Сьогодні, 24 червня, відбулася сесія Бурштинської міської ради.
Засідання розпочалося зі жвавого обговорення об’єднання територіальної громади. Депутати проголосували про внесення змін в рішення міської ради від 24.06.2015 року № 01/58-15 «Про добровільне об’єднання територіальних громад», оскільки у назві одного з населених пунктів була допущена помилка. Це було перешкодою для об’єднання.
Так, ще раніше тут вирішили об’єднатися з територіальними громадами села Вигівка Бурштинської міської ради, сіл: Озеряни і Слобода Озерянської сільської ради, Коростовичі і Куропатники Коростовичівської сільської ради, Насташине і Куничі Насташинської сільської ради, Тенетники і Новий Мартинів Тенетниківської сільської ради, Старий Мартинів і Різдв’яни Старомартинівської сільської ради, Дем’янів Дем’янівської сільської ради, Бовшів Бовшівської сільської ради, Задністрянське Задністрянської сільської ради Галицького району, Юнашків Юнашківської сільської ради, Сарники, Діброва і Заливки Сарниківської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області в Бурштинську міську об’єднану територіальну громаду з адміністративним центром у місті Бурштин Івано-Франківської області.
Міський голова Бурштина Роксолана Джура повідомила, що вона підтримує створення територіальної громади. «В мене було багато питань до об’єднання, скільки буде сіл, входження чи не входження. В нас було багато зустрічей і з листопада ми провели всі зустрічі, які потрібно. Я була особисто в кожному селі. Там люди задають багато запитань і на багато з них я не знаю відповідей. Цією реформою має займатися держава, а не міський голова», – наголосила вона.
Експерт Офісу реформ Ярослав Арабчук наголосив, що децентралізація означає повернення влади на низи. «Ми 25 років товклися на місці. Але зараз ми вже маємо деякі кроки в частині бюджетної децентралізації. Сьогодні пробуємо зробити децентралізацію і реформування адміністративно-територіального устрою. В принципі Бурштину існувати сьогодні без територіальної громади комфортніше. Для Бурштина це буде тягарем, бо ви забираєте багато бідних сіл району», – акцентував він. Втім, за його словами, громада, яка створюється на базі міста є спроможною і тут є вся необхідна інфраструктура. До того ж, після об’єднання значно збільшиться бюджет Бурштина.
Однак Роксолана Джура підкреслила, що Бурштину було б краще об’єднатися тільки з такими селами як Бовшів, Задністрянське, Насташине, Дем’янів, Куропатники, Коростовичі і Старий Мартинів. Інші ж села є бідними, однак згідно з законодавством, відстань до адміністративного центру має бути не більше, як 20 км. Тому вони також увійдуть в територіальну громаду, але будуть тягарем для міської ради. «При найкращому дорожньому покритті швидка ніколи не заїде в Юнашків, Сарники чи Діброву за 20 хв. Тут були допущені помилки», – акцентувала міський голова.
Крім того, в об’єднанні територіальної громади є деякі перешкоди – зміна меж району, бо до громади мають увійти і села Рогатинського району. А Бовшів і Задністярнське не хочуть об’єднуватися у цю громаду, а хочуть створити іншу громаду, куди увійде ще село Демешківці.
«Бовшів, Задністрянське і Демешківці, які хочуть об’єднатися, не мають на це спроможностей. Тому їхнє від’єднання означатиме, що робота офісу реформ за два роки зійде нанівець. Це неправильно», – підкреслила вона.
Арабчук також підтвердив, що ці три села не мають спроможностей, щоб об’єднатися. І зазначив, що шляхи вступу в громаду є, а шляхів виходу немає.
Однак депутати і міський голова все ж таки не розуміли, що їм робити, коли два села не хочуть об’єднуватися в громаду. Так, депутат Елеонара Івасюк наголосила, що якщо вчасно створиться територіальна громада, то тоді можна буде отримати субвенцію від держави. «Так виходить, що два села не хочуть об’єднатися, а всі інші мають страждати. Вони то хочуть об’єднуватися, то не хочуть. Що нам робити?», – запитала вона.
Арабчук порадив, що якщо ці два села таки не захочуть об’єднуватися, то подавати документи в адміністрацію без них. «Без одного Василя буде весілля», – зазначив він. І повідомив, що схожа ситуація була у Білоберізькій ОТГ, коли село Устеріки спершу погодилось об’єднатися, а потім бойкотувало вибори. Але все ж таки громада є.
Нагадаємо, Бурштинська громада перебуває у “підвішеному стані”.