У Франківську науковці обговорили збереження кладовищ Першої світової війни (ФОТО)

Сьогодні, 11 травня, в Івано-Франківську відбулась міжнародна конференція «Велика війна: у військових негараздах, але в єдиному європейському просторі». На неї з’їхались науковці з Польщі, Угорщини, Німеччини.

Історик та координатор проекту «Велика війна: поховання та історична пам’ять» Сергій Адамович розповів, що вони працюють над впорядкуванням військових цвинтарів Першої світової війни в Карпатському регіоні. Проект фінансується за підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду.

За словами Адамовича, в рамках програми їм вже вдалось створити сайт, де є мартиролог загиблих, онлайн-карта поховань тощо. Також на самих цвинтарях встановлюють інформаційні стенди.

«Проект розрахований майже на рік і буде тривати ще до кінця червня. Але сайт і всі інші надбання передамо комунальному підприємству «Пам’ять». Фактично, впорядковуючи могили, ми дбаємо про сучасних захисників України», – наголосив координатор проекту.

Також він пояснив, що наразі в Івано-Франківську знайшли близько 60 таких поховань і всі вони були в досить поганому стані.

Керівник громадської організації «Польська гуманітарна команда» та учасник конференції Артур Нємчик зазначив, що приїхав він до Івано-Франківська, щоб розповісти про кладовища Першої світової війни у Польщі. За його словами, такі цвинтарі для них не тільки історична пам’ять, а й туристична атракція – люди з цілої Європи з’їжджаються, щоб глянути на них. Загалом в польських Карпатах таких цвинтарів близько 200.

«Дуже важливо, щоб була створена база про загиблих, аби люди могли дізнатися, де поховані їхні прадідусі», – додав Нємчик.

Голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич пояснив, що в роки Першої світової люди воювали в арміях різних країн через певні мотиви: хтось через патріотизм чи власний світогляд, а когось насильно мобілізували. Проте їх всіх після смерті об’єднала одна батьківщина – небесна.

“Тепер проблема полягає не в них, а в нас, у нашому глибокому відчуті норм європейської культури – віддати шану кожному, хто загинув. Тому важливо упорядковувати могили. Ті люди цього вартують”, – сказав Сич.

Також доктор історичних наук, професор Володимир Великочий під час конференції розповів присутнім про значення Першої світової війни і Східно-Європейської революції.

«Це був процес, який розпочався 1914 року і передбачав здобуття недержавними народами власне національної державності. З того часу, на думку деяких істориків, ведеться і українська революція. Часто її прив’язують до революції в Росії, але я вважаю, це не правильно», – наголосив Великочий.

Читайте також про те, як волонтери, студенти та організатори проекту «Велика війна: поховання та історична пам’ять» впорядкували цвинтар у Галичі.

 

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!