У Гданськ по балтійську свободу

  • В івано-франківському аеропорту компанія «Міжнародні авіалінії України» відкрила бюджетний авіарейс в одне з найцікавіших польських міст – Гданськ.

    Це місто «мерехтить» золотавим бурштином, пахне Балтійським морем і закохує в себе з першого погляду. Воно промовляє гудінням велетнів-кораблів у порту й водночас шепоче ніжним клекотінням красивих сірих чайок, які часом залітають сюди зі Скандинавії. «У Гданську найдужче цінують свободу. В усьому. Тутешні містяни переконані – істина в тому, аби жити і при цьому не нашкодити нікому», – розповідає місцевий житель Анджей Мот.

    А ще тут є гігантський зоопарк площею 144 га, кілька експонатів з Книги рекордів Гіннеса і навіть пам’ятник Володимиру Великому, чудотворна ікона родом з України, величезна торгова площа з бурштиновими виробами, де найбільше прикрас (Гданськ вважається польською столицею бурштину), чимало надсучасних музеїв, які доводять, що історію можна подавати справді цікаво, достатньо невеличких броварень, котрі перетворили виробництво пива у мистецтво, багато затишних пляжів, що виблискують сніжно-білим піском, і, звісно ж, скарбниця унікальної культури кашубів – загадкових уродженців південного Балтійського узбережжя. «Галицький кореспондент» гостював у найбільшому портовому місті Польщі – Гданську.

    20160725_160908

    Економно і цікаво

    Нещодавно провідна національна авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» (МАУ) запустила доволі вигідний рейс. Двічі на тиждень за більш ніж бюджетною ціною (від 750 грн.) можна полетіти з Івано-Франківська до Гданська. Столиця Поморського воєводства є не лише цікавою туристичною атракцією, але й зручним способом дістатися майже до всіх скандинавських країн за прийнятною ціною. Гданський аеропорт пропонує численні рейси у ці напрямки.

    До речі, про аеропорт. Його теж можна розглядати як окрему локацію в екскурсії містом. До Євро-2012 аеропорт ім. Леха Валенси масштабно реконструювали, відкрили новий термінал.

    Гданськ належить до так званого триміста – агломерації на півночі Польщі, куди також входять портові міста Сопот і Гдиня. Гданськ має величну історію: саме звідси починалася Друга світова війна, і саме в цьому місті стартувало падіння комуністичного режиму. Тут народилися відомі на весь світ Фаренгейт і Шопенгауер.

    Під час Другої світової війни 90% міста зруйнували, але поляки відбудували всі історичні та архітектурні цінності. Тому сьогодні центральна частина Гданська – це місто-музей.

    20160725_130852

    Музей протестного руху

    Європейський центр солідарності у Гданську – яскравий приклад  цікавої музеєфікації польського національного протестного руху 1980-х років, а ще – просвітницький майданчик, де й нині народжуються і рефлексуються суспільні зміни.

    Інфраструктура Європейського центру солідарності нараховує чотири поверхи – експозиції, бібліотека, аудиторіум, офіси Фонду, архів, окрема зала для тимчасових експозицій, ресторан, кафе, зимовий сад, дитячий майданчик. Виставкові зали наповнені інтерактивними експонатами, елементами робітничого побуту, оригіналами документів та кінохроніками. Також можна побачити прострілену шкіряну куртку, фанерні дошки з вимогами до уряду, каски робітників, машини міліції, камери, в яких утримували підозрюваних, кімнати для допитів, підпільні типографії. На тлі останніх політичних та соціальних подій в Україні експонати музею справляють враження, схоже на дежавю.

    Собор з українською іконою

    В Оливському кафедральному соборі Святої Трійці, Діви Марії та св. Бернарда перебуває чудотворна ікона Богородиці, яку свого часу заможний польський пан привіз з українського міста Біла Церква. Катедру називають Вавелем Півночі, адже тут поховано багатьох правителів поморської землі.

    Катедра славиться своїми прекрасними рококовими органами, які збудували в 1763-1788 рр. Щодня о 12.00 в соборі розпочинається безкоштовний концерт органної музики, який триває 20 хвилин. З 1958 року кожного літа тут проводять Міжнародний фестиваль органної музики.

    Цікаво, що собор Святої Трійці, Діви Марії та св. Бернарда не підпорядковується місцевій владі – лише Ватикану. «У цій катедрі можна навіть переховуватися від поліції, на території собору її повноваження не діють», – жартує Анджей Мот.

    Поруч із собором є оранжерея, де свого часу монахи з метою фітотерапії вирощували різноманітні рослини. Сьогодні тут понад 600 видів рідкісних рослин, серед яких і найстаріша в Польщі пальма, якій виповнилося вже 70 років.

    20160724_164226

    Слідами Бурштинового шляху

    Гданськ споконвіків культивував бурштинове мистецтво. Будучи у всі часи важливим центром видобутку і переробки цього надзвичайного матеріалу, це місто досі є визнаним науковим осередком, що займається тематикою бурштину, є резиденцією Національної економічної палати бурштину і Міжнародної асоціації бурштинових майстрів, господарем найбільших у світі виставок бурштину, а також відомим пунктом на історичному і сучасному Бурштиновому шляху.

    За 11 км від Гданська розташоване особливо цінне місце для археології – містечко Прущ Гданський. Ще з ІІ століття до н.е. до половини V століття тут зосереджувався важливий торговий центр, крізь який проходив Бурштиновий шлях. Наскільки вартісним тоді вважався бурштин, свідчать слова давньоримського історика Плінія, який казав: «Навіть невелика статуетка з бурштину є дорожчою, ніж жива і здорова людина».

    Багатство археологічних знахідок та їхній внесок у розвиток знань про історію Помор’я надихнуло на реконструкцію тутешнього торгового поселення – Факторії. Міжнародний балтійський культурний парк «Факторія» перенесе вас у часи Римської імперії. Адже цей район був одним із кінцевих точок маршруту між Балтійським узбережжям та областями Римської імперії. На території «Факторії» можна побачити, як виглядало повсякденне життя дві тисячі років тому, поспостерігати за справжніми лицарськими турнірами, змаганнями з лука та іншими тогочасними забавами.

    Унікальні кашуби

    Якщо хочете побачити щось дуже автентичне під час подорожі до Польщі, потрібно їхати до кашубів. Це етнічна група, що здавна мешкає на південному узбережжі Балтійського моря, в районі Гданська та Гдині. Вони розмовляють своєю мовою і жартують: якщо будеш спілкуватися кашубською, то домовишся з усіма людьми у світі. Символами кашубського краю є тютюн і полуниця.

    Не так давно за 45 кілометрів від Гданська, в с. Шимбарк, з’явився Центр кашубської культури, куди легко можна дістатися рейсовим автобусом. Поселення кашубів розташоване недалеко від найвищої точки – пагорба Вежиця. З оглядової вежі відкривається панорама на прекрасні околиці, які місцеві жителі називають польською Швейцарією.

    Історичний музей у Шимбарку – це відображення стародавнього побуту кашубів. Також тут є найдовша у світі дошка (46,53 м), яка увійшла до Книги рекордів Гіннеса. З дошки зробили стіл, за яким одночасно може сидіти аж 230 осіб.

    Окрім цього, в Центрі кашубської культури можна побачити найбільший у світі рояль, який теж увійшов до Книги рекордів Гіннеса. Довжина інструмента становить 6 м, ширина – 2,5 м, висота – 1,87 м. Важить рояль 1,8 т.

    Варто не забути і про куточок, присвячений засланим у Сибір полякам, а ще – про підземний бункер таємної військової організації «Гриф Поморський», у якому для туристів за допомогою звукових спецефектів презентують імітацію авіаційного бомбардування.

    20160724_160919

    Під час екскурсії також пропонують спробувати сім сортів тютюну. Це місцевий старовинний ритуал. На польських землях в різний час нюхали тютюн такі історичні персони, як Наполеон і Лех Валенса.

    Але найбільш унікальною визначною пам’яткою в Шимбарку вважають «перевернений будиночок», що символізує недосконалість сучасного світу. У цій дивній хатині усе «догори ногами» в буквальному значенні: всередині всі меблі прибиті до стелі.

    Є в Шимбарку і своя броварня, де варять аж шість сортів пива. Подейкують, що найпопулярнішим є полуничне.

    Сопот і Гдиня

    Поруч із Гданськом варто відвідати не менш цікаві міста – Сопот і Гдиню. Поляки кажуть, що в першому вони відпочивають, а в другому – працюють. У курортному Сопоті нудьгувати не доведеться. Тут чудові пляжі, аквапарк, найдовший у Європі прогулянковий пірс довжиною 511 м, а також у цьому місті функціонує відомий на всю країну оздоровчий центр, де лікують мінеральною водою.

    У місті з морською душею, Гдині, варто одразу прямувати в порт, який динамічно розвивається ще з 1920 року. А в приміщенні Морського вокзалу, в самому центрі історичного порту, відкрили унікальний інтерактивний Музей еміграції, де в цікавому мультимедійному форматі презентують довоєнну Балтику та мільйони емігрантських доль. Річ у тому, що в 30-х рр. Гдиня була «вікном у світ» і портовою гордістю ІІ Речі Посполитої. Ще з XIX ст. саме тут збігалися всі польські еміграційні маршрути, а з вокзалу щодня вирушали в море тисячі людей, сповнені надій на краще життя.

    Гданськ, Сопот і Гдиня – унікальне польське тріо, де неодмінно має побувати кожен поціновувач краси, мандрів, історії та пригод.

    Наталя МОСТОВА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!