Верховна Рада ухвалила новий Виборчий кодекс з відкритими списками

  • Верховна Рада після майже чотирьох років розгляду схвалила новий Виборчий кодекс, який регулюватиме проведення усіх виборів України.

    Законопроєкт підтримали 230 депутатів. Перед розглядом законопроєкту парламент намагався повернутись до розгляду правок до нього, і голосів вистачило лише на 17 раз. Про це пише BBC News Україна.

    Складнощі в прийнятті законопроєкту пов’язані й з тим, що значна частина депутатів, а головне мажоритарників з усіх фракцій, або не прийшли у Раду в розпал виборчої кампанії, або ж просто покинули парламент під час голосування за виборчий кодекс.

    Частина з них, як Борислав Розенблат, пішли з зали, коли за кодекс не вистачало всього три голоси.

    Спікер Андрій Парубій неодноразово закликав голосувати депутатів найбільшої фракції БПП, яка голосувала не надто дисципліновано. Він напряму звертався до представників нрупи УДАРу у БПП, які не підтримували кодекс. Але ніби випадково під час кожного голосування декілька депутатів виходили в кулуари, аби поговорити по телефону.

    Після п’ятнадцяти невдалих голосувань спікер особисто пішов до сесійної зали, де переконував депутатів підтримати законопроєкт, і у 17 голосуванні повернення до правок підтримали 227 депутатів.

    Кодекс почне діяти тільки з 1 грудня 2023 року і стосуватиметься тільки наступних чергових виборів у жовтні 2024 року. У разі дочасних виборів Ради вони відбудуться за старим законом.

    Проєкт кодексу зареєстрували в парламенті ще в жовтні 2015 року, а його схвалення передбачала коаліційна угода БПП, “Народного фронту”, “Самопомочі”, “Батьківщини” та “Радикальної партії”.

    Восени 2017 року на фоні протестів на чолі з Міхеілом Саакашвілі його схвалили в першому читанні, а в останні два місяці Верховна Рада розглядала понад чотири тисячі поправок до проєкту для остаточного голосування.

    Головною метою ухвалення виборчого кодексу його прихильники називали боротьбу з політичною корупцією на виборах до Верховної Ради, чому мала сприяти пропорційна система з відкритими списками.

    Ідеологи ухвалення, зокрема і спікер Ради Андрій Парубій, вказували, що ця система прибере корупційну складову як закритих партійних списків, так і мажоритарки.

    Наразі вибори до Верховної Ради відбуваються за змішаною системою. Половину депутатів обирають за закритими партійними списками, де прохідні місця визначає партійне керівництво. Часто за прохідне місце у списку, як вказують експерти, кандидати сплачують гроші.

    Інша половина обирається за мажоритарними округами. Експерти вказують, що на округах долю виборів часто вирішують гроші та прямий або непрямий підкуп виборців кандидатом. Пропорційна партійна система з відкритими списками покликана нівелювати усі ці ризики.

    Багатьох мажоритарників, які й зараз балотуються, голосувати за документ спонукало саме перенесення початку дії кодексу вже на наступні, а не нинішні дочасні вибори.

    До теми: «За кого голосувати?»: в Івано-Франківську презентували платформу для порівняння політичних партій

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!