«З мікрорайону, де я живу, добиратися до центру: велосипедом – 15 хвилин; авто – 20 хвилин; тролейбусом – 30 хвилин; пішки – 35 хвилин; богданом богдановичем еталонозератті – 45 хвилин.
Чому за найнезручніший, найущербніший, найповільніший спосіб пересуватися по місту мешканці Франківська повинні платити найбільше грошей?»
Юрій Присяжнюк, журналіст
В Івано-Франківську перевізники вимагають підняти вартість проїзду у маршрутках. Однак франківці виступили категорично проти цього та виставили їм низку претензій і пропозицій. Міський голова назвав маршрутки «скотовозками» та пригрозив перевізникам, що розірве з ними договори.
1 грудня в Івано-Франківську управління транспорту і зв’язку винесло на громадські слухання проект рішення «Про тарифи на проїзд у міському пасажирському транспорті загального користування». Згідно з ним, тариф на проїзд у маршрутках з 6 до 20 год. пропонується встановити в розмірі 5 грн., а з 20 до 23 год. – 7 грн. Також перевізники мали б і надалі перевозити безкоштовно з 10 до 16 год. без обмежень пенсіонерів та людей інших пільгових категорій, а до 10-ї та після 16-ї – для пільговиків в автобусах буде тільки три місця.
На слухання прийшло чимало мешканців та перевізників, але спільної мови вони так і не знайшли. Натомість від влади були тільки працівники управління транспорту і зв’язку та один депутат міської ради. Ще перед початком слухань начальник управління транспорту і зв’язку Олег Ганчак повідомив, що 28 листопада міський голова Руслан Марцінків дав протокольне доручення припинити обговорення нових тарифів на перевезення у міському пасажирському автотранспорті. Однак громадські слухання все-таки провели згідно з процедурою.
Заступник начальника управління транспорту і зв’язку Андрій Гіглюк зазначив, що перегляд тарифів може відбуватися у разі, якщо вартість палива змінюється більш, ніж на 10%. Відтак є ціла методика розрахунку тарифу. Згідно з нею, тариф на перевезення становить взагалі 7 грн. 68 коп. Також Гіглюк зазначив, що близько 40% пасажирів їдуть безкоштовно, оскільки є пільговиками.
Обґрунтування підняття
Перевізники пояснюють, що необхідність зміни тарифу та умов перевезення пасажирів викликана значним підвищенням цін на паливо-мастильні матеріали, запасні частини, автомобільні шини, витрати на зарплату тощо. Тому вони просять встановити економічно обґрунтовані тарифи.
Представник перевізника «Корида Транс» Олег Стахів зазначив, що коли піднімають ціни на газ чи продукти, то слухання не проводять. А тут людям все пояснюють і обґрунтовують. До того ж, курс долара постійно зростає, пальне дорожчає, а мінімальна зарплата з нового року має бути вже понад 3700 грн.
«Чого ніхто не дивується, що хліб по 10 гривень? Коли світло в два рази подорожчало, то воно стало ясніше світити? Чи, може, газ якісніший став після того, коли так зріс в ціні? Ви вимагаєте від нас якості послуг, а що, ці послуги стали кращими? Ніяка якість за 5 грн. не стане кращою. Зараз автобус коштує у вісім разів дорожче, ніж у 2015 році, тому треба 7 років, щоб відбити вартість», – пояснив Стахів.
Також він зазначив, що знайти адекватних водіїв на такі зарплати дуже важко. Тому зараз перевізники взагалі продають автобуси і припиняють діяльність за деякими маршрутами. Тож якщо вартість проїзду не піднімуть або не буде компенсації за перевезення пільговиків, то Івано-Франківськ може залишитися без маршруток. Втім, перевізники погоджуються возити людей по 3 грн., якщо платити будуть абсолютно всі.
Що стосується видачі квитків, то перевізники вважають їх марною тратою коштів з такими заробітками. Вони пояснили, що квитки з голограмою друкують тільки у Києві мільйонними партіями. Тому два роки тому всі перевізники скинулися та купили їх. Однак з десяти пасажирів їх бере тільки один, тому вести облік таким чином неможливо.
Олег Ганчак зазначив, що позиція міської влади чітка: підняття тарифів не буде. Втім громадські слухання не будуть безрезультатними, адже дадуть можливість зрозуміти настрої суспільства.
«Треба працювати над системою компенсацій. Наразі невідомо, має вона бути на рівні держави чи на рівні міської влади. Якщо ми компенсуємо вартість, то повинні контролювати якість перевезення, кількість автобусів на маршрутах тощо. Автоматизована система працюватиме таким чином, що якщо, наприклад, немає 92% якості та ефективності перевезень, то проплати не буде», – зазначив начальник управління.
Також він додав, що над питанням підвищення тарифів потрібно буде працювати щонайменше всю зиму. Тож наразі це ще не на часі.
Претензії пасажирів
Присутні на громадських слуханнях франківці нагадали перевізникам, що вони так і не виконали умови попереднього підняття тарифів у 2015 році до чотирьох гривень, і виставили їм низку претензій.
Претензія №1: не видають квитки
Активіст Віталій Світлик зауважив, що однією з умов зростання вартості проїзду до 4 грн. була видача квитків. Таким чином перевізники мали би контролювати пасажиропотік. «Квитки не видають, і це породжує недовіру, бо ви не можете порахувати, скільки людей проїхало у маршрутці. Можливо, водій вам бреше і каже меншу цифру. Я згідний, що цей тариф є замалий, враховуючи пільговиків і учнів, але ви не виконали попередні вимоги, а вже хочете знову підвищувати тарифи», – сказав Світлик.
Мешканка Івано-Франківська Вікторія Тимків також додала, що відсутність квитка означає, що по факту людина не їхала у цій маршрутці.
Претензія №2: відсутність трекерів
Ще однією умовою підняття тарифу до 4 грн. було обладнання автобусів GPS-трекерами. Однак дуже часто вони не працюють. «GPS не працює, і неможливо відстежити маршрутки. Та й точність там настільки погана, що зазвичай не встигаєш на «пижик», – зауважив Станіслав Галюк.
Претензія №3: форма для водіїв
Також у 2015 році обіцяли, що всі водії матимуть форму єдиного зразка – зелені футболки. Окрім того, будуть і бейджики з іменем та прізвищем.
«Я ті зелені футболки бачила лише декілька разів. Водії швидко про них забули. Те саме стосується і бейджиків», – сказала Ольга Самборська.
Претензія №4: недотримання графіків
Франківці постійно нарікають на недотримання графіків міськими автобусами, особливо ввечері. За словами Олега Кінаша, автобуси їздять, як їм заманеться. «На 25-му маршруті з 19 до 20 год. водії, доїжджаючи до Пасічної, пасажирів уже не беруть і аргументують це тим, що в них закінчився робочий день. Тому треба чекати на наступний автобус. А той приїжджає, і водій таке саме говорить», – обурився чоловік.
На його думку, наразі немає таких умов, за які можна було б платити 7 гривень.
Претензія №5: якість обслуговування
Галина Скиба зауважила, що спершу варто було б піднімати не ціну, а якість сервісу, щоб в автобус було приємно зайти. Мовляв, поручні в автобусах липкі, а місця для сидіння пошарпані, пописані і дуже брудні.
«Таку кількість пасажирів ніщо не може витримати, навіть тканина. Тому її треба періодично чистити і міняти, а в салоні – прибирати. Як би там не було, в кінці робочого дня кожен має своє робоче місце залишити чистим, чи не так?» – наголосила жінка.
Претензія №6: культура водіння
Нарікають мешканці міста і на те, як водії їздять. За словами Марії Троценко, часто автобуси з приблизно однаковими маршрутами або влаштовують перегони, або надто довго чекають на зупинці, щоб відірватися. До того ж, водії палять в салонах, розмовляють по телефону та грубіянять.
«Майже кожного дня ми читаємо, як водії хамлять пенсіонерам, виганяють дітей з автобуса та матюкають пасажирів. Чому з самого ранку через хама-водія в людини має бути зіпсутий настрій?» – риторично запитала Ірина Когут.
Пропозиції франківців
Але мешканці міста на громадських слуханнях не тільки виставляли претензії перевізникам, а й пропонували, як покращити якість перевезень.
Пропозиція №1: зробити транспорт комунальним
Присутні запропонували зробити весь громадський транспорт в обласному центрі комунальним. Окрім того, порадили чиновникам поїхати в Конотоп, де, за їхніми словами, люди страйкували і міська влада знизила тариф на проїзд до 2,5 грн.
Активіст Тарас Грень висловив пропозицію, щоб комунальне підприємство взяло в перевізників автобуси в оренду і само здійснювало перевезення.
Пропозиція №2: пенсіонери також платять
Також Грень запропонував, аби всі пенсіонери платили за проїзд, наприклад, гривню. Тоді б уже не було доцільності підвищувати тариф і, можливо, пенсіонери менше б їздили по місту без реальної потреби.
Пропозиція №3: прозорість роботи
Також активіст пропонував, щоб перевізники опублікували в інтернеті відео хоча б одного дня роботи водія. «Щоб побачити, який має бути реальний тариф, повинні бути прозорі цифри. Нехай перевізники виставлять у вільний доступ відео одного дня з відеореєстратора, і все стане ясно. Якщо є проблема, то можна збільшувати, але я сумніваюсь», – пояснив Тарас Грень.
Пропозиція №4: замір пасажиропотоку
Лілія Тирінова заявила, що в розрахунках тарифу неправильно обліковано пасажиропотік. «Я пам’ятаю, що коли встановлювали тариф 4 грн., то пасажиропотік був смішний. Ви посилаєтеся на методику розрахунку тарифів. Формула складається з чисельника і знаменника. У чисельнику перевізники дуже добре порахували свої витрати, а от пасажиропотік у знаменнику не достовірний», – сказала жінка і запропонувала оприлюднити результати обстеження пасажиропотоку в маршрутках.
Пропозиція №5: компенсація за пільговиків
Активістка Наталія Сербин поцікавилася, як міська рада розраховує компенсацію за перевезення пільговиків. Коли ж почула, що ніяк, то запропонувала ввести її.
«Я бачу, які суми отримує комунальне підприємство «Електроавтотранс». Це десь близько 30 млн. на рік. Я хочу сервісу, бо плачу гроші, а влада хоче бути доброю перед всіма і змушує перевізників забезпечувати перевезення пенсіонерів за рахунок інших людей. Розраховуйте відшкодування перевізникам, а не робіть це за рахунок підвищення тарифу», – запропонувала вона.
Пропозиція №6: альтернатива маршруткам
Олександр Давиденко зазначив, що якщо тариф на перевезення у маршрутках таки піднімуть, то пасажиропотік суттєво зменшиться. Він пообіцяв розробити додаток на зразок «Бла-бла-кару». «Кожна людина буде мати свого водія та підсідатиме до нього», – пояснив Олександр.
Пропозиція №7: місця для пільговиків
Пенсіонер Мирослав Возняк, у свою чергу, запропонував створити в автобусах окремі місця для пільгових категорій. На його думку, це значно полегшить роботу водіям і так буде зручно для пасажирів.
«На ці місця не має права сідати ніхто, крім пільговиків. Тоді вони, коли заходять в автобус, вже би не питали, чи є ще вільне місце, а одразу будуть бачити», – пояснив він.
Пропозиція №8: контроль за квитками
Запропонували мешканці і ретельно контролювати видачу квитків. Мовляв, відсутність контролю спонукає водіїв не видавати квитки, а мешканців – не брати їх. Тому було б добре, якби, наприклад, муніципальна варта та інспекція контролювали наявність квитків у пасажирів. Тоді водій чітко б знав, що зобов’язаний видати квиток, а пасажир – що мусить його взяти.
Пропозиція №9: шукати компроміс
Депутат міськради Стефан Магас заявив, що питання підвищення тарифів на перевезення – одне з найгостріших у місті і вирішити його зараз неможливо. «Звісно, пенсіонери платити за перевезення не можуть, а весь бізнес перевізників тримається на тих, хто платить. Якщо перевізники підуть з ринку, то місто не зможе в один момент придбати стільки автобусів», – сказав він.
Тож депутат запропонував провести окремо слухання з перевізниками, а пізніше запросити на зустріч мешканців та запитати, чи готові вони платити за пенсіонерів. «Владі не можна ставати в позу і казати, що вона не буде підвищувати тарифи. Треба шукати компроміс, можливо, якусь компенсацію дати перевізникам», – зазначив депутат.
Наталя ДЕРКЕВИЧ