Сьогодні, 26 вересня, в Івано-Франківську відбулось спільне засідання Асоціації ректорів вищих технічних навчальних закладів України та членів Президії спілки ректорів вищих навчальних закладів за участі Міністра освіти і науки України Лілії Гриневич.
Євстахій Крижанівський, ректор Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу сказав, що є знаковим те, що засідання відбувається сьогодні, а вчора Президент України підписав новий Закон України “Про освіту”.
Лілія Гриневич розповіла про особливості імплементації Закону України “Про освіту”.
“Цей закон виношувався майже чотири роки. І колись ми жили міфами про чудову пострадянську освіту, але сьогодні Україна чітко вибрала для себе рух до Європи. Тому для мене закон “Про освіту” – закон нових можливостей”, – переконує Лілія Гриневич.
Закон про освіту гарантує перш за все педагогічну свободу.
Читайте також: Не кожній людині потрібна вища освіта, – Прем’єр-міністр України
“Освіта має будуватись на довірі. Тому ми маємо надати викладачу і вчителю певну автономію”, – каже міністр освіти. Також Лілія Гриневич додає, що дуже важлива для закладів освіти фінансова автономія.
“Вперше всі заклади зобов’язуються надавати фінансові звіти”, – пояснює міністр освіти.
Крім того, в законі виписуються способи академічної доброчесності або нечесності, за що може наступати покарання.
“Академічне письмо має стати обов’язкове для першокурсників. Вони мають розуміти, що таке списування, хабар, плагіат та інше”, – пояснює Гриневич.
Закон також передбачає рівний доступ до базової освіти. Якщо дитина може навчатись поряд з іншими дітьми, то вона має використати своє право.
“Новий закон – розширення прав дітей, а не його звуження, – заявляє міністр науки і освіти. – Ми маємо перейти до школи компетентності, які впливають на життя людини. Ми повинні зрозуміти, що система освіти існує для життя наших дітей”.
Також Лілія Гриневич повідомила, що запроваджується нова структура школи: чотирирічна початкова школа, п’ятирічна гімназія і три роки профільної середньої школи. Після кожного рівня буде проводитись ДПА, яке може бути у вигляді ЗНО. Після 4-го класу оцінювання слугуватиме тільки для моніторингу успішності учнів.
Щодо вищої освіти, то вводиться нове звання – доктор мистецтв, змінюється механізм обрання деканів, деталізуються права членів наглядової ради ВНЗ. Закон передбачає доплату науково-педагогічним, науковим та педагогічним працівникам, інституційну акредитацію закладів вищої освіти, а головне, запровадження Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО).
“Цю величезну роботу ми можемо зробити тільки з вами”, – заявила Гриневич.
В загальному, до закону внесли понад 1500 поправок.