Влада Івано-Франківська остерігається, що через новації в законодавстві в обласний центр з’їдуться безхатченки з цілого регіону. Як пояснюють чиновники, нашестя бездомних додасть роботи як соціальним службам, так і правоохоронцям, зрештою, зіпсує належну статистику. Наразі найбільше бездомних збирається у єдиному в області будинку нічного перебування (БНП) в Івано-Франківську, де зазвичай вони ночують, а під час сильних морозів – і живуть.
Люди, яких в просторіччі звикло називають бомжами, рідко тішаться людським співчуттям і увагою. Здебільшого наштовхуються на байдужість. Та й самі вони часто бажають залишатися непомітними в суспільстві.
Попри те, що івано-франківський будинок нічного перебування розрахований на 30 місць, а взимку здатен прийняти 40 осіб, аншлагу нема навіть в сильні морози. Наразі БНП відвідують у середньому 15-20 осіб вночі, та від 7 до 13 залишаються на день. І хоча кожен з них опинився на вулиці за різних обставин, у кожного своя історія і біда, до відвертих розмов ставляться насторожено. Не квапляться відкривати душу ні друзям по нещастю, ні працівникам будинку нічного перебування, ні, тим більше, журналістам.
У кожного своя доля…
Ознайомлення з нічліжкою починається з чоловічої кімнати. Саме там наразі найбільше людей. Одні розкладають свої речі, інші готують чай, хтось у куточку читає книжку, а хтось намагається зав’язати розмову з сусідом. Побачивши незваних гостей (журналіста «ГК»), відвідувачі нічліжника замовкають. Одні виходять з кімнати, інші відвертаються. Єдиним охочим поговорити з кореспондентом виявився старожил нічліжного будинку Йосип.
Чоловік розповідає, що живе у притулку вже третій рік, має роботу – прислуговує у церкві у мікрорайоні Пасічна. Та розмов про особисте життя уникає, відговорюється: «То довга історія…». Каже, що родом із Богородчан, був одружений у Калуші, що сталося далі – не побажає навіть ворогу. Про будинок нічного перебування в Івано-Франківську дізнався від шкільного колеги, підполковника міліції з Калуша.
Життям у нічліжнику Йосип теж не дуже задоволений. «Думаю, що нікому тут не подобається. Тому що гуртожиток є гуртожиток, – каже чоловік. – В гуртожитку різношерста маса людей, з якими трудно вжитися». На відміну від інших жильців нічліжного будинку, Йосип охоче стає до фотографії. А сусідам, які закриваються від фотокамери, дорікає: «Ви хочете, щоб вам було добре – і ховаєтеся?!» Після завершення фотосесії Йосип запитує: «Чи ваші відвідини спонукають мера міста виділити кошти для покращення наших умов?» Проте у присутності працівників нічліжного будинку не наважився далі скаржитися. Пообіцяв викласти список претензій у листі до міського голови.
На відміну від Йосипа, його сусід Сергій на журналістів реагує з неприхованою дратівливістю. «Мене вже сорок разів знімали, – розповідає він. – По телевізору показували, по «1+1», по «СТБ», по «3 студії», по «Галичині». А жити краще не стало…»
У гуртожитку, як називають БНП його мешканці, для проживання всього дві кімнати – для чоловіків і жінок. Ліжка викладені у два поверхи, у кожній з кімнат є телевізор, тумбочки, крісла, вішаки, а на стінах – образи. Поки приміщення їдальні на ремонті, відвідувачі нічліжника харчуються у цих же кімнатах. Крім того, у нічліжнику безхатченки можуть скористатися пральнею та душем. Передбачені також послуги психолога. Втім, як зізнаються працівники закладу, більшість відвідувачів не бажають ділитися своїм горем та розповідати про свої долі. Кажуть, що бояться навіть самі собі зізнатися, що так склалося їхнє життя.
Наразі всі відвідувачі нічліжного будинку мають документи та якось працевлаштовані – багато з них підпрацьовує на ринках вантажниками, дехто влаштувався на будові. Багатьом безхатченкам відновити документи допомогли соціальні працівники. Крім того, у нічліжному будинку допомагають виробити групу інвалідності та влаштовують у пансіонати.
Вхід за “фейс-контролем”
Будинок нічного перебування працює в Івано-Франківську вже п’ять років. За цей час сюди звернулося 2096 осіб. Зокрема, минулого року притулком скористалися 235 осіб, з них 52 жінки. Відновлено документів за 2011 рік 110 особам. Всі 235 людей пройшли медичне обстеження, 6 неповнолітніх влаштовано в інтернат. Завдяки співпраці з міським центром зайнятості минулого року вдалося працевлаштувати 20 осіб, які відвідали заклад.
Згідно з правилами, бездомні громадяни приймаються з 18 до 22 години та перебувають до 8 години ранку наступного дня. Та через сильні морози 27 січня департамент соціальної політики виконкому видав наказ про цілодобове функціонування будинку нічного перебування, щоб не допустити переохолодження та обмороження бездомних осіб.
Щоб потрапити у будинок нічного перебування, необхідно пройти своєрідний «фейс-контроль». Не пускають у нічліжник відвідувачів у стані алкогольного та наркотичного сп’яніння, а також клієнтів з ознаками гострого захворювання. Для реєстрації у закладі люди пишуть заяви. Спершу їх приймають з одномісячним випробувальним терміном, а далі реєстрація діє протягом півроку. Після того безхатченки повинні або перереєструватися, або ж влаштовувати життя в іншому місці. «Є багато людей, які перебували у нас, а потім влаштували особисте життя, знайшли собі співмешканців. Є випадки, коли люди повертаються в сім’ї. Це не означає, що вони тут пропащі», – говорить начальник департаменту соціального захисту Олександра Заклинська.
Основною перевагою реєстрації бездомних є право брати участь у виборах. Втім, голосують далеко не всі. Можливо, тому потенційні кандидати у депутати, які красуються у телевізорах, до притулку не доходять. Та світ не без добрих людей. Наразі нічліжний будинок співпрацює з приватною пекарнею «Плюс», яка щотижня надає 40 буханок хліба, благодійним фондом «Карітас», який надає гуманітарну допомогу у вигляді вживаного одягу та взуття. А храм Матері Божої Неустанної Помочі для бездомних осіб щотижня влаштовує благодійні вечері.
В очікуванні нашестя
Власне реєстрацією безхатченків займається структурний підрозділ будинку нічного перебування – центр обліку бездомних осіб, який має виявляти та обліковувати людей без постійного місця проживання. Згідно з наказом Міністерства соціальної політики України, органи місцевого самоврядування повинні внести зміни до положення, яким керується центр.
Нове положення було винесене на засідання виконавчого комітету 25 січня. Запропонований міністерством документ мав би зняти ряд обмежень з франківських безхатченків. Така перспектива злякала членів виконкому, тому документ відправили на доопрацювання. Зокрема, за проектом нової редакції положення, центр обліку бездомних осіб повинен фіксувати усі звернення осіб, у тому числі реєструвати випадки, коли особі було відмовлено у наданні послуг.
Крім того, у типовому положенні, запропонованому Міністерством, немає пунктів, за якими на облік приймаються тільки ті особи, які бомжують протягом півроку. «Тобто особа не зобов’язана нам подавати підтвердження, що вона бездомна протягом шести місяців, як було раніше», – пояснила на виконкомі Олександра Заклинська. Порівняно з попереднім документом, нова редакція не містить пункти, які вимагали від бездомних осіб особисту інформацію, фотокартку для бази даних, та не дає права адміністрації за власним бажанням знімати з обліку бездомних осіб.
Як пояснила Олександра Заклинська, для осіб без постійного місця проживання положення викладене в лояльнішій редакції. Але тепер воно дає можливість з’їжджатися всім безхатченкам з районів до єдиного в області нічліжного будинку в Івано-Франківську. «По-перше, це тягне за собою збільшення числа бездомних за статистичними даними. По-друге, проблема буде, коли почнуться вибори, – пояснює Заклинська. – Особи з місць позбавлення волі, зареєстровані в центрі обліку, мають право голосувати. Проте ми їх не змусимо іти голосувати”. Також, за її словами, наплив осіб, звільнених з місць позбавлення волі, додасть роботи міліціонерам.
Міський голова Віктор Анушкевичус таки переконав членів виконкому, що нове положення замість того, щоб спонукати обласну владу створювати центри обліку бездомних осіб у районах, спричинить переселення усіх бездомних області до Івано-Франківська.
Марія ГАВРИЛЮК
До теми:
У зв’язку з різким зниженням температури, наприкінці минулого тижня на Івано-Франківщині розгорнуто 15 пунктів обігріву, де цілодобово чергують рятувальники та медики управління МНС. Як повідомили у прес-службі обласного управління МНС, цього року не зафіксовано жодного летального випадку через переохолодження. Станом на 31 січня 19 осіб на території було госпіталізовано з різним ступенем обмороження.