Щомиті одна із веж Пнівського замку може обвалитись. Коштів на реставрацію п’ятсотлітньої пам’ятки влада не знайшла, але пообіцяла косметичний ремонт і… «старенького дідуся-сторожа, щоб не дозволяв на руїнах розпивати горілку».
Одна із веж Пнівського замку, що неподалік Надвірної, на межі остаточного руйнування. Обвал може статися коли завгодно. Для порятунку аварійної вежі та вирішення подальшої долі замку 8 вересня скликали виїзну нараду у Надвірній під керівництвом заступника голови облдержадміністрації Василя Гладія. На нараді вирішили передати руїни замку на баланс місцевої громади, а пізніше віддати їх під опіку заповідника «Давній Галич». Держава сьогодні на ремонт пам’ятки коштів не має.
Окрім Василя Гладія, під час наради долю замку вирішували начальник відділу охорони культурної спадщини та музейної роботи облдержадміністрації Андрій Давидюк, начальник головного управління містобудування та архітектури Олександр Микуляк, голова Надвірнянської райдержадміністрації Ігор Писклинець та інші місцеві чиновники.
Як стверджували посадовці, сьогодні неможливо відремонтувати вежу за рахунок держави. Виявляється, що замок не було включено до титульного списку постраждалих від повені 2008 року. «Під час повені минулого року вода підійшла до стін замку, проте не зачепила його. Проблеми почались вже цього року, коли з-під однієї із веж замку почало випадати каміння та утворюватись прогалина», – розповів начальник відділу охорони культурної спадщини та музейної роботи облдержадміністрації Андрій Давидюк.
Єдиний спосіб врятувати вежу – негайний ремонт, визнають чиновники. Та оскільки грошей на замок в бюджеті не передбачено, відповідальність і витрати вирішили покласти на місцеву громаду. «До сьогодні Пнівський замок не був нікому підпорядкований. А отже, за нього ніхто не відповідав. Ми ж вирішили передати його на баланс місцевої громади, що дозволить райдержадміністрації Надвірної стежити за замком та поставити хоча б старенького дідуся-охоронця, який би не дозволяв на руїнах розпивати горілку та нищити рештки стін», – сказав пан Давидюк.
Після цього чиновники планують замок Пнів передати заповіднику «Давній Галич», що дозволить фінансувати утримання та реставрацію пам’ятки з Державного бюджету.
«Із заповідником «Давній Галич» вже все погоджено», – запевнив Андрій Давидюк.
Тим не менше заопікуватись Пнівським замком заповідник зможе лише наступного року – із прийняттям нового бюджету. Наразі ж всі ремонтні роботи на території пам’ятки лягають на плечі обласної адміністрації та райдержадміністрації Надвірної. За приблизними підрахунками, для ремонту та реконструкції всього замку потрібні два з половиною мільйони гривень – непідйомна сума для місцевої влади.
Тому вирішили обійтися бодай косметичними заходами, які б уповільнили руйнування і втримали вежу до остаточного вирішення проблеми фінансування. Роботи за кошторисом до 250 тис. грн. повинні розпочатися з 20 вересня.
Оксана МАРТИНІВ