В Івано-Франківську припинили утеплювати дитсадок «Карпатська казка» через розпис на стіні. Батьки вимагали продовження робіт, активісти виступали проти. На чий бік стала міська влада?
Врятувати «Карпатську казку»
Про збереження розпису на стіні садка «Карпатська казка» першим заговорив художник Василь Стефанишин. Ще 10 вересня він заявив, що в місті зібралися знищити мистецьку роботу – сграфіто художників Петро Прокопіва та Петра Боєчка. У соціальних мережах одразу почали обурюватись таким діям освітян.
«Селяни не розуміють і не люблять прекрасне. Вони мислять категоріями: хлів, стодола, курник, свинарник. На жаль, вони успішно перетворюють наше місто на один із вищезгаданих об’єктів. Потрібні ефективні правові механізми запобігання селянському варварству. Най утепляються зсередини!» – прокоментував Сергій Григорян.
Христина Бик додала, що проходила попри розпис і звернула увагу на нього. «Таке треба вміти берегти», – наголосила дівчина.
Були й ті, хто підтримував утеплення садка. «Дуже добре, що подумали про художню цінність. Але, на жаль, не подумали про малих дітей, які мерзнуть в цьому садочку і хворіють. Перш за все треба думати за комфорт і здоров’я дітей», – обурилась Наталія Пожоджук.
У той самий день, коли розпис на «Карпатській казці» почали жваво обговорювати, чиновники повідомили: утеплення садка зупинили.
За словами директора департаменту освіти та науки Ігоря Максимчука, утеплення фасаду відбувається за програмою НЕФКО (Nordic Environment Finance Corporation (Північна екологічна фінансова корпорація – ред.). Роботи виконує управління капітального будівництва. Вони почались, бо були відповідні звернення від батьків. Проте через ситуацію з розписом утеплення призупинили, роботи перенесли на інший об’єкт. Мистецьку цінність зображення на «Карпатській казці» вивчатимуть разом із фахівцями.
Різні думки
Тим, що роботи з утеплення в садку зупинили, обурилися деякі батьки, чиї діти відвідують «Карпатську казку». Вони звернулися до міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа, той запевнив, що вихід із ситуації будуть шукати. «Батьки обурені. Кажуть, якщо роботи будуть зупинені, то і дороги перекриють. У садку були збори, одна людина – Василь Стефанишин – виступила проти, ще одна утрималась, а всі інші – за утеплення», – сказав мер.
26 вересня управління капітального будівництва розпочало другу спробу утеплення садка. Про це знову повідомив Василь Стефанишин у Facebook. «Той момент, коли свою громадянську позицію і цехову солідарність мають висловити всі митці Івано-Франківська та люди, що створюють культурний контент України! Сподіваюсь, що чиновникам управління капітального будівництва і департаменту освіти та науки вистачить здорового глузду і політичної далекоглядності не знищувати шість унікальних сграфіто, а знайти компромісне рішення!» – написав художник.
Ці слова прокоментувала мати дитини, яка ходить у цей садок, Тетяна Менів. Вона сказала, що через таких людей, які начебто дбають про високе мистецтво, страждають їхні діти. «Сумно, дуже сумно, бо добробут дітей ми змушені відвойовувати у такої людини!» – додала жінка. На її думку, люди, які порушують це питання, насамперед відстоюють свою самореалізацію, а не потреби дітей. І додає, що раніше навіть не чула про такого митця.
Натомість Лілія Торська, яка сама ходила у «Карпатську казку», а тепер водить сюди свою другу дитину, хоч і підтримує утеплення, але проти знищення сграфіто. «Ми живемо у ХХІ столітті, коли опалення можна регулювати протягом дня відповідно до погодних умов. У цих стінах холодно у міжсезоння, як у всіх інших», – зазначає Ліля. Вона додає, зараз є флісові штани та кофти, які добре тримають тепло тіла. Є активні ігри, під час яких дітки не мерзнуть, є прогулянки на свіжому повітрі. А ще, на думку Лілії, від холоду не хворіють, холод загартовує дітей. «А через батьків, які мають застарілі погляди на сьогодення, можна знищити історію», – додає жінка.
Станом на 1 жовтня роботи з утеплення «Карпатської казки» тривають. Щоправда, розпис поки що не чіпають. За словами начальника управління капітального будівництва Романа Галіпчака, з художниками ще не домовилися, тому працюють на стінах, де немає сграфіто. УКБ розіслало офіційні листи у різні структури, зокрема у Спілку художників, департамент культури, управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності щодо художньої цінності розпису. «Нам прийшли відповіді, що він не зареєстрований як якась спадщина. Чекаємо тільки відповіді художників», – каже Галіпчак.
Чиновник зазначає, до початку опалювального сезону у будь-якому разі утеплити садок не встигнуть. Проте працювати будуть доти, доки дозволятиме погода. В управлінні готові йти на компроміс із художниками. Пропонують виконати всі роботи, а зверху зробити такий самий розпис.
«Але якщо утеплювати, то треба всі стіни, щоб був ефект. Ми не можемо залишити одну стіну. Зсередини також утеплювати не можна, бо буде утворюватись конденсат, а через нього виникатиме грибок», – наголошує Роман Галіпчак.
Людмила ОЛЕНЮК