Вантаж чекає на дозвіл

  • Вантажі франківських міжнародних перевізників не можуть покинути територію України. Підприємці місяцями чекають на дозвіл для виїзду за кордон.

    Але на Львівській митниці можна не тільки витратити час на марне очікування, але й отримати на горіхи. За фактом нанесення легких тілесних ушкоджень правоохоронці нещодавно відкрили кримінальне провадження.

    Наказами Міністерства інфраструктури було значно обмежено кількість квот для міжнародних перевізників. Раніше підприємцям видавали 220 тисяч дозволів на виїзд за кордон, цього року – лише 160 тисяч. Через великий ажіотаж Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) вирішила видавати їх помісячно, розділивши дозволи на транзитні та універсальні. Відтоді, до прикладу, якщо перевізник віз товар до Чехії чи Німеччини, то транзитний дозвіл не дозволяє йому завантажитися в Польщі на зворотній дорозі, оскільки він має дозвіл тільки на доставку вантажу лише до вказаного пункту. За словами перевізників, таке нововведення завдає чималих збитків.

    Останньою і чи не найважчою умовою отримання дозволу є те, що всі авто, які готуються перетнути кордон, уже мають бути завантажені та замитнені. Тобто, ще не отримавши дозвіл, перевізник повинен підігнати до кордону уже повністю затоварене авто. А тим часом на дозвіл доводиться чекати по два-три тижні. Через постійні заминки на кордоні збираються до тисячі вантажівок, адже паркувальних місць для них всіх у Львові не вистачає.

    На початку серпня цього року близько 200 водіїв вантажівок на Львівщині перекрили трасу «Київ – Чоп» на знак протесту щодо обмеження у видачі дозволів на транспортні перевезення за кордон. Акція була безрезультатною, тож в кінці серпня міжнародні перевізники Львівщини виступили із заявою «Нова влада має нас почути», у якій просили вирішити проблему дефіциту дозволів на перетин кордону. Окрім того, що через відсутність достатньої кількості дозволів українські перевізники змушені тижнями стояти у чергах, очікуючи на перепустку, вони ще й отримують штрафи за невчасну доставку.

    Щоб привернути увагу влади, перевізники повторно вийшли на мирну акцію протесту 12 вересня. Організатор акції, голова ГО «Міжнародні перевізники України» Володимир Михалевич розповідає, що для нормальної роботи перевізникам необхідно на день по 500 транзитних та універсальних дозволів. А зараз вони отримують заледве 100, але не завжди. «Ще тиждень тому видавали по 100 дозволів за день, а тепер видають стільки ж, але два рази на тиждень – в середу і в суботу…» – розповідає громадський активіст.

    Інші учасники акції кажуть, що чекати на дозвіл доводиться цілий місяць, хоча зареєструвалися вже давно. Вони нарікають на штрафи за несвоєчасну доставку та намагаються достукатися до нової влади і навіть до польських чиновників для збільшення кількості квот.

    Заступник начальника Львівського обласного управління Укртрансбезпеки Роман Лобода підтвердив: «Як би ми не крутили, із цієї ситуації ми не вирулимо до тих пір, поки не буде збільшена квота дозволів». Також посадовець зазначив, що із 160 тисяч дозволів станом на вересень було використано вже понад 150 тисяч.

    Однак, як зауважив учасник акції протесту, львів’янин Ярослав Явір, Укртрансбезпека  замовчує про ще 22 тисячі дозволів, виданих у 2018 році. Інші учасники акції підозрюють чиновників у корупційних схемах: мовляв, офіційно дозволів більше немає, але за окрему винагороду ми ще можемо знайти.

    Такий стан речей змусив мітингувальників висунути ще одну умову: через підозру в корупції усунути Укртрансбезпеки  від видачі дозволів і розробити систему їх прозорої видачі за допомогою електронних сервісів в онлайн-режимі. Така вимога не випадкова. У серпні цього року виник скандал із працівниками львівської Укртрансбезпеки, в котрих виявили додаткові дозволи, які ті продавали за значні суми. Дозволи на виконання міжнародних вантажних перевезень офіційно коштують 80 грн., у підприємливих чиновників їх можна було придбати за 500-700 доларів (залежно від міста, до якого прямує вантаж).

    «Під час обшуків в обласному управлінні Укртрансбезпеки знайшли понад 100 бланків дозволів, які в принципі не можуть бути чистими. Державна установа може видати цей дозвіл на конкретний транспортний засіб конкретному перевізнику», – коментує ситуацію в.о. директора територіального управління ДБР у Львові Віталій Стець.

    Франківська підприємниця, яка займається міжнародними перевезеннями, Тетяна Охотська розповідає, що минулого року на «чорному ринку» дозвіл з печаткою Укртрансбезпеки можна було отримати за 400 євро. Яким чином вони потрапили у руки хитрим ділкам, ніхто пояснити не може. Заступник директора департаменту надання адміністративних послуг на наземному транспорті Укртрансбезпеки Юрій Захарко усі звинувачення відкидає, каже, що ні про які схеми (до серпня цього року, мабуть) не чув.

    Сама процедура завантаження та замитнення вантажівки також є складною. Тетяна Охотська каже: «Якщо я завантажую і замитнюю авто в іншій області (в даному випадку Івано-Франківській – ред.), то я маю десять днів, щоб подати авто на митний кордонний пост. Тобто за десять днів я маю приїхати, взяти дозвіл і тоді їхати на кордон. Якщо я сьогодні не візьму дозвіл і завтра не візьму дозвіл, а післязавтра вони (дозволи ) закінчаться, то я залишаюся з цією проблемою сам на сам. У мене завантажений автомобіль, і мене штрафують. Раніше штраф становив 3200 грн., але якщо така ситуація не вперше, то штраф може збільшуватися». Таким чином, перевізник змушений заплатити штраф державі, у якої не вистачило на нього дозволів. Парадоксальна ситуація.

    Зараз українська влада звертається до польського уряду про можливість виділення більшої кількості квот для українських перевізників. Проте наразі домовитися не вдалося. Зменшення кількості дозвільної документації для поїздок у Польщі пояснюють тим, що паритет поїздок польських перевізників в Україну є недостатнім.

    Своє невдоволення корупційною бюрократією на кордоні франківка Тетяна Охотська висловила у прямому ефірі програми «Тема дня» на суспільному мовнику Івано-Франківська, телеканалі UA:КАРПАТИ. Того ж вечора жінка поїхала до Львова забрати дозволи, проте у Винниках її побили.

    Жінка розповідає, що коли приїхала, то зауважила там невідомих людей, у котрих був сформований список із 700 осіб, які мали отримати дозволи. На її запитання, чому сформували такі списки і де взагалі ці люди, Тетяні нагрубіянили, а коли вона запитала, чи можна отримати дозвіл у живій черзі, її прогнали.

    «Заходять моментально двоє чоловік, і один до одного  каже: виноси її», – пригадує пані Тетяна. Як доказ, показує синці. Окрім того, у проході між дверима у жінки застрягла нога, один із чоловіків із силою натиснув на неї, тож жінка ще й отримала значну травму ноги. Наразі у Личаківському відділенні поліції Львівської області розпочато кримінальне провадження за статтею «умисне легке тілесне ушкодження».

    Христина ДИЧАКОВСЬКА

    Довідка. Голова Івано-Франківської ОДА Денис Шмигаль не один раз висловлював невдоволення роботою керівника Управління Укртрансбезпеки в Івано-Франківській області Олега Суковатого. На одній із апаратних нарад очільник області погрожував Суковатому звільненням.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!