Дощі, грози та град, які вже майже місяць вирують на Прикарпатті, ізолювали на вимушений “карантин” 900 мешканців гірського села Максимець, що на Надвірнянщині. Через негоду стався зсув ґрунту, і перед самим мостом, який з’єднує дві частини села, утворилося провалля.
Про ліквідацію наслідків стихії дізнавався «Галицький кореспондент».
Відрізані від світу
У вівторок, 9 червня, рятувальникам Державної служби надзвичайних ситуацій повідомили про зсув ґрунту, який відрізав від світу частину села Максимець Зеленської ОТГ Надвірнянського району.
Провалля глибиною один метр та шириною чотири метри зробило неможливим проїзд мостом через потічок Максимець. Проїзд транспорту тут обмежили, перейти на іншу сторону села люди могли тільки пішки.
На огляд місця події виїжджали представники органів місцевої влади та представники ДП “Дороги Прикарпаття”. На місці зсуву чергували працівники поліції.
Проблема з 2018 року
Сільський голова Зеленої Віталій Хопта розповів, що проблеми з мостами в гірській місцевості трапляються часто, адже через зливи гірські ріки швидко виходять з берегів і зносять все на своєму шляху.
«Це гірські річки, вони часто підмивають мости. А саме з цим мостом проблема триває вже не перший рік. Ще у 2018 році він мав певні проблеми. Коли ж 9 червня у нас пішов дуже сильний дощ і різко піднялася вода в річці, це спричинило підмив перехідних плит», – розповідає Хопта.
Ніхто у селі не чекав, що може трапитися така біда. Сільський голова каже, що провалля утворилося зненацька.
«Це сталося дуже різко і неочікувано. У населеному пункті проживає 1200 осіб, з яких за мостом – приблизно 900. Десь 120 житлових будинків. Найбільшою проблемою для тих жителів став проїзд до них екстрених служб – швидкої медичної допомоги та пожежної команди. Треба зважити ще й на те, що наше село – один із найбільших населених пунктів за кількістю багатодітних сімей у Надвірнянському районі», – наголошує Хопта.
Сільський голова каже, що замість старої переправи хотілося б зробити новий міст праворуч від того, що є.
«Він би був безпечніший, там спокійно могла б їхати швидка медична допомога та пожежники», – зауважив Віталій Хопта.
«Такі ситуації трапляються часто»
За словами заступника директора ДП «Дороги Прикарпаття» Романа Сілецького, на виконання відновлювальних робіт потрібно не більше десяти днів. «Потрібно зробити демонтаж перехідних плит, засипати. Відновити це все можна – опора посіла, але страшної загрози немає», – каже він.
На його думку, новий об’їзд на гірській річці зробити буде непросто і це займе багато часу, тому краще відновлювати той міст, що обвалився.
“Це буде швидше та оперативніше, а також економічно вигідно. На деякий час цього вистачить. Для капітального ремонту потрібно повністю зробити проєктну кошторисну документацію, всі роботи обійдуться приблизно в 6-8 мільйонів гривень», – каже Роман Сілецький.
Автодорожник стверджує, що обвали мостів на Прикарпатті спричинені ще й тим, що вони були збудовані ще у 1950-60 роках.
Все через лісовози?
Житель Максимця Микола Дзебчук вважає, що міст обвалився через лісовози, які кожного дня проїжджають селом.
«У нас найбільша проблема – вирубування лісу. Через Максимець їздить багато вантажівок, великогабаритний транспорт, а це все розбиває нам дорогу. Ніхто ці дороги не ремонтує, братися за це не хочуть, грошей на дороги ніхто не виділяє. Вивезення лісу відбувається нелегально, нічого доказати не можна, адже в районі всі одне одному брат, кум, сват, а це зв’язки. А яка дорога витримає такі фури?» – риторично запитує пенсіонер.
Додає, що міст, який обвалився, дуже легко відремонтувати. Потрібно тільки екскаватором відгребти все, привезти з каньйону великого каміння, туди засипати, а зверху малим – і готово.
А от продавчиня сільського магазину Оксана Бруславська каже, що така проблема не тільки у їхньому селі, а майже у кожному, де є гірські річки.
«Вважаю, що ця ситуація, яка сталася з мостом, ніяк не вплине на поставку продуктів у наш магазин. По-перше, ми живемо в селі, ми не в місті живемо. Ми самі можемо пекти хліб, коржики, вирощувати всі необхідні продукти на городі. По-друге, якщо й не буде у магазині товару, то пішки через міст можна перейти. А на тій половині села теж є магазин. У нас є певний запас товарів, а якщо й закінчиться, то немає проблеми через міст пішки все перенести. То не у нас тільки такі проблеми з мостом. Ми живемо в горах, тут постійно дощі та повені, а усе, що ламається – ремонтують. Я думаю, що міст найближчим часом зроблять, тож ніяких проблем не буде», – підсумовує жінка.
Взялися ремонтувати
Уже 10 червня відбулось позачергове засідання районної комісії техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, на якому прийняли рішення направити в село Максимець Надвірнянського району представників ДП «Дороги Прикарпаття» для складання дефектного акту та визначення необхідного обсягу проведення ремонтних робіт.
Голові села Зелена Надвірнянського району доручили вирішити питання транспортування особового складу та пожежно-технічного обладнання оперативно-рятувальної служби у разі виникнення пожеж та інших надзвичайних подій до села Максимець.
Того ж дня о 17.00 дорожники розпочали проведення ремонтно-відновлювальних робіт. Вони здійснили часткове підсипання провалля негабаритом. Працювали ще кілька наступних днів і вже 13 червня в селі Максимець відновили рух для легкових та вантажних автомобілів масою до двадцяти тонн. Ширина проїзду становить 3,5 метра.
15 червня тут продовжили роботи з бетонування основ моста для забезпечення проходження вантажного транспорту в повному обсязі.
12 мостів
Як розповів голова Івано-Франківської ОДА Віталій Федорів, протягом 12-14 червня на Прикарпатті були значні опади. Відповідно до прогнозів, вони будуть продовжуватися і наступного тижня. «Ця негода встигла вже наробити збитків для наших громадян”, – зауважив Федорів.
Сильні опади були на Косівщині, Долинщині, Верховинщині, Снятинщині, Рожнятівщині тощо. У гірських населених пунктах спостерігався підйом рівня води, що призвело до збитків. Наприклад, вода підтопила понад 100 житлових будинків.
Також негода пошкодила понад 12 мостів, 60 кілометрів доріг і зруйнувала понад 10 кілометрів берегоукріплень та інших інженерних споруд.
У деяких районах Прикарпаття також було повне та часткове відключення світла.
Ріта БОДНАР