З 1-го травня у Франківську закривається молочна кухня – та, що за останніх сорок років вигодувала два десятки поколінь. Батьки дітей, які зараз отримують спеціальні продукти з молочної кухні, – в розпачі. Їх можна зрозуміти. По-перше, особлива за якістю і дією їжа готується тільки тут. Нічим іншим її не замінити. По-друге, в середовищі батьків і медиків циркулює інформація, що молочну кухню просто ліквідують. Начебто, хтось дуже впливовий і грошовитий зацікавився площею цього закладу. Ласий шматок – майже сто «квадратів» – розміщений в самому центрі міста, біля готелю «Надія». Дітям і їх батькам варто поспівчувати.
Без варіантів
«Я не знаю, що ми будемо робити без продуктів з молочної кухні», – каже Олександр Карп’юк, батько півторарічного Володика. Вже майже рік родина отримує на кухні молоко, сиркову (ацидофільну) пасту і кефір для сина. «Педіатр виписала нам рецепт на спеціальне харчування, коли у дитини були проблеми з животиком, – розповідає тато. – Саме тоді ми почали пригодовувати малюка. Завдяки кефіру та сирку у нього налагодилося травлення, з’явився апетит. Ці продукти вносять корисну мікрофлору в кишечник дитини».
Без консервантів, емульгаторів, стабілізаторів та іншої хімії – саме такі продукти, насичені корисними для травлення бактеріями, робить молочна кухня. Їх отримують дітки від шести місяців до трьох років. Призначають передовсім тим, хто потребує лікування чи реабілітації травної системи. Спеціальну їжу з молочної кухні приписують також після терапії антибіотиками, після різного роду оперативних втручань, тяжкохворим.
Серед тих, хто користується цими послугами, чимало малозабезпечених родин, багатодітні. Дітки з такий сімей отримують молоко і каші з кухні безкоштовно. «Навіть платячи за продукти, ми витрачаємо значно менше, ніж купували би їх у магазині, – зазначає Олександр. – Про якість і говорити нічого. Де ще можна знайти натуральні молочні продукти для немовлят? Син завжди їсть принесене з молочної кухні із задоволенням. І ніколи не було жодних проблем!»
На ремонт
Про проблеми Олександр заговорив невипадково. Він пояснив, що має на увазі «донецький слід», який, на його думку, призвів до закриття закладу. Місяць тому в Донецьку після споживання їжі з тамтешньої молочної кухні в лікарні міста з діагнозом «гостре отруєння» потрапили шістдесят дітей. Головний санітарний лікар Донецької області Віктор Денисенко повідомив, що причиною масового захворювання малюків стали порушення: до приготування і фасування сиру залучили допоміжних працівників кухні, які за санітарними нормами не мали права працювати з продуктами. Після цього шквал перевірок молочних кухонь прокотився по всій Україні.
Два тижні тому санепідслужба побувала й у франківській молочній кухні. Результатом перевірки став припис головного санітарного лікаря міста Миколи Недоступа про призупинення роботи закладу.
«Попередили, що закривають на ремонт», – повідомила працівниця кухні. Жінка просила не називати її, мовляв, матиме неприємності. «Навряд чи кухня буде працювати далі, – сказала вона. – Ми вже давно чуємо про те, що наше приміщення комусь там припало до вподоби. Хтось, певно, наклав лапу. Бо виглядає так, що молочну кухню кілька років доводили до зубожіння…»
«Принаймні халати, шапочки та засоби гігієни для роботи працівники кухні купують за свої гроші», – додав Олександр Карп’юк. Чоловік, який постійно отримував харчування на кухні, довідався про це від різних людей, що там працюють.
Певна невизначеність?
Франківська молочна кухня – міський заклад. Підпорядковується дитячій міській лікарні (що на Чорновола). «Санепідстанція з 1-го травня призупинила роботу молочної кухні до вирішення питання про ремонт і заміну обладнання, – пояснила головний лікар міської дитячої лікарні Неля Ходак. – Ситуація така, що капремонт не робили останніх десять років. Був тільки косметичний. Рівень фінансування дозволив за цей час замінити шафу-холодильник, поставити бойлери, зробити туалет і душові для працівників. Потрібно ж набагато більше. Все обладнання кухні, на якому готують для дітей, працює від часу її відкриття – чотири десятки років. Грошей для його заміни не виділялося. Може, тепер, коли кухню закрила санстанція, влада зверне увагу і передбачить гроші…»
Колодка на дверях молочної кухні, очевидно, висітиме не один місяць. Адже адміністрації лікарні потрібно скласти кошторис капітального ремонту і реконструкції закладу, подати його головному лікареві міста. Той мав би винести питання на розгляд депутатської комісії і сесії міської ради. Бо якраз у сесійній залі затверджують видатки на «міську медицину» і постатейний розподіл коштів. Добре, коли діти й онуки десятка-другого депутатів міськради «приписані» до молочної кухні. Інакше адміністрації лікарні порадять, як це часто буває, шукати спонсорів. Може, порекомендують, до кого звернутися – якраз до того, з «лапою». Бо й справді: таке комерційно розкішне місце – на Незалежності, стіна в стіну бутіки і ювелірна крамниця, двері виходять просто на площу Франка – і якась кухня?! Прикладів із закриттям-переїздом установ і з менш привабливих місць у Франківську достатньо.
«Вважаю, що в місті має бути молочна кухня, – зазначила пані Ходак. – Кажу це як педіатр. Кухня готує лікувально-профілактичне харчування передовсім для діток з алергіями, ексудативно-катаральним діатезом, диспепсіями, ентероколітами та іншими хворобами травної системи. У мене самої внук до двох років отримував там ацидофільну пасту. Знаю, наскільки це важливо для малюків і батьків. Але зробити щось наразі ми не в силах. Залежимо від мера, депутатів – від фінансування…»
Працівників молочної кухні, за словами головного лікаря, на час вимушеного закриття закладу переведуть на роботу в стаціонар міської дитячої лікарні. Редакція газети стежитиме за розвитком подій.
Наталія КУШНІРЕНКО
Ну ось, добрались вже і до дітей… До “самих захищених”… І куди тепер йти батькам, щоб купити необхідну їжу своїй дитині ??? На що завгодно кошти виділяються, а от про найменших забули !!!
От і настав час показати себе у всій красі – Анушкевичус, Свободівці – до справи !!!!! Чим ви там зараз зайняті – підготовкою до Дня міста ? Шановні, побійтесь Бога, місто нікуди від вас не дінеться, відкладіть трохи всі ті свої пороекти, біля яких, мабуть, ще і половина Франківської влади непогано наживеться, і зробіть щось нарешті ДЛЯ ЛЮДЕЙ !!! Не ресторани в центрі міста відкривати під маркою історичної пам’ятки, не планувати десь-колись будівництво спорткомплексу з кількамільйонним бюджетом, не фестивалі з галицьким балом проводити, а про ДІТЕЙ маленьких подумайте !!!
Бо прокленуть (якщо вже цього не зробили)… Скільки можна ? Невже так важко розібратись в ситуації ? Чому такий стан Кухні ? Хто винен ? Призначити нове керівництво, надати кошти – і ось тоді люди побачать вашу роботу, шановні керівники !!!
Дай Бог, щоб в найкоротший термін Молочна кухня знову запрацювала. Діткам здоров’я побільше, а батькам терпіння…
P.S. Шановна редакціє ГК – пропоную вам детально інформувати своїх читачів про хід цієї актуальної справи.
Скільки коштів “Свобода” потратила на вазонки по тротуарах? :Добре написав Роман Вірастюк
Чому ще десь 10-15 років назад платили гроші, щоб відкупити дітей від армії. Виробляли фіктивні довідки про поганий стан здоров’я. А що маємо нині? 85% хлопців допризовного віку після проходження комісії не годяться за станом здоров’я для проходження служби в армії! І це не вигадка – це дані МОЗ України! Жах!
Хто потихенько довів націю до фізичного зубожіння? Певно ті, хто давав дозвіл забудовувати дитячі та спортивні майданчики, заради наповнення власної кишені, а також ті, хто байдужим мовчанням утримувався під час голосування за дитячі та спортивні програми на міських та обласних сесіях.
Але всі вони живуть посеред нас. І ось що страшно! Страшно те, що їх не цікавить майбутнє – ні цих дітей, ні цього міста, ні цієї держави. Вони своїх дітей відправили навчатись за кордон, або до елітних шкіл та “вишів”. А там все згідно норм – і зали, і басейни, і вишкіл відповідний.
Вони все прорахували наперед, крім одного: що по закінченні навчання їх нащадки повернуться в Україну, де на них буде чекати не покірна раб-сила, а ті, у кого їх батьки забрали шанс бути просто здоровим поколінням.
І тільки тоді вони прозріють і усвідомлять те що скоїли. Але буде пізно!
Це звичайно був екскурс у майбутнє.
Не дай Боже!
Це точно ГАНЬБА !!!
Ганьба санепідслужбі і голові М.Недоступу, який скільки років не бачив проблем на молочні кухні , а тут зайшов, прозрів і склав припис. А може штучно прикриває свій “спину” щоб не було як у Донецьку.
Ганьба В.Анушкевичусу і головному лікарю міста Масляку, що не бачили проблеми ( не хотілі бачити! ) і навіть не мають складеного кошторису на ремонт, тобто у них навіть у планах цього не було. Що проблема виникла вчора ? – Та ні – просто за шість років керування містом міський голова “не дійшов” (“не доїхав”, “недопетрав”) до цього питання. Шкода !!!
Ганьба буде і Свободі. Бо не вірю що вони вирішать ць проблему.Бо немає для них в молочній кухні національної і націоналістичної ідеї, а відповідно боротьби за неї. Бо ці маленькі діти не ходять з ними на мітинг – це не їхній електорат. Але ж хотіли керувати (“рулити”) в місті?.. Більшість депутатів в міські раді маєте!.. Бюджетною комісією керуєте!.. Чому ж не вирішуєте питання? Чому не вирішили питання?!!
ГАНЬБА ВСІМ!!!
А молочну кухню закрили.
Чого Ви причипилися до Масляка, він забудівельник. Будинки будує для прийдешнього покоління. Правда, бакси бере у нинішнього. А майбутнє своїх дітей, напевно, бачить у вільній від України Европі.
Ну де ви – Свободівці ? Де Марцинків, який перед виборами мера так гарно розказував про турботу і любов до Франківська і його мешканців ? Де Соловей, який на кожному стовпі рекламувався ? Де в кінці кінців Анушкевичус – наша “стабільність” і реальна влада в місті ?
РЯТУЙТЕ ДІТОК !!!!! Поспівчувайте їхнім батькам, які ітак ледве кінці з кінцями зводять з тими цінами за житло і на харчі…
У Анушкевичуса діти вже повиростали, і , можливо, перейшли на інші, більш актуальні напої
поки ця пані буде очолювати дитячу міську медицину – здоров”ю наших дітей існує пряма загроза. Ця пані мала в першу чергу лобіювати інтереси молочної кухні. Але мабуть і вона зацікавлена в її ліквідаціїї, вона також приклала руки до цього процесу. Про стан справ в дитячій поліклініці, а в дитячій міській лікарні – говорити взагалі страшно. Одне скажу, шановні батьки, якщо Боже збав виникла потреба таки ваше дитя лікувати в лікарні – дитячу на Чорновола обходьте сотими дорогами. Попри те, що кошти туди місто вклало немалі, в 1 соматичному відділені, я про нього – меблі в палатах, постіль нова, поміняні вікна на пластикові, сантехніка, туалетні кімнати в палатах викладені новою плиткою, але… туалетні кімнати за чотири доби помились один раз і то про людське око, жодних дезинфікуючих засобів, на всю лікарню у вихідні і на вечір-ніч залишається один черговий лікар, котрий одночасно працює в приймальному покої, коли звернулась до цього лікаря тому що в дитини температура різко підскочила до позначки 40 градусів отримала відповідь – ми повечеряємо і я прийду. Півгодини чекала, довелось телефонувати знайомим і тоді прийшов лікар з реанімації. Ті пані свої задниці так і не підняли. Ставлення до дітей скотське, це ще делікатно сказано, халатність космічних розмірів. І ще в малесеньких палатах напхано по 4 ліжка, стелі низькі, і там перебуває одночасно вісім чоловік, адже всі дітки лежать з мамами, дихати немає чим, нічного освітлення не передбачено, доводиться світити в туалеті і тримати туди відкритими двері. Якщо врахувати, що там дуже ретельно прибирають, здогадайтесь, яким повітрям всі вентилюють запалені дитячі легені.