З 24 грудня по 2 січня в центрі для учасників АТО і їхніх сімей «Бандерівський схрон», що в с. Клубівці, пройшов пілотний реабілітаційний заїзд.
Керівник Центру Ігор Чернецький загалом задоволений результатом, однак деякі речі ще потребують доопрацювання. Він ділиться здобутим досвідом, який може стати у нагоді багатьом іншим однодумцям, адже не лише в області, але й Україні загалом планують відкривати ще не один реабілітаційний центр для бійців.
«Бандерівський схрон» почали створювати з квітня минулого року. Спершу це була напіврозвалена хата, в ремонт якої вклали біля 600 тисяч гривень. Нині це одноповерхова будівля площею 110 кв. м., до літа планують спорудити другий поверх, а поруч із домом – ще й майстерню. Санвузли й душові кабіни – на території будинку.
Основні джерела фінансових надходжень на відкриття і розвиток «Бандерівського схрону» – це кошти волонтерів з усієї України, представників української діаспори Чехії, США та Канади, а 40% усіх вкладень – з власної кишені керівника центру ветерана АТО Ігоря Чернецького.
Перед тим, як офіційно провести перший реабілітаційний заїзд, вирішили організувати пілотний варіант – аби побачити недоліки, які можна буде побачити на практиці, й у майбутньому усунути їх.
Тож цього разу «Бандерівський схрон» прийняв шестеро бійців із Києва, Львова та Полтави. Вояки були постійно зайняті, адже програма цікава і насичена: масажі, гончарство, малювання, різьблення, різноманітні творчі майстер-класи, катання на конях, відвідування музеїв і цікавих місць історичного значення (Національний музей народного мистецтва Гуцульщини і Покуття, Музей «Писанка», Музей визвольних змагань Прикарпатського краю, Меморіальний комплекс «Дем’янів лаз», Історико-меморіальний музей Степана Бандери, визначні місця с. Крилос). До музеїв діставалися транспортом, який довелося замовляти, оскільки Ігорю Чернецькому обіцяли надати авто, але в останній момент відмовили.
Як зазначає керівник центру, пілотний заїзд довів, що вкрай необхідний власний транспорт, а саме – мікроавтобус на хоча б вісім пасажирських місць. Аби ні від кого не залежати, Ігор Чернецький схиляється до того, що, мабуть, продасть власну земельну ділянку і на виручені кошти придбає потрібне авто.
Також на один день не варто планувати одразу кілька екскурсій – дуже втомлює. «Ми припустилися такої помилки, бо хотіли максимально зекономити, адже треба і водію, і за оренду авто заплатити», – розповідає Чернецький.
Окрім цього, важливо, щоб на кожен напрямок занять для вояків було передбачено по два спеціалісти – для підстрахівки. «У нас, приміром, склалася така ситуація, що за добу до початку заїзду наш психолог повідомив, що не зможе працювати, – розповідає Ігор Чернецький. – Довелося терміново дещо змінювати». Як наголошує керівник Центру, вибір компетентних фахівців, які працювали би не для галочки, є чи не найважливішим завданням реабілітаційного центру.
До речі, на території Центру діє «сухий» закон. Тому Новий рік святкували без шампанського, зате зі смачними шашликами. Після бою курантів настрій зіпсували постріли салютів, які лунали надворі зусібіч. Вже о першій годині ночі всі полягали спати.
Ігор Чернецький зазначає, що чи не найбільший позитивний ефект на бійців справило катання на конях. Задоволені були всі. «Навіть мене, «триногого», на коня закинули», – усміхається керівник Центру.
Витрати на проведення пілотного заїзду видалися мінімальними – тільки на оплату транспорту і фарб, а це біля 4000 гривень. Учасникам заїзду пощастило, адже кухарка-волонтерка забезпечила бійців своїми продуктами. За словами Ігоря Чернецького, проведення одного реабілітаційного заїзду обходиться до 10 тисяч гривень.
Перший офіційний заїзд у «Бандерівському схроні» запланований на кінець лютого. Кожного заїзду братимуть участь по 12 ветеранів. Заїзд організовуватимуть раз на місяць тривалістю 10-14 днів. Бійців, які братимуть участь, направлятимуть українські ветеранські організації, з якими співпрацює «Бандерівський схрон», Головний військовий клінічний госпіталь, військові шпиталі у Львові та Ірпіні, великі волонтерські організації на сході країни.
Участь у заїздах центру – безкоштовна. Всі спеціалісти працюють у «Бандерівському схроні» як волонтери. На перших порах з ветеранами працюватимуть кваліфіковані фахівці (психологи, реабілітологи, масажисти, гончарі, художники і т.д.), які під час заїзду готуватимуть і навчатимуть своєму ремеслу вояків, охочих у подальшому залишитися в «Бандерівському схроні» й займатися з учасниками заїздів. «Бійця найкраще може зрозуміти і допомогти лише такий самий боєць, – пояснює Ігор Чернецький. – Вони легше відкриваються одне одному. Іноді навіть без слів – самим лише поглядом». При чому важливо, аби фахівці мешкали в одному домі разом із вояками протягом усього періоду реабілітації.
Наталя МОСТОВА