20 січня присягу президента Сполучених Штатів Америки урочисто склав Дональд Трамп – скандально відомий мільярдер, бізнесмен та республіканець. Його перемога на виборах стала черговим доказом зростання рейтингів правих популістів у всьому світі. Чого слід чекати українцям від нового президента США?
Незважаючи на тривожні слова Трампа щодо можливості переговорів з Росією та зняття санкцій, про його позицію в міжнародній політиці не можна точно сказати абсолютно нічого. Політик відомий своєю ексцентричністю та імпульсивністю, крім того, під час виборів обіцяв менше перейматись проблемами інших країн та більше уваги приділяти проблемам самої Америки.
За словами деяких політологів, зовнішньою політикою США відатиме віце-президент Майк Пенс, який аніскільки не симпатизує Путіну та Росії. Крім того, американська політична система залишає Конгресу багато можливостей для впливу на Трампа. Тож можна сказати майже напевне: США продовжать підтримувати Україну в боротьбі з російським агресором, доки Україна не перестане потребувати такої допомоги. Крім того, Путін, який вважає себе генієм агресивної політики, буде неприємно здивований, зіткнувшись з її істинним майстром Дональдом Трампом.
Трамп переміг, опираючись на гасла «Зробимо Америку великою знову» та «Купуй американське, наймай американців». Статистичні дані показують, що за нього віддали свої голоси патріотично налаштовані чоловіки середнього віку, особливо фермери та робітники, так звані «реднеки». А от жінки та ліберали активніше голосували за суперницю Дональда Трампа – Хілларі Клінтон, що цілком зрозуміло у світлі дещо шовіністичних висловлювань республіканця.
У своїй інавгураційній промові політик звернувся до простих американців, інтереси яких пообіцяв захищати. Він також звалив всю вину за економічні та соціальні проблеми на своїх попередників – в найкращих традиціях українських політиків, хоча значно майстерніше.
«Купуйте американське, наймайте американців! Час пустих розмов завершився. Настав час дій. Не дозволяйте нікому говорити вам: «Це неможливо зробити». Наша країна процвітатиме знову!» – сказав Дональд Трамп американському народу під бурхливі аплодисменти прихильників.
Втім, далеко не всі американці раділи його перемозі. За даними американських правоохоронців, після інавгурації на протести проти Трампа по всій Америці вийшло більше мільйона людей. Відзначитись встигла поп-зірка Мадонна: вона у прямому ефірі телеканалу CNN кілька разів нецензурно висловилась, після чого телевізійники перервали трансляцію та вибачились перед слухачами: мовляв, не знали, що саме вона буде говорити. Її підтримували (щоправда, цензурно) Шарліз Терон, Скарлетт Йохансон та інші зірки. А от, наприклад, Чак Норріс, Жан-Клод Ван Дамм та Майк Тайсон підтримали Трампа. Такий розподіл прихильників та противників сам по собі є досить красномовним.
Інавгурація Дональда Трампа побила всі рекорди телепереглядів: її подивилися понад 31 мільйон глядачів, що на 11 мільйонів більше, ніж чотири роки тому, під час інавгурації Барака Обами. Сам захід відбувся без жодних ексцесів, у повній відповідності до американських політичних традицій.
Як і завжди, за можливість потрапити на церемонію треба було викласти гроші – чим ближче до президента ви хотіли перебувати, тим більше довелося заплатити. Інавгурацію відвідали деякі з українських політиків – Сергій Ківалов, Борислав Береза, Валерій Карпунцов, Міхеїл Саакашвілі – виклавши від 25 тисяч доларів до півмільйона. Гроші вони віддали, звісно, не за те, щоб поглянути на Трампа особисто – мова йде про зв’язки з присутніми там людьми.
Що може запропонувати Трамп Америці? Очевидно, бізнес-підхід: прийняття непростих рішень заради блага всієї структури. Як це відіб’ється на Україні? Стане зрозуміло навесні, коли буде сформована Рада з питань зовнішньої політики. Стовідсотково ясно лише одне: українцям слід надіятись, в першу чергу, на власні сили, а не на допомогу з-за океану.
Тарас ВОЛОШИН