Наступного року в Івано-Франківську відбудеться десята церемонія нагородження лідерів економічного розвитку міста “Тріумф-2012”. Поки триває підготовка до запланованої на 16 березня церемонії за підсумками минулого року, влада вже задумується, як достойно провести десятий, ювілейний, “Тріумф”. Саме час згадати історію народження цієї традиційної міської акції, за кулісами якої й досі точиться чимало суперечок і тліють конфлікти.
Організація та проведення акції є своєрідним рекламним заходом для поширення інформації про найкращі підприємства Івано-Франківська не тільки серед громади міста, але в Україні та за кордоном, йдеться на сайті міськвиконкому. Втім, частина франківських підприємців останніми роками ставиться до нагородження статуетками “Трімфу” скептично.
Найкращі підприємства визначає спеціальна комісія, яка розглядає заявки на участь у конкурсі, але хто їх подає на розгляд комісії? “Цього року 60% номінантів самі себе подали, а 40% подали різні об’єднання та асоціації”, – розповів “ГК” Богдан Білик, начальник Управління економіки міськвиконкому, який займається проведенням “Тріумфу” з моменту його започаткування.
Директор модельної агенції “Ювента” Тетяна Терсенова-Заводовська цього року отримає статуетку в номінації “Соціально відповідальне підприємство 2011 року”. “Мені зателефонували і спитали, чому я не подала на себе документи. Але я цього не розумію. Як таке може бути, щоб людина сама себе подавала? Врешті мене подав хтось інший. Моєму чоловікові також зателефонували і питали, чому він не подає “Черчіль” на найкращий ресторан. Ну як власник ресторану може сам висувати свій заклад на звання найкращого? Це ж нонсенс. Твої заслуги має оцінити хтось інший, а не ти сам, інакше це ярмарок марнославства. Є управління торгівлі, яке відповідає за заклади громадського харчування, воно б мало подавати номінантів”, – дивується Тетяна Терсенова-Заводовська. Каже, що її ще раз перепитували, чи вони не будуть подавати “Черчіль”, а коли вона відповіла “ні”, то почула у слухавці, що представникам іншого ресторану сказали: “Можеш подаватися, “Черчіля” не буде”.
Сьогодні, за словами Богдана Білика, багато номінантів самі себе подають, бо організатори їх до цього спонукають: “Ми даємо оголошення в газетах та на сайті, і це дає результат. Скажімо, цього року в номінації “Мале підприємство 2011 року” себе подало підприємство, про яке ми взагалі не знали. Але ми поїхали, подивилися і були приємно вражені, як там займаються науковою роботою і скільки створено робочих місць”. Богдан Білик зауважує, що це підприємство стало переможцем, а якби само себе не подало, ніхто би про нього й не знав.
“Коли ми тільки починали робити “Тріумф” у 2004 році, майже всіх номінантів висували різні товариства, асоціації, сам себе мало хто висував. Наприклад, найкращі ресторани могло висувати Товариство підприємців, потім цю заявку розглядало Управління торгівлі міськвиконкому, яке перевіряло, чи заклад відповідає усім необхідним критеріям, а далі комісія з 20 людей вибирала найкращих за різними показнииками”, – згадує Ганна Карась, екс-заступник колишнього мера Зіновія Шкутяка з гуманітарних питань та екс-начальник управління культури ОДА, яка вважається автором концепції “Тріумфу”.
Цього року, за словами Білика, самі себе висували переважно турагенції, ресторани, готелі та представники малого бізнесу. Номінацію “Кращий готельний заклад” ввели минулого року – напередодні “Євро-2012”, щоб туристи знали, який готель найкращий. У переліку цьогорічних номінантів на першому місці готель “Яворина” – де він розташований, не знає навіть Інтернет. Про ресторани “Глорія” та “Зелений клин” ми також не чули, тому запитали у Богдана Білика. “Я їх теж не знаю. Минулого року був “Франко”, але ми не можемо щороку давати одним і тим же. За умовами конкурсу, має пройти три роки між повторним нагородженням. Цього року на найкращий готель подавалася “Надія”, але ми їм відмовили, бо вони виграли минулого року”.
Перший “Тріумф” провели у 2004 році. “Проект виник після того, як ми зробили “Ніку” для вшанування найкращих спортсменів міста, – пригадує Ганна Карась. – За ідею ми взяли голлівудського “Оскара”. Олег Синютка тоді сказав мені, мовляв, це добре, що ви нагороджуєте спортсменів, але треба підтримати також наших підприємців і всіх, хто працює в галузі економіки. Так “Тріумф” став молодшим братом “Ніки”. Ми робили програму разом з Тетяною Терсеновою. Були благодійні аукціони, покази мод. На першому “Тріумфі” співала тоді ще незаслужена Таня Ліберман (Тіна Кароль). Я її запросила з Києва якраз перед виступом на “Новій хвилі”, а потім вона поїхала на конкурс і перемогла. Те ж саме було з Русланою Лижичко – вона виступала у нас перед “Євробаченням”, з якого повернулася з перемогою. Ми ще тоді їй у Франківську побажали успіху. Співала на “Тріумфі” і Катя Бужинська – хотілося для людей привезти найкращих виконавців, але потім сказали, що треба концертну частину робити своїми силами”.
“ГК” попросив Ганну Карась порівняти перші “Тріумфи” з теперішніми. “Я робила “Тріумф” у 2004-2006 роках. Коли на місце Шкутяка прийшов Анушкевичус, мене відсторонили від виконання обов’язків і забрали у мене цей проект. Відтоді я жодного разу не отримувала запрошення на “Тріумф” і не хочу судити”, – розповідає автор ідеї “Тріумфу”. “Мер ревниво поставився до того, що ми забрали “Ніку” з міста і зробили її обласною акцією”, – припускає Ганна Карась, чому її позбавили можливості й надалі займатися власним проектом.
Після Ганни Карась та Тетяни Терсенової організацією програми займалося чимало бажаючих. Зокрема, й Богдан Сташків, якого вважають найпровальнішим організатором “Тріумфу”. “Тоді хотіли доручити організацію одній людині, щоб він зробив усе. Одні казали, що добре було, а інші, що недобре. Артисти з інших міст брали всі гроші, а ми постаралися дати гроші нашим артистам, щоб вони також себе відчули важливими”, — пригадує Богдан Білик. За словами Тетяни Терсенової, яка на ту церемонію забезпечила приїзд Наталки Валевської, Сташків попросту не дав столичній зірці співати після виступу своєї протеже Ірини Лончиної: “Він вимагав виключити Валевській звук, або він сам повидирає дроти. Їй дали заспівати лише три пісні. Вона починає співати, а ведучі виходять оголошувати номінацію, починає другу пісню, а ведучі знову виходять. Це був жах!”
За майже десятирічну історію “Тріумф” втратив кілька номінацій й натомість обзавівся новими. “В свій час була номінація “Найбільший платник податків”. Ми її скасували, бо щороку там були одні й ті ж імена. “Прикарпаттяобленерго” завжди було найпотужнішим платником податків, і його не можна було порівняти з арматурним заводом. Ми хочемо наступного року повернути цю номінацію, але зробити градацію платників податків відповідно до розмірів підприємств. Ми також визначали найкращий банк, бо був такий період, коли банки давали дешеві кредити і сприяли розвитку підприємництва, але останніми роками банки вже не дають таких кредитів”, — розповідає Богдан Білик.
На ювілейному “Трумфі” планують відзначити “Лідера бізнесу” — підприємство, яке отримувало нйбільше відзнак впродовж 10 років. Планується також розділити в номінаціях малий та середній бізнес, щоб краще стимулювати підприємців. Хоча до церемонії залишається кілька днів, імена артистів, які виступатимуть цього року управління культури тримає в секреті. Але відомо, що співаки “не знамениті”. Вже 4 роки поспіль на організацію акції з вшанування лідерів економічного розвитку міська влада виділяє одну й ту ж суму — приблизно 100 тисяч гривень. А ціни за 4 роки змінилися, на виступи артистів також.
Наталка ГОЛОМІДОВА