В обсерваторії на горі Піп Іван планують встановити телескопи

В Івано-Франківській області на горі Піп Іван у Карпатах, на будівлі колишньої обсерваторії Білий Слон, яка знаходиться на реконструкції, планують встановити два телескопи – навчальний та для наукових проєктів, пов’язаних з космосом.

Про це розповів ректор Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда, повідомляє “Укрінформ”.

“Від часу встановлення смартдатчика Lufft на обсерваторії має минути два роки. Тоді ми встановимо два телескопи. Один телескоп буде мати навчальний характер. Ми хочемо розширити коло студентів, які будуть цікавитись астрономією, а нині всі університети світу мають свої астрономічні обсерваторії, і це не лише престижно, але й має неоціненне наукове значення. І другий телескоп буде безпосередньо займатися науковими проєктами. Найперше, це може бути пов’язано з космічним сміттям, бо це – дуже важлива тематика, супроводження супутників”, – каже Цепенда.

За його словами, нині невеликий старт-датчик Lufft WS 800, висотою у 30 см, який встановлено на даху обсерваторії, кожні три хвилини моніторить температуру, силу вітру, хмарність неба, характер блискавок та інше.

“Поки цей пристрій працює у закритому режимі. До нього підключено дуже багато батарей, аби він міг працювати постійно. Також він виконує функцію “відмороження”. Його роботу забезпечують також ультрапромені, завдяки чому пристрій не замерзає, але вимагає постійної напруги. Це є додатковий виклик, який змушує нас спільно з Івано-Франківською обласним управлінням ДСНС постійно контролювати його роботу”, – зазначив професор.

Він зауважив, що результати роботи Smart-датчика науковці очікують у 2021 році. Отримана інформація допоможе їм також визначити типи телескопів, які встановлять на будівлі обсерваторії. Ігор Цепенда вже припускає, що “за 3-5 років обсерваторія стане найбільшим науковим об’єктом не лише в Україні, але й у Східній Європі”.

Нагадаємо, на горі Піп-Іван також працюватиме Карпатський екологічний центр.

Пропонуємо вам знову переглянути світлини замерзлої гірської обсерваторії, якими прикарпатець поділився у соціальній мережі.

Фото – Василя Фітсака.
Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!