Дім без хімії – цілком реально!

  • Чим менше у вашому помешканні побутової хімії та косметичних засобів, тим довше будете жити ви та ваша родина. Про майже 80% хімічних речовин, які ми регулярно використовуємо сьогодні, точно не відомо, чи не є вони канцерогенними і чи не впливають на репродуктивну функцію та потомство. Однак точно відомо, що ці речовини завдають здоров’ю значної шкоди. Для чого ж тримати вдома смертельну отруту? Члени івано-франківських екокоманд з проекту «Стале домогосподарство» спробували зменшити кількість хімічних речовин вдома та замінити найбільш шкідливі натуральними. «ГК» також брав участь в експерименті і радо поділиться досвідом.

     

    Тестування більшості хімічних речовин, які ми щодня використовуємо у побуті, тривають досі. Достеменно відомо, що засоби для боротьби з комахами помітно збільшують розвиток раку у дітей. Випаровування хімічних речовин від штучних килимів призводить до ураження нирок та легенів. Більшість синтетичних миючих засобів містить небезпечні речовини, які викликають подразнення шкіри, запалення слизових оболонок очей та носа, збільшують ризик алергії та раковий захворювань. Більшість косметичних засобів для шкіри в результаті пришвидшують її старіння.

    Без використання побутової хімії важко уявити сучасне життя. Цілком позбутися хімії вдома не вдасться, але можна контролювати її використання та зменшити її шкідливий вплив на власне здоров’я.

     

    Хімію — в сейф

    У магазинах побутової хімії завжди нестерпний запах – це випаровуються хімічні речовини, незважаючи на те, що всі упаковки щільно закриті. Ми чуємо не лише запах, ми цими шкідливими випарами дихаємо. Те ж саме відбувається у нас вдома. Фахівці переконують, що повітря у квартирі у декілька разів забрудненіше, ніж на вулиці. Передовсім, через випари великої кількості хімічних засобів, які ми зберігаємо неправильно.

    Усі упаковки з хімією мають бути щільно закриті. М’яку упаковку прального порошку можна закривати за допомогою прищіпки для білизни, перед цим кілька разів загорнувши відрізаний край. Для більшої безпеки можна закриту упаковку помістити в окремий пакет. Хімікати, упаковка яких щільно не закривається, треба пересипати чи перелити у банку, яка закривається герметично. Усю хімію треба зберігати в одному спеціально відведеному для цього місці. Найкраще в окремій тумбочці або шафці.

     

    Читаємо етикетки

    Намагайтесь обирати найменш шкідливу для здоров’я продукцію. Уникайте товарів з небезпечними для здоров’я речовинами, як-от ПАР (аніонні поверхнево-активні речовини, які викликають ураження мозку, печінки, нирок та спричинюють порушення імунітету); гіпохлорид натрію (міститься у відбілювачах), який викликає захворювання серцево-судинної системи, анемію, атеросклероз, підвищує ризик захворювання на рак; нафтові дистиляти (містяться у поліролі для металевих поверхонь) – призводять до порушення зору та порушення функціонування нервової системи; феноли та крезоли (є у складі очищувальних засобів), які можуть спричинити втрату свідомості і порушення функції нирок та печінки; нітробензол (міститься у поліролі для підлоги та меблів) – викликає задишку, блювоту, ракові захворювання, а в особливо важких випадках – смерть. Ця речовина є причиною вроджених дефектів у дітей.

     

    Альтернативна хімія

    Практично будь-який хімічний засіб можна замінити натуральним. Скажімо, замість засобів від комах (молі, комарів, мурах) можна використовувати лимон, часник, лаванду та ще чимало природних замінників. Мити посуд найкраще содою, а зашкарублі плями на плиті для приготування їжі легко розм’якнуть, якщо на них налити оцту. Поліровані меблі можна протирати ганчіркою, змоченою у молоці. Емаль раковини буде блищати, якщо протерти її скибкою лимона. З коричневим нальотом на чашках та тарілках найкраще справиться сода.

    Накип у чайнику, прасці та пральній машині можна зняти за допомогою оцту. 9% оцет розмішуємо навпіл з водою. У пральну машину у відсік для порошку заливаємо 1 літр розчину і включаємо на холостому ходу при 40 градусах на 40 хвилин.

    Як засвідчили члени екокоманди, кількість побутової хімії можна скоротити у декілька разів, залишивши лише найнеобхідніші засоби. Це допоможе значно зекономити сімейний бюджет та зберегти здоров’я власної родини та довкілля.

     

    Рецепти

    Дезінфікуючий спрей для ванної кімнати, туалету та дверних ручок:

  • 1 склянка води

    1 чайна ложка лавандової олії (лаванда має дезинфікуючі властивості)

    1 столова ложка спирту

    У пульверизатор налийте спирт, додайте масло лаванди, струсіть цю суміш та додайте воду. Спреєм потрібно збризнути поверхню, яку хочете дезінфікувати, та залишити його на 15 хвилин. Строк придатності спрею необмежений.

     

    Замість прального порошку

    Можна вдома зварити абсолютно натуральне мило для прання білизни, яке не шкодить алергікам. Під час варіння мила треба обов’язково одягти захисні окуляри, рукавички та фартух.

    Луг (каустична сода або гідрохлорид натрію) — 50 г

    Вода – 100 мл

    Кокосова олія – 150 г

    Рицинова олія (касторка) – 1 столова ложка

    Холодну воду наливаємо в каструлю і повільно додаємо луг. Ставимо на водяну баню. Коли розчин стане гарячим і тягучим (не доводимо до кипіння), вимикаємо вогонь. Залишаємо розчин охолоджуватися на дві години до 35-40 градусів. Гарячі випари дуже їдкі, їх не можна вдихати. Коли суміш охолоне, додаємо кокосову олію – вона дуже добре піниться і має гарні очищувальні властивості. Якщо олія загусла, перед тим розігріваємо її  на водяній бані. Потім додаємо касторку (це чудовий відбілювач). Коли готова суміш охолоне, перемішуємо її сталевою ложкою та збиваємо вінчиком до кольору і консистенції ванільного соусу. Вона має стати непрозора і густа. Заливаємо у формочки. Через 24 години милом можна прати. Подрібнене мило кидають у пральну машинку. Для прання дитячого одягу можна до води додати відвар з ромашки (50 г відвару, 50 г води).

     

    Наталка ГОЛОМІДОВА

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!