Фальшива позиція чи нерозуміння історії?

  • Містобудівна рада забракувала проект зведення багатоповерхівки на місці будинку Гриневичів.

    «Галицький кореспондент» уже писав, що в Івано-Франківську 200-літню садибу родини Гриневичів (за адресою Богунська, 1 – Василіянок, 52) хочуть перебудувати. Про це нещодавно клопотав перед головним архітектором міста Володимиром Гайдаром івано-франківський Союз українок, якому належать дві кімнати в будинку Гриневичів. Таким чином союзянки начебто хочуть зберегти музей Союзу українок.

    Згідно з документами, союзянкам належать 12% будинку, а також дві земельні ділянки (2 і 6 сотих); у приватній власності 88%, а також одна земельна ділянка (3 сотих). Після зустрічей із краєзнавцями та архітекторами союзянки таки домоглися, щоб проект, на який вони погодились, фахівці розглянули на засіданні містобудівної ради.

    20 травня архітектор та розробник проекту Назарій Чулуп представив фахівцям містобудівної ради проект, згідно з яким садибу Гриневичів «заховають» у восьмиповерховий будинок, та зазначив, що є інвестор, який готовий здійснити будівництво із відновленням музею. Цікавий факт: саму садибу численні експерти визнали аварійною. Забудовники вважають, що лише вони зможуть навести порядок. Попередньо вони вже зазначали, що за реставрацію будинку ніхто не візьметься, адже на це потрібно багато коштів.

    У проекті передбачено, що вхід до музею Гриневичів перенесуть на вул. Богунську, а з боку вул. Василіянок розмістять громадські заклади. Під музей забудовник планує віддати 150 кв.м замість 100 кв.м, і він буде облаштований «під ключ».

    Згідно з проектом, музей «вбудують» у багатоквартирний житловий будинок із офісними приміщеннями, підземним паркінгом на 23 місця та відкритими автостоянками на 10 місць. Будинок матиме сім поверхів та мансарду.

    Заслухавши інформацію про проект, архітектори висловили претензії щодо неналежної його презентації. Володимир Гайдар зазначив, що союзянки та інвестор знали про засідання містобудівної ради, але не виявили бажання прийти. А начальник відділу генплану Івано-Франківська Олег Баран зауважив, що, згідно з генпланом, на місці садиби Гриневичів передбачена малоповерхова житлова забудова.

    Далі архітектори висловилися з приводу такої перебудови садиби. За словами начальника відділу охорони культурної спадщини МВК Ігоря Панчишина, слід не перебудовувати будинок, а укріплювати фундамент. «Безперечно, потрібно думати про малоповерховість, як будувати по-новому навколо того будинку, а не бавитися з фасадом», – акцентував Панчишин.

    Архітектор Орест Кос зазначив, що у проекті на таку площу заплановано забагато функціональних призначень. Тож потрібно залишити лише адміністративну функцію, а житлову відкинути. До того ж, зауважив він, родина Гриневичів подарувала союзянкам сам будинок, а коли його перебудують, їхній дарунок зникне.

    Архітектор Володимир Ідак різко розкритикував і висміяв представлений проект та назвав його «абракадаброю», «ґвалтом» та «профанацією». Також він наголосив, що думати насамперед потрібно про збереження будинку Гриневичів, адже якщо дадуть дозвіл на перебудову будинку, то з’явиться чимало охочих будувати на місці садиби.

  • Володимир Гайдар взявся підсумовувати висновки фахівців. «Ми мали дуже багато зустрічей із союзянками. З одного боку, це спроба зберегти будинок, але водночас вони разом із інвесторами ініціюють знесення будинку. Я не розумію: це фальшива позиція чи нерозуміння історії? Ми повинні гідно повестися з родиною Гриневичів, щоб вшанувати її», – акцентував він.

    Також головний архітектор наголосив, що садиба Гриневичів – цінність для міста та громади. Тому, на його думку, треба популяризувати збереження будинку.

    «Представлений проект категорично не можливий. Це як керамічна плитка під дерево, а не автентичний брус. Нам потрібна не «картинка», а рішення. Інвестор повинен довести, що він хоче зберегти пам’ятку, і презентувати проект, в якому буде все необхідне для того, щоб будинок Гриневичів жив. Варіанти, як зберегти будинок, є, я в цьому впевнений, і їх потрібно шукати та переконливо презентувати», – підсумував Володимир Гайдар.

    Фахівці на засіданні містобудівної ради вирішили не приймати рішення, а доручили архітектору Назарію Чулупу доопрацювати проект із урахуванням всіх пропозицій. Також Володимир Гайдар ініціював громадські слухання з приводу перебудови садиби Гриневичів.

     

    Олександра БАКУН

     

     Читайте також:

    У Франківську садибу Гриневичів хочуть перебудувати на багатоповерхівку (ФОТО/ВІДЕО)

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!