Цей день в історії Прикарпаття. 8 липня

  • – сьогодні – День родини.

    Український День родини – відносно молоде свято і відзначаєтся з 2012 року. Відповідний Указ Президента України «Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат і професійних свят» був підписаний 30 грудня 2011 року. Святкування цього дня має щорічний характер і встановлено на 8 липня.

    ПОДІЇ

    – 8 липня 1944 р. – німецькі війська мінометами та артилерією атакували українських повстанців з боку м. Долина, а їхні угорські союзники підтримали атаку з боку м. Сколе.

    – 8 липня 1944 р. – указом президії Верховної Ради СРСР запроваджено почесне звання «Мати-героїня», засновано орден «Материнська слава» і медаль «Медаль материнства». Згідно з «Положенням про звання «Мати-героїня», воно присвоювалося з одночасним нагородженням орденом матерям, що народили та виховали 10 і більше дітей, після досягнення останньою дитиною  одного року за наявності живих інших дітей цієї матері.

    Орден матері-героїні

    – 8 липня 1948 р. – у Калуші в будинку, що належав калійному комбінату, відкрито дитячі ясла на 17 дітей.

    – 8 липня 1961 р. – у Калуші побували артисти Малого театру з Москви.

    – 8 липня 1992 р. – у Калуші побували з концертом гурт «Соколи», Іво Бобул, Лілія Сандулеса, що були учасниками концертного турне «Захід-Схід», присвяченого 50-річчю УПА.

     

    ІМЕНИНИ: Петро, Давид, Єфросинія

     

    НАРОДИЛИСЯ

    – День народження Йоанни Нижник-Винників (1912-1993) – української художниці школи О. Новаківського, керамістки, килимарниці. У 1930-1938 рр. часто перебувала у Космачі Косівського району. З 1946 р. жила у Парижі.

    Й. Нижник-Винників. Портрет Розалії Винниченко. 1954 р.

    Й. Нижник-Винників. Килим «Мій сад». 1987 р.

    – Народився Іван Лудчак (1951 р., с. Нижній Вербіж Коломийського району) – краєзнавець. У співавторстві з Михайлом Ласійчуком та М. Васильчуком  написав книгу «Нижній Вербіж: Нариси і матеріали з історії та народознавства». Вчився і працює в Коломиї.

     

    ЦІКАВО

    – 8 липня (29 червня за ст. с.) 1659 р. – об’єднане 60-тисячне українсько-кримське військо під проводом гетьмана Івана Виговського розбило в Конотопській битві 150-тисячні сили московських загарбників на чолі з Олексієм Трубецьким. Російський історик XIX ст. Сергій Соловйов так описує реакцію царя на сумну звістку: «Цвіт московської кінноти, що відбув щасливі походи 1654 і 1655 років, загинув протягом дня, й уже ніколи після того цар московський не здатен був вивести на поле таке блискуче військо. У жалобній одежі вийшов цар Олексій Михайлович до народу, й жах охопив Москву».

    Конотопська битва. Картина з “Історичної правди”.

     

                                             Підготували Наталія Храбатин та Галина Максим’юк

     

    Читайте також:

    Цей день в історії Прикарпаття: 1 липня2 липня3 липня4 липня5 липня6 липня, 7 липня

    Цей день в історії Прикарпаття: СіченьЛютийБерезеньКвітеньТравеньЧервень

    8.07.2015

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!