особливості історії Івано-Франківська.

    “Наше місто відоме не лише завдяки одіозним політикам і різним скандальним ринкам, а й завдяки справді значущим людям та речам. І цю серію з понад 50 книг ми присвятили саме Франківську, за що отримали обласну краєзнавчу премію”, – розповів Іван Монолатій.

    Після лекції всі літні студенти та студентки отримали по одній книзі з серії “Моє місто” в подарунок. 

    “Одним із авторів серії є Михайло Головатий, якого вже, на жаль, з нами немає. Ми перекладали ці книжки на українську, бо раніше їх не було, в людей не було доступу. Видавали у м’якій палітурці, щоб ціна була доступною для всіх”, – додав історик.

    Після цього розмова зайшла, власне, про історію Івано-Франківська. Іван Монолатій показав присутнім старі фотографії міста, а також різні варіанти його гербів, якими користувалися в різні часи.

    “Нам здається, що Франківськ завжди був таким, яким ми його зараз бачимо, але це зовсім не так. Свого часу це було місто Потоцьких, і було ще багато етапів історії. Іноді лунають голоси про перейменування міста на Станиславів чи Станислав. Деякі люди бачать в цьому зміст, адже тоді в СРСР міста перейменовували, щоб затерти історичну пам’ять”, – сказав краєзнавець.

    Також він навів кілька цікавих фактів щодо міської ратуші.

  • “А ще було щонайменше п’ять станиславівських ратуш – дерев’яні та кам’яні. Є, наприклад, фото 1860-х років, де видно вежу Ратуші – і вона виглядає зовсім не так, як зараз. Ще в обласному архіві є детальна документація щодо того, як ратуша перебудовувалася у 1930-1940  роках. Є цікаві деталі, не втілені в життя – наприклад, на будівлі мали бути орли. Але їх не встигли створити, бо почалася Друга Світова Війна”, – зазначив Іван Монолатій.

    Студенти Університету третього віку обговорювали різні періоди історії Івано-Франківська, згадували про старі фотографії, які зберігаються у них вдома, та задавали історику чимало запитань.

    Нагадаємо, безкоштовний Університет третього віку для літніх іванофранківців ініціював «Галицький кореспондент», запланувавши для юних душею студентів сім актуальних факультетів: правової грамотності, здоров’я, психології, культурно-дозвільної діяльності та рукоділля, краєзнавства, літератури та катехитичних знань.

    Збираються літні люди щочетверга о 15:00 за адресою: м. Івано-Франківськ, вул. Пилипа Орлика, 4.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!