На адресу редакції “Галицького кореспондента” надійшов лист, у якому авторка стверджує, що нещодавно зіткнулася з корупцією в органах ДАІ, тому вирішила написати статтю-посібник, як швидко і недорого зареєструвати авто в ДАІ.
Авторка стверджує, що корупцію породжують самі люди через свою необізнаність, і з цього користають не чесні на руку співвітчизники. Подаємо “статтю-посібник” в оригіналі.
Як швидко і дешево самому зареєструвати авто в ДАІ, або Як розводять лохів.
Детальна інструкція
У свій час я придбала авто за генеральним дорученням. Так порекомендував мені продавець, вірніше перекупник, мотивуючи тим, що повна перереєстрація в Міжрайонному реєстраційно-екзаменаційному відділі ДАІ (МРЕВ) мінімум коштуватиме 4000 грн, крім того це морока, оскільки потрібно знімати авто з реєстрації, а тоді вже ставити на облік. Так тоді і вчинили, але як людина грамотна я розуміла, що авто фактично не моє. Крім того почула історію від знайомого, як на його машину, куплену по “генералці”, наклали арешт, оскільки фактичний власник не повернув якийсь кредит у банк, і банк наклав арешт на ВСЕ його майно, в тому числі й на автомобіль. Тому я остаточно вирішила перереєструвати авто на себе.
Вважаючи себе профаном у цих справах, я звернулась до знайомого перекупника авто. Він «перетер» з ким потрібно в ДАІ і назвав суму 300 доларів. Звичайно, я, м’яко кажучи, отетеріла. Але будучи людиною освіченою, маючи 2 вищі освіти, я сіла за комп’ютер. І всезнаючий гугл видав мені цікаву інфу. Виявляється, знімати з обліку авто не обов’язково!!! Можна скористатись процедурою перереєстрації без зняття з обліку. Це навіть можна зробити в іншій області, не обов’язково у своїй, але є один нюанс – потрібно буде почекати на номери з вашої області.
Для реалізації свого плану я вирушила в Івано-Франківський МРЕВ ДАІ на вул. Юності в Івано-Франківську. Вхід зліва на 2 поверх. Перше, що я помітила, – повна відсутність будь-якої інформації!!! Електронний інформаційний термінал також не працював. Друге – це мурашник людей, які одні в одних щось пробували з’ясувати. Одразу впала в очі певна категорія людей, які були в курсі всього і запанібрата спілкувалися з працівниками МРЕВ. Їх крутилось чоловік 8. Я зрозуміла, це «РІШАЛИ», які вирішують ваші проблеми за певну суму. Потрібно зазначити, що саме приміщення досить зручне – телевізор, тепло, чистота, крісла, прозорі вікна. За скляними перегородками працівники МРЕВ: два мужчини середнього віку з кам’яними обличчями (НАЧАЛЬНИКА), ще один МОЛОДИК років 30, який постійно літає з кіпою паперів між РІШАЛАМИ і НАЧАЛЬНИКА, постійно кудись видзвонює по мобілі, і третя категорія – ЦОКАЛКИ (всі на каблуках) – жінки офісного вигляду, які вважають себе надважливими і суперстильними персонами, хоча насправді є операторами комп’ютерного набору. РІШАЛИ інших людей вважають ЛОХАМИ. Все це разом називається СИСТЕМА. Система, яка працює роками і яку НІХТО не хоче змінювати.
Якось вважати себе ЛОХОМ мені не хотілось, тому я звернулась до НАЧАЛЬНИКА у 5 віконце з питанням, як перереєструвати авто на себе, на що отримала досить ввічливу відповідь, що потрібно починати все з оглядового майданчика та довідки-рахунка, ну і всі інші документи, «вам там скажуть». Вийшовши на вулицю, я побачила навколо МРЕВ вулики з вивісками «Довідки-рахунки». Обійшовши 3 з них, я вибрала той, що у бічній вулиці від Юності, трохи далі від оглядового майданчика навпроти будки чергового міліціонера. Там мені пояснили, які документи потрібно і скільки це коштуватиме. Саме в цьому кіоску, який насправді оформлює договори купівлі-продажу авто через біржу, мені запропонували найнижчу ціну, крім того, проявили повну компетентність і тут було чисто. Сума за перереєстрацію без зняття з обліку і заміни номерних знаків обійдеться: 700 грн – оформлення договору купівлі-продажу з видачею довідки-рахунку, близько 90 грн – експертиза авто, послуги МРЕВ – 350 грн. Разом із комісією банку біля 1200 грн. Це ж не 300 доларів. Договір купівлі-продажу або дарування також можна оформити у нотаріуса. Кажуть, дорожче, але точно не скажу.
Потрібно розрізняти реєстрацію транспортного засобу, коли вона здійснюється щодо нового автомобіля, та перереєстрацію автомобіля, що перебував у експлуатації на території України. Перереєстрація ТЗ у разі зміни їх власників проводиться на підставі документів, що підтверджують правомірність придбання ТЗ. Зняття з обліку таких ТЗ не проводиться. Попередньо видані свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічні паспорти) вилучаються та долучаються до матеріалів перереєстрації.
Купівля нового автомобіля – сплачуються такі податки:
Покупець сплачує:
-збір за першу реєстрацію транспортного засобу;
-збір на обов’язкове державне пенсійне страхування;
Перереєстрація автомобіля, що перебував в експлуатації на території України.
Продавець сплачує податок на доходи фізичних осіб. Якщо авто продається 1 раз на рік – нічого не платиться, якщо вдруге і більше за календарний рік, продавець сплачує податок на доходи фізичних осіб в розмірі 5% ціни другого і кожного наступного продажу в звітному році.
Покупець сплачує:
-довідку-рахунок;
-експертизу авто, хоча я читала, що це не обов’язково при перереєстрації – 90 грн;
-послуги МРЕВ за реєстрацію – 350 грн;
-вартість номерів 150 грн, при заміні.
Отже, що потрібно для перереєстрації:
-техпаспорт;
-генеральне доручення, якщо є. Якщо у вас генералка, продати самі собі не зможете, хіба чоловіку, сину, а тоді внесете своє прізвище в техпаспорт на право керування;
-паспорти та ідентифікаційні коди продавця і покупця.
Івано-франківський МРЕВ працює з вівторка по п’ятницю з 9:00 до 17:00. Здається, в суботу також.
Послідовність ваших кроків:
– оформляєте довідку-рахунок у вагончиках. Всі вони пов’язані з МРЕВ. Тут чужих не пускають;
– поки оформляються документи, сплачуєте всі платежі у банку (вони тут же поруч). Два відділення “Приватбанку” – один біля оглядового майданчика, другий у МРЕВ, крім того, трохи далі у вуличці ще один банк;
– заїжджаєте на оглядовий майданчик передом авто до центрального проходу і відкриваєте капот. З документами чекаєте експертів. Тут, до речі, все проходить досить швидко і ввічливо. Здоровило з фотоапаратом фоткає ваше авто, яке повинно бути чистим, особливо двигун. Поважайте експерта, який оглядає двигун, шукає номери і робить відповідні записи. Перевірте самі номери кузова і двигуна;
– виїжджаєте. Йдете з документами у криміналістичний відділ на першому поверсі МРЕВ. Вхід просто з вулиці. Там здаєте документи на оформлення експертного висновку. Можливо, прийдеться почекати, поки здоровань із фотоапаратом принесе і скине серію фотографій на комп. Отримуєте висновок і вертаєтесь на оглядовий майданчик для підписування експертом. Якщо все гаразд, відпускаєте продавця;
– піднімаєтесь на другий поверх МРЕВ і йдете у 5-те чи 7-е вікно. НАЧАЛЬНИКА перевіряє ваші документи і ставить закарлючку, що всі документи ОК;
– йдете у 3, 4 чи 6 вікно, чекаєте в черзі і здаєте документи для друку заяви. ЦОКАЛКИ набирають вашу заяву і вносять всі дані вашого авто в комп’ютер. Паралельно ще встигають зробити 1-2 ліві заяви, які підкидує МОЛОДИК;
– ви можете вписати в техпаспорт двох родичів, яким дозволяєте керувати авто. Для цього скажіть це бажання ЦОКАЛЦІ, напишіть відповідну безкоштовну заяву (бланк вона дає сама) і обов’язково прикладіть копію паспорта того, кого вписуєте!!!
– УВАЖНО перевірте кожну цифру номерів двигуна і кузова, точний об’єм двигуна у заяві, прізвище й ім’я. Тоді підписуєте. Все. Документи здано. Вам називають час, коли прийти за новим техпаспортом (номерами). Зазвичай це 12:45. А вже в 13:00 ОБІД?! Правда, можуть зіслатись на завантаженість і не прийняти документи, тому вам прийдеться приїхати на другий день. Бажано на 8:30. Інколи великі черги;
– приходите на зазначений час до 8 чи 9 вікна. Не штовхаєтесь і не пхаєтесь у вікно, тут викликають за прізвищем. Зазвичай спочатку називають прізвища РІШАЛ або їх підопічних, а вже тоді ваше. А можливо, і не називають – не встигли. Тоді приходите на 15:00. Забираєте новий техпаспорт. Якщо потрібно, здаєте транзитні номери і забираєте нові.
Можливі форсмажори: немає номерів, немає бланків техпаспортів. Хоча КРИШОВАНІ номери забирають. Питати, коли буде – дарма, НАЧАЛЬНИКА все звалює на Бога. «Як буде Божа ласка», «як Бог поможе» і т. д. НАЧАЛЬНИКА, прошу вас, не згадуйте ім’я Боже всує. НЕМАЄ у вас Бога і не буде. Дзвонити за телефоном 0342-787369 також марно. Вони просто не беруть слухавку, хоча телефон є. Люди з Тлумацького і Тисменицького району змушені щоденно кататись, щоб взнати, чи часом не з’явились номери і бланки. Врешті рахують, скільки проїхали бензину і звертаються до РІШАЛ. І – о чудо! – завалявся ще один номер чи техпаспорт.
Тепер щодо самої СИСТЕМИ. З вас ніби ніхто і не вимагає гроші, але людині без освіти розібратись у всіх тонкощах процедури важко, крім того, штучно створюються умови браку номерів і бланків, тому люди і шукають РІШАЛ, які просто заробляють на цьому гроші.
Чому не повісити на стендах і на сайті ДАІ детальну процедуру, розписану крок за кроком.
Люди, не будьте лохами. Не підтримуйте СИСТЕМУ.
Сподіваюсь, мій матеріал буде корисним для ЛЮДЕЙ.
Марічка Недурна
16.01.2015