Воскресіння без поспіху

Політичне воскресіння Міхеїла Саакашвілі вплинуло на порядок денний України. Протягом кількох днів перспективи його повернення до влади обговорювали більш інтенсивно за закон, який має заборонити повернення збанкрутілих фінансових установ їхнім колишнім власникам. Проте кадрові перспективи відомого політика залишаються туманними.

Саакашвілі встиг розповісти про зустріч з президентом (мовляв, Володимир Зеленський тримає руку на пульсі подій та встиг доручити Міхеїлу Ніколозовичу перемовини з МВФ), прем’єром (Денис Шмигаль, як виявляється, хоче бачити Саакашвілі у складі уряду). Зустріч з представниками фракції  «Слуга народу» виявилася не настільки тріумфальною, на руках до парламенту з неї Саакашвілі не віднесли. Спостерігаємо парадокс: відомий політик з неабияким досвідом управління (у Грузії) викликає застереження навіть у лавах монобільшості. І застереження, зауважу, суттєві.

Є кілька факторів, про які потрібно згадати. Перший – спроба  залучити Саакашвілі вщент руйнує міф про «нові обличчя» та демонструє, що лава запасних Володимира Зеленського більше нагадує ослінчик. Другий – сліпо переносити історію успіху Саакашвілі на українські реалії безвідповідально, адже масштаб країни інший, реалії відмінні, а воскресити Каху Бендукідзе (ідеолога грузинських реформ) неможливо. Третій – Міхеїл Саакашвілі пам’ятатиме про парламентські вибори в Грузії, які мають пройти восени цього року, розраховуючи повернутися на Батьківщину.

До речі, про Грузію. Тамтешній прем’єр Георгій Гахарія пообіцяв щонайменше відкликати посла для консультацій, якщо Саакашвілі отримає посаду в українському уряді. Лідер фракції «Слуга народу» Давид Арахамія встиг відреагувати, мовляв, не має якась невелика держава Україні вказувати. На жаль, тональність та зміст відповіді пана Арахамії свідчать про нерозуміння простого факту: Грузія є партнером України у справі євроатлантичної інтеграції, і загострення двосторонніх відносин може завдати шкоди.

Наостанок відзначу, що кадрового бліцкригу у випадку Саакашвілі не сталося, невідомо, чи буде розглядати питання про його призначення Верховна Рада цього тижня. Зрештою, своєї мети – повернутися до кола популярних спікерів на різні теми, експрезидент Грузії та колишній очільник Одеської ОДА досягнув. А реформи? Схоже, в Україні вони не потребують поспіху…

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!