Увага, у дворі ремонт!

  • В Івано-Франківську активно ремонтують двори. Такі роботи розпочалися, зокрема, біля будинку на вулиці Хіміків, 6. Багатоповерхівку здали в експлуатацію ще на початку 1980-х років, відтоді ремонту прибудинкова територія не бачила.

    Загалом у місті потрібно відремонтувати щонайменше 150 великих дворів.  «Галицький кореспондент» дізнався більше про те, як місто намагаються зробити зручним для мешканців.

    Поетапно

    Директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак розповідає, що важливим моментом запланованих ремонтів у дворах є розроблення якісних проєктів. Мовляв, тепер їх намагаються створювати із залученням мешканців, вивчаються їхні потреби та пропозиції.

    «Ми не приходимо у двір, щоб робити те, що самі хочемо. Якими б ми не були професійними, якщо не врахована думка мешканців – двір їх не буде задовольняти», – пояснює Смушак.

    Найперше, що роблять комунальники з проєктантами – детально вивчають територію: хто там проживає, чи є діти, чи багато автомобілів, де саме водії паркуються. Роблять це декілька разів на день: зранку, в обід та увечері.

    «Їм потрібно побачити, наприклад, у яких локаціях граються діти, де відпочивають старші. Коли ця картинка складається, ми переходимо на другий етап», – зазначає головний комунальник міста.

    Коли проєктанти беруться за роботу в дворі, люди виходять і питаються, що відбувається. Так і починається діалог, під час якого комунальники цікавляться, що і де мешканці хочуть бачити у своєму дворі.

    «Інколи старші люди просять не робити у них дитячий майданчик. Кажуть, що у них немає дітей і не треба, щоб з сусідніх будинків прибігали. Дехто не хоче, щоб було багато паркомісць, або, навпаки, просять залишити більше місця для автівок», – додає Смушак.

    Робота над створенням проєкту може тривати навіть рік. Але, за словами Михайла Смушака, якщо робити все швидко та без якісного проєкту, то результат може не сподобатися людям. Мовляв, вони хочуть створити гарне середовище для мешканців, які точно не живуть тільки в межах своєї квартири, а багато часу проводять у дворі. Тому це місце має бути красивим та головне – комфортним для всіх.

    Коли комунальники з проєктантами закінчують із візуальними нюансами, приходить час вирішувати технічні питання, серед яких найважливіше – ремонт чи заміна зношених мереж.

    Після того, як департамент отримує якісний проєкт двору, важливо так само якісно виконати роботу. На це все потрібні гроші. За словами Смушака, у місті намагаються ремонтувати не окремі двори, а об’єднувати декілька об’єктів і виконувати роботи комплексно. Середньостатистична вартість одного такого проєкту – 4-5 мільйонів гривень. Наразі ремонтні роботи ведуться на вулицях Симоненка, 2,4,6,8, Коновальця та Слави Стецько. Раніше так облаштовували двори на вулиці Вовчинецька, 198а – 200 тощо.

    Все вже придумано

    Михайло Смушак пояснює, що в Івано-Франківську не придумують нічого нового, така практика запроваджена в багатьох країнах Європи. Наприклад, так у себе ремонтують двори шведи, німці, голландці. Тепер нам залишилось просто переймати їхній досвід, бо він правильний.

    «У Європі інколи проєкти розробляються по два роки, а самі роботи тривають кілька місяців. У нас буває навпаки. Ми за два-три місяці як-небудь робимо проєкти, а потім витрачаємо багато часу на ремонт», – зауважив головний комунальник міста. Таким чином витрачаються великі кошти та втрачається якість ремонту, а таке марнотратство для України велика розкіш, адже облаштовують двори раз на 20-40 років.

    Загалом роботи в Івано-Франківську дуже багато: у черзі на ремонт стоїть приблизно 150 великих дворів. Все тому, що у попередні роки прибудинкові території взагалі не ремонтували. За рік комунальники можуть зробити 20-25 дворів. Виходить, що приблизно шість років їм треба активно працювати, щоб все зробити. На це необхідно буде витратити майже 900 мільйонів гривень. «На сьогоднішній день ці кошти непідйомні для Івано-Франківська. І це ми говоримо тільки про великі двори, а є ще й менші», – каже Михайло Смушак.

    Проблемними в Івано-Франківську є не тільки старі двори. За словами Михайла Смушака, новобудови у нас споруджені непродумано. Мовляв, тільки деякі нові будинки мають нормальні паркінги та дитячі майданчики. Тому головний комунальник міста радить людям дивитися, що вони купують, і не брати квартири, біля яких немає комфортного для життя середовища.

    “Радянські забудови гарно сплановані,  мешканці мають і зелену зону, і паркомісця. Самі будинки спроєктовані так, що сховані від шуму доріг. Там спокійно, тихо і комфортно. Якщо це зберегти і додати трохи новизни, виходять гарні двори», – зазначає Михайло Смушак.

    Деякі двори в Івано-Франківську так зроблені, і вони відповідають рівню Польщі. Наприклад, на вулиці Пулюя 10-10а.

    Згадує Михайло Смушак і про ремонт на вулиці Хіміків, який нещодавно вони почали. Каже, що, на жаль, там не вдасться провести комплексні роботи, бо їх вартість сягає 2-3 мільйонів гривень. А виділили на них тільки 360 тисяч гривень. Тому роблять те, що можуть якісно виконати за ці гроші.

    Один із мешканців вулиці Хіміків, 6 Олексій Точарчук зауважив, що для комфорту у дворі бракує парковок. Каже, що місця для цього у них є достатньо, але зараз люди залишають свої авто просто між деревами, поблизу місця, де діти грають у футбол.

    «Це неправильно, бо втрачається простір і для дітей, і для автомобілістів», – каже Точарчук.

    Ідеально

    Щоб зробити двори більш сучасними, в місті починають стелити екобруківку. Хоча не всі мешканці готові до цього. Кажуть, що це буде незручно, туди кидатимуть сміття, вона заростатиме травою і бур’янами.

    Михайло Смушак заперечує. Каже, що екобруківка – чудова заміна дощовим колекторам, адже вода не затримується, а  просочується в землю і підживлює рослини. Крім того, вона не так нагрівається та створює приємний мікроклімат у дворі.

    «Ми намагаємось використовувати її під всіма паркомісцями, де є така можливість. Та, на жаль, не всі так роблять», – зазначає посадовець.

    Він додає, що всі ці новинки франківські комунальники беруть із досвіду інших країн, зокрема європейських. Мовляв, працівники департаменту багато читають, вчаться і їздять за кордон. Там вони часто бувають у спальних районах, щоб побачити двори та правильне їх облаштування на власні очі.

    Є багато речей, які працівники департаменту хотіли б реалізувати у місті. Наприклад, створити двір без автомобілів. Таку ідею запозичили в Швеції. В ідеалі у такому дворі мали би бути різні зони відпочинку, газони, штучні водойми, альтанки та навіть місце для мангала. Машини ж можна забрати у підземний паркінг.

    «Це буде ідеальний двір. Ми дуже хочемо найгірший двір міста перетворити на найкращий. Треба багато грошей на таке, та головне, щоб люди були готові до цього», – акцентує Михайло Смушак.

    Людмила ОЛЕНЮК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!