8 липня на сесії Івано-Франківської міської ради депутати, всупереч зауваженням учасників АТО та патрульної поліції, проголосували за створення «Муніципальної варти». Це нове комунальне підприємство буде контролювати благоустрій, забезпечувати виконання рішень міськради та виконкому, охороняти комунальні і державні об’єкти та громадський порядок…
Спершу голосування, потім доопрацювання
Під час розгляду цього питання на сесії міськради голова «Івано-Франківської обласної асоціації учасників та ветеранів АТО» Тарас Шпук попросив відправити його на доопрацювання, оскільки статут «Муніципальної варти» суперечить законодавству. «Рішення Верховної Ради, згідно з яким ця варта мала б створюватись, не пройшло», – зазначив він.
Його підтримав і заступник начальника управління патрульної поліції Івано-Франківська Олег Сердюк, який повідомив, що наразі ця ідея доцільна, відповідає вимогам часу, патрульна поліція не проти, щоб їм допомагали, але статут підприємства суперечить законодавству. «У статуті виявлено багато суперечностей із законодавством. Ми пропонуємо відправити питання на доопрацювання. Шкода, що з нами не порадились. Там суттєві зауваження», – наголосив він.
Натомість міський голова Руслан Марцінків зачитав лист в.о. начальника ГУ НП в Івано-Франківській області Віктора Шкутова на підтримку створення «Муніципальної варти». Також начальник юридичного відділу виконкому Надія Кедик зазначила, що якщо подивитися уважно статут, то можна побачити, що він відповідає законодавству.
«На підставі якого документа працівники муніципальної варти будуть складати адміністративний протокол?!» – обурився представник патрульної поліції і знову попросив мера відправити питання на доопрацювання. У відповідь Марцінків запропонував голосувати, додавши, що до зауважень патрульних прислухаються і внесуть потім поправки. «Пропозиція проголосувати, а вже потім доопрацьовувати», – зазначив він. Відтак більшість депутатів проголосувала.
За словами Шпука, він неодноразово чув, що муніципальна варта має на 90% складатися з атовців. «Самі розумієте, які учасники АТО туди мають увійти – ті, що лояльні до «Свободи». На противагу нам вони створюють ось таке», – підкреслив атовець.
Зауваження від патрульних
Заступник керівника патрульної поліції Олег Сердюк повідомив, що зараз вони готують розгорнутий документ зі своїми зауваженнями та пропозиціями, щоб привести статут муніципальної варти до належного стану.
«Ми направили відповідний лист включити нас у комісію з розробки документів. Але нас запросили на сесію, а за день до сесії ми отримали статут. Я не знаю, наскільки було відкрито продемонстровано бажання до діалогу, але ми свої пропозиції подамо і будемо діяти відповідно до законодавства», – сказав він.
Зауважень до статуту «Муніципальної варти» у патрульної поліції чимало. Найперше, не зовсім зрозумілий правовий статус працівників підприємства – чи це посадова особа в органах місцевого самоврядування, чи державний службовець. Така невизначеність може створювати загрозу зловживання службовим становищем з можливістю уникнути покарання.
Не зовсім зрозуміло виписані і професійні вимоги до працівників: яка в них має бути освіта, стан здоров’я тощо. «Одразу виникають питання щодо професійної компетентності. Вказано, що має бути відповідна освіта. А відповідна – це яка? Якщо ці особи вже будуть прийняті на роботу, то чи вони будуть підпадати під люстраційну перевірку? Бо є ризик того, що у варту потраплять колишні працівники правоохоронних структур, які сприяли злочинному режиму. До того ж, відсутній механізм контролю, моніторингу структури з боку громадськості», – пояснює Олег Сердюк.
Функціонування муніципальної варти передбачене на комерційній основі, тому виникає питання, чиї інтереси вона буде захищати. «Є конфлікт, вони прибувають на місце події. Одна особа захищає свої інтереси, інша – свої. На чиєму боці буде муніципальна варта? Звісно, що на боці того, хто їй платить за ці послуги. Захист прав на комерційній основі у наш час є упередженим. Це неприпустимо», – наголошує він.
Неприпустимим є, на думку Сердюка, і передбачене регулювання дорожнього руху муніципальною вартою, і складання адмінпротоколів. Не зовсім доцільними є і повноваження щодо затримання осіб, бо навіть поліція зі своїми повноваженнями робить це у виключних випадках. Відтак з цього приводу можуть бути питання в прокуратуру.
Етапи створення
Ідея створення муніципальної поліції в Україні не є новою. У різні роки Кабінет міністрів пропонував варіанти законопроекту про формування подібної служби, але всі вони провалювалися парламентарями. Законопроект про муніципальну варту прийнятий у першому читанні ще у травні 2015 року. Однак розгляд його у другому читанні затягується. На думку Олега Сердюка, до другого читання його не допускають саме через велику кількість зауважень щодо відповідності чинному законодавству.
Та незважаючи на це, в Івано-Франківську муніципальну варту все ж створили. Як розповідає заступник міського голови Олексій Кайда, попередньо штат варти розглядається у кількості 25-ти осіб, але на початках буде менше. У вартових буде спецодяг та спецзасоби. Зарплата – 4-6 тис. гривень.
За словами Кайди, основними вимогами до працівників є чесність, порядність і професіоналізм. Юридичної освіти не треба, перевагу надаватимуть учасникам бойових дій. «Є домовленість з академією МВС, де вони проходитимуть курси», – пояснює чиновник, додаючи, що майбутні вартові вчитимуть навіть основи адміністративного та кримінального законодавства.
«Процес створення ми розбиваємо на декілька етапів. Спочатку юридичне оформлення, потім підшуковуємо приміщення, оголошуємо конкурс на посаду керівника, набираємо штат. Ми повинні розуміти, що для ефективної роботи необхідно все, починаючи з форми і закінчуючи транспортними засобами», – наголошує заступник мера.
Коли запрацює «Муніципальна варта», Олексій Кайда сказати не може. Мовляв, все залежатиме від фінансування. Міському бюджету створення нового комунального підприємства обійдеться у мільйон гривень.
Чим більше, тим краще
Міський голова не розуміє, чому на сесії міськради патрульна поліція висловилася проти створення муніципальної варти. Каже, що такі структури є у Вінниці, Тернополі, Луцьку, тому і в нас вона має бути. «На мою думку, чим більше буде різних таких структур, як муніципальна варта, муніципальна інспекція, патрульна поліція, тим краще. Всім роботи вистачить. Насправді зараз безпека – це питання номер один», – вважає Марцінків. Тим паче, що інколи нікому охороняти громадські заходи.
На думку мера, створення муніципальної варти дозволить економити кошти на охороні «білого будинку», ЦНАПу та інших закладів, оскільки ці функції вже виконуватимуть вартові, а не приватні фірми. Крім того, тепер варта буде охороняти різноманітні загальноміські заходи. «Я вважаю, що муніципальна варта не має дублювати повноваження патрульної поліції, зрештою, вона і не може цього робити, бо поліція має набагато більше повноважень і функцій», – каже Марцінків.
Натомість Олег Сердюк стверджує, що муніципальна варта дублює повноваження не тільки патрульної поліції, а й фіскальної служби та інших правоохоронних структур.
«Я вважаю, що така муніципальна варта потрібна, і я вніс це питання про створення на виконком та сесію. Якщо будуть подані пропозиції патрульної поліції, то ми їх врахуємо, – підкреслює Руслан Марцінків. – Мені дивна така позиція, бо їхнє керівництво, очільник обласної поліції Віктор Шкутов підтримав це».
У відповідь заступник керівника патрульної поліції Івано-Франківська наголошує, що у Марцінківа трохи викривлене уявлення щодо структури правоохоронних органів. «Шкутов нам не начальник. Департамент патрульної поліції – це вертикальна структура, і наше безпосереднє керівництво – це начальник департаменту патрульної поліції Євген Жуков», – підкреслює Сердюк.
Заступник начальника Івано-Франківського відділу поліції ГУ НП в Івано-Франківській області Володимир Гаврилаш вважає створення муніципальної варти позитивним рішенням. Каже, що поліція зможе залучати її до охорони громадського порядку, різноманітних масових заходів, місць найчастіших крадіжок комунального майна чи шкіл. Розповідає, що поліція, юридичний відділ, відділ з взаємодії з правоохоронними органами, депутатський корпус, члени виконкому попередньо обговорювали положення статуту, щоб прийняти його на належному рівні.
«У місті є низка проблем зі стихійною торгівлею. Нам буде полегшення, коли ми будемо складати адміністративні протоколи, а представники муніципальної варти будуть наші поняті, які зможуть в разі чого у суді засвідчити, що ми законно діяли», – розповідає Гаврилаш. І додає, що у Вінниці після запровадження муніципальної поліції стихійної торгівлі немає – всі торгують на ринках.
Наталя КОЗАК