Вихід із карантину по-франківськи

  • Із 11 травня в Україні закінчується тотальний карантин, запроваджений урядом ще у березні. Частина протиепідемічних заходів залишається до 22 травня, але іншу частину скасували. Як це вплинуло на Івано-Франківщину та на її обласний центр?

    Що відтепер дозволено

    У четвер, 7 травня, Кабінет міністрів України оприлюднив постанову щодо продовження в Україні карантину до 22 травня з запровадженням послаблень із 11 травня.

    Так, уряд дозволив працювати закладам торгового і побутового обслуговування населення, зокрема магазинам, розташованим у ТРЦ, за умови забезпечення персоналу і відвідувачів засобами індивідуального захисту. У приміщенні повинно перебувати не більше одного відвідувача на 10 кв. м.

    Ця постанова дозволяє ресторанам і кафе надавати послуги громадського харчування на відкритих (літніх) майданчиках просто неба за умови забезпечення дотримання відстані не менш як 1,5 метра між місцями для сидіння за сусідніми столами та розміщення не більш як двох клієнтів за одним столом (без урахування дітей віком до 14 років). Крім того, заклади зможуть продавати страви на винос.

    Серйозне послаблення, яке справді стосується всіх прикарпатців, – дозвіл ходити на прогулянки в парки, сквери, зони відпочинку, лісопаркові та прибережні зони. Цю безглузду заборону влада зняла, перед цим пояснивши, що «до закриття парків вдалися не для епідеміологічного, а для психологічного ефекту». Щоправда, необхідність носити маску при відвідуванні лісів та парків зберігається.

    Можна поновити роботу музеям та історико-культурним заповідникам, а театри, цирки і концертні організації зможуть проводити репетиції – без глядачів. Про концерти ще не йдеться.

    Окрім цього, Кабмін дозволив працювати підприємствам і установам, які забезпечують науково-тренувальний процес спортсменів національних збірних.

    З 11 травня запрацювали підприємства у галузі засобів масової інформації, зокрема точки продажу преси, друкарні, редакції, логістичні підприємства у сфері доставки паперу та друкованих видань. Цей пункт суттєво вплине на роботу друкованих ЗМІ, які стикнулися із серйозними труднощами у березні та квітні.

    Також з 11 травня в Україні дозволили знімати кіно за умови обмеження кількості осіб до 50 людей, а ще проводити в театрах, цирках, концертних організаціях, художніх колективах тренування та інші заходи, які не передбачають одночасної присутності більш ніж 50 осіб та без глядачів. Крім цього, постанова знімає обмеження на діяльність адвокатів, нотаріусів, аудиторів, психологів і стоматологів.

    Можна не все

    Втім досить великим є список того, що все ще залишається обов’язковим чи забороненим, а також перелік закладів, які поки що не відчинять своїх дверей.

    Зокрема, школярі та студенти на заняття не повернуться аж до 1 вересня. Не працюватимуть і такі заклади, як садочки, дитячі та спортивні майданчики. Наразі українці не зможуть відвідувати зони розваг в торгово-розважальних центрах, кінотеатри, театри, спортзали, фітнес-центри тощо.

    Забороненим залишається проведення будь-яких масових заходів та переміщення групами більше ніж 2 особи – окрім супроводу дітей. Також забороняється перебування в громадських місцях без вдягнутих маски чи респіратора, перебування в громадських місцях осіб, які не досягли 14 років, без супроводу дорослих, перебування на вулиці без документів, що посвідчують особу. Крім того, не дозволяється самовільно залишати місця обсервації чи самоізоляції.

    Також нічого суттєво не зміниться в роботі громадського транспорту – до 22 травня він не почне курсувати. Мова йде про приміський, міський, внутрішньообласний, міжобласний транспорт, залізничне та авіаційне сполучення, метрополітен тощо.

    Основними вимогами карантину залишається носіння масок, використання антисептиків та дотримання соціальної дистанції. Як розповів 10 травня заступник міністра охорони здоров’я і головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко, ці речі будуть обов’язковими, як мінімум, до літа. У разі зниження кількості нових випадків коронавірусу вже до кінця літа масковий режим може бути скасовано. Якщо ж цього не станеться, то він залишиться до кінця року.

  • Особливості карантину на Івано-Франківщині

    Станом на 9:00 11 травня в Україні 15648 лабораторно підтверджених випадків COVID-19. Як повідомляє Центр громадського здоров’я, 408 людей померли, 3288 пацієнтів одужали. За добу зафіксували 416 нових випадків.

    Івано-Франківщина протягом всього карантину посідала третє місце за захворюваністю на коронавірус. Перше місце – у Чернівецької області, на другому «закріпився» Київ. На Прикарпатті ж наразі зафіксували 1126 випадків коронавірусу. Офіційна кількість жертв хвороби становить 61 особу, а одужало від коронавірусу вже 289 прикарпатців.

    Послаблення карантину на Івано-Франківщині запровадили одночасно з усіма іншими областями – попри побоювання, що цього не станеться через високу кількість випадків COVID-19. Позитивним можна назвати те, що сумна статистика коронавірусу в нашій області щодня зменшується. За 11 травня зафіксували лише 10 нових випадків. Втім, є на Прикарпатті й деякі інші особливості.

    Зокрема, попри рішення уряду, стоматологам Івано-Франківщини не дозволили вийти на роботу з 11 травня. Це стане можливим лише з 22-го числа. Таке рішення прийняла обласна комісія з техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. Його аргументували тим, що стоматолог при роботі з пацієнтом має високий ризик зараження, адже перебуває дуже близько від пацієнта.

    «Ми звернулися до Держпродспоживслужби, і в роботу включається головний санітарний лікар області. Розробляється алгоритм відновлення роботи. Рішення про відновлення роботи стоматологічних кабінетів ми приймемо, аналізуючи ситуацію із захворюваністю на коронавірусну інфекцію, яка буде протягом наступних вихідних днів», – сказав голова Івано-Франківської ОДА Віталій Федорів.

    Ще однією особливістю стала робота громадського транспорту в Івано-Франківську. З 11 травня він частково працюватиме – але не всі зможуть скористатися його послугами.

    Як повідомили в КП «Електроавтотранс», з 12 травня у місті введуть спецперевезення для працівників деяких сфер. Мова йде про людей, які працюють в галузях охорони здоров’я, продовольчого забезпечення, урядування та надання найважливіших державних послуг, енергозабезпечення, водозабезпечення, зв’язку та комунікацій, фінансових та банківських послуг, а також у таких сферах, як оборона, правопорядок, цивільний захист тощо.

    Відтепер ці люди зможуть скористатися громадським транспортом – виконуючи певні умови. Серед них – дотримання маскового режиму, перевезення лише за довідками чи іншими документами з роботи, вимірювання температури і дотримання дистанції. В разі невиконання цих вимог людину не пустять у автобус чи тролейбус.

    Законодавчі норми і реальність

    Втім, якщо забути про прописані у законах обмеження та норми і просто вийти на вулиці Івано-Франківська, то побачимо дещо іншу картину.

    Від початку травня люди уже почали поступово повертатися до звичного життя, попередньо відсидівши півтора місяця по домівках. Якщо в кінці березня міські вулиці були справді порожніми, то у перших числах травня на дорогах знову з’являються затори, на Набережній – повно бігунів та велосипедистів, а на річках люди влаштовують пікніки та купаються. З дотриманням дистанції, як правило, але тим не менше. Жодного поліцейського в районі берегів Бистриці Солотвинської за три дні помітити не вдалося.

    А 11 травня у місті відчинилося чимало магазинів та інших закладів. Люди займають черги в перукарні – також дотримуючись дистанції, йдуть купувати одяг, господарські товари та інші необхідні речі. Можна помітити перших клієнтів на літниках кафе – а ті заклади, які їх ще не встановили, починають монтувати літні тераси. Дорожники ремонтують дороги – латаються ями, з’єднуються Бульвари. Лише другий міст на Пасічну стоїть напівзбудований, як і півроку тому.

    Місто і область повертаються до звичного ритму життя. Люди забувають про карантин і коронавірус, як про страшний сон. А чи не надто швидко і різко це робиться – покаже лише час.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!