Справа колишнього Голови Львівського апеляційного адміністративного суду Ігоря Зварича перебуває на шляху до свого логічного завершення. Як повідомляє прес-служба Генеральної прокуратури України, перший заступник генерального прокурора Віктор Пшонка затвердив обвинувачувальний висновок у кримінальній справі, порушеній проти екс-судді. Так, «справу Зварича» направлено до Верховного Суду України для визначення підсудності.
Відомим Ігор Зварич став у грудні 2008 року. Тоді він займав посаду Голови Львівського апеляційного адміністративного суду. Екс-судді не пощастило. Його спіймали, як то кажуть, «на гарячому». Якщо конкретніше – на отриманні хабара в 100 тисяч доларів. Пізніше при обшуку вдома та на роботі Зварича було виявлено ще 1 млн. доларів та 2 млн. гривень. На запитання, звідки гроші, Ігор Зварич відповів, що позичив ці гроші. Проте не зумів пояснити, яким чином збирається віддавати таку солідну суму. А про виявлені в його кабінеті кошти Зварич взагалі відповів дуже смішно, заявивши, що їх начебто принесли для “засівання” за українським обрядом.
Кримінальну справу проти голови Львівського апеляційного адміністративного суду Ігоря Зварича за отримання хабара в розмірі 100 тисяч доларів було порушено 2 грудня 2008 року. Наступного дня він пішов на лікарняний, а в ніч на 12 грудня зник. Тоді ж прокуратура оголосила його в розшук та направила подання до парламенту про згоду на арешт судді.
В січні 2009 року Верховна Рада України дала свою згоду на притягнення Ігоря Зварича до кримінальної відповідальності. Правоохоронним органам вдалось впіймати його тільки у березні 2009-го. З того часу Зварич перебуває під вартою.
Досудове слідство у справі отримання хабара закінчилось минулого року. Однак до цього часу Ігор Зварич знайомився з матеріалами слідства, які, до речі, нараховують 70 томів. Фактично, це було не ознайомлення, а імітація та відтягування часу суду над ним. До того ж, Зварич попсував близько 600 аркушів із власної справи, намагаючись їх з’їсти. Злодій завжди має останню надію на диво. Та, на щастя, його у цьому випадку не станеться. Крім того, щодо попсованих Зваричем матеріалів проти екс-судді порушено ще одну кримінальну справу. А слідчих, які допустили службову недбалість, вже звільнено з органів прокуратури. Напевно, так і має бути у цивілізованому суспільстві. Людина повинна відчувати страх перед законом, бо по-іншому життя перетворюється на суцільну анархію.
Щоб пришвидшити процес ознайомлення з матеріалами справи, Генпрокуратура звернулася до суду, який своїм рішенням міг би обмежити термін ознайомлення. За словами Генерального прокурора України Олександра Медведька, суд встановив термін для ознайомлення з матеріалами справи – 15 червня. Оскільки термін ознайомлення завершився, в Генпрокуратурі склали відповідний протокол, однак Ігор Зварич відмовився його підписати. Тим не менше, генпрокурор підкреслив, що згідно з карно-процесуальним законодавством, процес ознайомлення зі справою завершено і тепер справа направляється до суду.
Справа Зварича – не єдина в своєму роді. На жаль, сьогодні випадки корупції та хабарництва у судових органах стали нормою в Україні. Судді втратили честь та совість, а до простих громадян ставляться як до сірої маси. Система вітчизняного судочинства потребує кардинальних змін. Подальше зволікання з судовою реформою може призвести до катастрофічних наслідків. Тому ініціатива Президента України щодо судової реформи виглядає своєчасною та потрібною.
Потрібно, нарешті, навести порядок в українському судочинстві. Щоб судді знали, що за злочин завжди буде сурове покарання. Якщо не позникають злочинці у судейських мантіях, то про правову державу в Україні можна забути назавжди.
Павло ГРИЦАК