У розетці – 360 і вище

  • За місяць – дві надзвичайні ситуації. У Калуші в одній із багатоповерхівок люди страждають через різкі перепади напруги в мережі. Горить не лише побутова техніка. У січні горіла квартира! Калушани підраховують збитки, а ЖЕО шукає винних поміж самими мешканцями.

    Перші проблеми у мешканців будинку №10 на вулиці Біласа і Данилишина з’явилися ще кілька місяців тому. В одній із квартир несподівано згорів телевізор та холодильник. Господарі проблему вирішили самостійно, не надаючи цьому аж надто великого значення. Проте у січні цього року від перенапруги в мережі постраждало ще більше сімей. Тож люди занепокоїлися.

    «Перед самим святвечором у мене в квартирі сталися пожежа і потоп одночасно, – розповідає Ольга Тягур. – Нас нікого не було вдома, коли це сталося. Тому і постраждали ми найбільше. Як згодом з’ясувалося, відгорів один із дротів, тому вся напруга пішла на газову трубу. Під час закорочення утворилася іскра, яка пробила так, що почався витік газу, утворилося полум’я. А оскільки це відбувалося на кухні, то вогонь швидко дістався до шлангу подачі води. Прогорів цей шланг, і почала ще й вода текти. Сусіди зреагували вже тоді, коли вода просочилася на поверх нижче. Підійшли до наших дверей і відчули запах диму. То щастя, що не сталося вибуху, бо могло бути все значно гірше».

    Вогнеборці, які прибули на місце події, евакуювали з будинку два десятки людей. Пожежу ліквідували. Але кухня у пані Ольги фактично вигоріла вщент: меблі, техніка, стіни та підлога. У сусідки знизу – наслідки затоплення, в інших – проблеми з побутовою технікою.

    В акті про пожежу зазначено, що вогонь завдав збитків постраждалим на 100 тисяч гривень. Ймовірною причиною загоряння, йдеться в документі, стали «теплові прояви внаслідок короткого замикання електромережі». Утім акт є, а ремонт люди нині роблять своїми силами і коштами. Пані Ольга з чоловіком вирішили, що витрачати час на пошук винних та добиватися відшкодування завданих збитків марно. «Перше, що ми зробили після пожежі, – встановили реле напруги у щитовій. Тепер при перепадах квартиру просто відсікає від електропостачання, – каже жінка. – Цим ми хоч якось гарантуємо собі безпеку».

    Але за місяць у тому ж під’їзді будинку стався ще один стрибок напруги. Прилади зафіксували її верхню межу – понад 360 вольт. У деяких квартирах при цьому яскраво засяяли лампочки, в інших пішли іскри з розеток, в кількох помешканнях знову згоріла побутова техніка.

    «Телефон стояв на зарядці, то почало горіти зарядне. А у вітальні само спалахнуло світло. Воно вимкнене до цього було!» – каже одна з мешканок. Інша додає, що лампи в квартирі якийсь час світили так яскраво, наче прожектори.

    «Стабілізатор від котла аж пищав. Ми не знали, що робиться. Але якби не він, то котел би, мабуть, згорів», – наголошує жінка. Загалом люди бідкаються, що погоріло чимало побутової техніки, бо врятувати встигли лише те, що швидко вимкнули. «То ж ніч була, близько півночі. Хтось був удома, когось не було, хтось узагалі спав і не чув нічого, тому і наслідки різні», – кажуть калушани.

    Мешканці будинку зафіксували всі свої втрати та пошкодження, але боротися за відшкодування коштів, найімовірніше, не будуть. У коментарі «ГК» пояснюють: на це потрібно багато зусиль, часу, а можливо, і коштів. Бо в кожній установі наразі вони стикаються лише зі стіною нерозуміння. Ані газовики, ані енергетики чи місцеві комунальники не поспішають не те, що шукати винних, а бодай ліквідувати ті загрози, які можуть виникнути вже завтра. Тож люди колективно звернулися до міського голови з проханням дати доручення замінити електричні мережі в будинку. Саме старі мережі, припускають люди, провокують аварійні ситуації, бо не витримують нинішніх навантажень.

  • «Причин може бути багато. На сьогодні розслідування ще не завершене, – коментує керівник комунального підприємства «ЖЕО №1» Тарас Підлужний. – У цьому випадку ситуація виникла через потрапляння напруги на газовий провід. А от чому вона туди потрапляє, ще з’ясовуємо. Наші працівники робили обхід, але не в усі квартири нас пустили. Є мешканці, до яких ми вже по кілька разів зверталися, але вони не відчиняють дверей і не дають можливості зробити огляд. Є підозра, що хтось може красти електроенергію або здійснювати якісь несанкціоновані включення. Можуть бути й інші причини. Так, у багатьох людей вже встановлено газові котли. В декого вони вже роками служать, і може бути якась несправність там. Зараз, до речі, ситуація в будинку стабілізувалася, тому це і викликає підозру. Бо несправність у котлі сама собою нікуди б не зникла».

    Тарас Підлужний каже, що з мешканцями будинку провели бесіду, а також ревізію мереж. Заміни будь-яких кабелів наразі не проводили, бо не визначено остаточно, чи доцільно це робити. Електроприладів у кожній квартирі справді щораз більшає, але і техніка сьогодні економна й по суті великих перевантажень мережі не провокує. Людям рекомендують самотужки захищати свої квартири від перепадів напруги спеціальними приладами. Працівники ЖЕО допомагатимуть їх встановлювати. Вартість такого приладу, до слова, приблизно 400 гривень.

    Чи варто шукати крайнього?

    Але чи можна отримати відшкодування збитків, що спричинені перепадами напруги, як діяти у таких випадках, чи обов’язково звертатися до суду? «ГК» поспілкувався з фахівцями з питань захисту прав споживачів, юристами та безпосередньо з енергетиками. Відтак з’ясував: якщо у квартирі чи будинку через перепад напруги згоріли електроприлади, найперше слід звернутись із письмовою заявою у філію АТ «Прикарпаттяобленерго» за місцем проживання з описом ситуації. У філії мають створити комісію, яка виїде на місце події та проведе відповідне обстеження. Результати зафіксують в акті.

    «Також комісія перевіряє сам факт наявності зіпсутої через стрибок напруги техніки. Комісія на основі акту визначає, хто відповідальний за аварійну ситуацію: оператор системи розподілу (обленерго), балансоутримувач /житлово-експлуатаційна організація, що обслуговує енергомережі, чи сам споживач (якщо причина аварії у внутрішній проводці квартири /приватного будинку), адже не всі електромережі обслуговує обленерго», – акцентує прес-секретар відділу інформаційної політики АТ «Прикарпаттяобленерго» Юліана Гойло і пояснює: розподільчі електромережі 0,4-10 кВ, трансформаторні розподільчі пункти для подачі електроенергії є на балансі та обслуговуванні АТ «Прикарпаттяобленерго»; лінія електропостачання до розподільчого щитка в будинку може належати як АТ «Прикарпаттяобленерго», так і балансоутримувачу (обслуговуючій організації, ЖЕО, Дирекції замовника, КЕЧ району); внутрішньобудинкові мережі (міжповерхові, щитки на сходових клітках, освітлення на горищах та в підвалах) обслуговує балансоутримувач (обслуговуючі організації, ЖЕО, Дирекція замовника, КЕЧ району); внутрішньоквартирна проводка перебуває на відповідальності власника квартири.

    «Якщо аварія сталась з вини оператора системи розподілу, обленерго відшкодує вартість ремонту. Але лише за наявності підтверджувальних документів від ліцензованого сервісного центру про те, що несправність сталась саме через стрибок напруги. В іншому випадку споживач отримує обґрунтовану відмову», – інформують в АТ «Прикарпаттяобленерго». У компанії наголошують, що майже всі випадки, коли техніка виходить з ладу, стаються через неякісне обслуговування саме у внутрішньобудинкових мережах, за які несуть відповідальність або власники квартир, або житлово-експлуатаційні організації. Надати інформацію про кількість таких звернень, скажімо, за рік, енергетики наразі не змогли. Повідомили лише, що цього року заяв на відшкодування збитків від перепадів напруги ще не надходило. А загалом до суду таких справ іде дуже мало, бо «відмови завжди мають обґрунтовану причину».

    У судовому реєстрі ми справді не знайшли справ, які б підтвердили, що відшкодувати отримані через перепад напруги збитки дійсно можна. В управлінні захисту споживачів, проте, кажуть, що в їхній практиці такі випадки справді були. Останній – зо два роки тому.

    «Вони рідкісні, бо здебільшого люди вважають, що змарнують свій час. Але це не так. Особливо, коли йде мова про значні збитки, – каже начальник відділу контролю у сфері торгівлі, робіт і послуг Управління захисту прав споживачів Любов Осудар. – Якщо люди зафіксували факт перепаду напруги в місцевому РЕМі, а у сервісному центрі отримали документальне підтвердження, що саме через це згоріла техніка, то відшкодувати збитки можна. Наші фахівці в таких випадках допомагають з підготовкою документів для розгляду справи в суді. Робимо це безкоштовно».

    Тетяна КІНДЮХ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!