Півтори тисячі власників гаражів по вул. Вовчинецька, 225 в Івано-Франківську кілька років воювали з правонаступником заводу «Родон» – фірмою «Х-АДВАНС» за землю.
Люди вважають, що підприємство незаконно приватизувало ділянку площею шість гектарів під їхніми гаражами. На прохідній автостоянки фірма встановила шлагбаум та замовила приватну охорону. Плату за в’їзд керівництво «Х-АДВАНСУ» встановлювало самовільно, а про зібрані гроші не звітувало. На днях власникам гаражів через суд вдалося відновити гаражний кооператив «Соколи». Люди сподіваються, що їм не перешкоджатимуть користуватися власним майном.
У неділю, 31 березня, власники приблизно третини гаражів зібралися на чергові збори. В’їзд на прохідній, як і попереднього разу півроку тому, був загороджений шлагбаумом, який піднімає та опускає воєнізована охорона. Та цього разу організатори зборів заради власної безпеки запросили ще й міліціонерів.
На одному з гаражів ініціативна група прикріпила вивіску «Гаражний кооператив «Соколи». Тут ще за півгодини до початку зборів вишикувалася величезна черга, щоб написати заяву і відновити членство у кооперативі. На столику перед гаражем кожен міг взяти паперову пам’ятку та банківські реквізити «Соколів». У пам’ятці містилося повідомлення про те, що охорона на прохідній не має права вимагати плату за в’їзд на територію, бо земля під гаражами приватизована незаконно. «Пропонуємо вступити у члени гаражного кооперативу та захистити своє законне право на встановлення обґрунтованої плати за гараж», – йшлося в інструкції для гаражників.
Гаражники стали рівними
«Всі ми сплачували, хто по 70, хто по 100, хто по 200 грн. на місяць. Залежно від площі гаража. Тепер, незалежно від гаражів, ми платитимемо однакову плату – по 50 гривень на місяць. Тому що ми, члени гаражного кооперативу, всі рівні і не потрібно тут ділити когось на кращих чи гірших», – проінформував учасників зібрання юрист Роман Жирун.
Нагадаємо, що від 70 до 200 гривень власники гаражів щомісячно платили підприємству «Х-АДВАНС», яке вважається правонаступником заводу «Родон».
Гаражні війни на Вовчинецькій розпочалися ще у 2006 році («ГК» від 15.11.2013р.). Через невстановлені земельні межі як Івано-Франківська міська, так і Вовчинецька сільська ради вважали, що мають право розпоряджатися ділянкою під гаражами. Так, за систематичну несплату земельного податку Івано-Франківська міська рада у лютому 2006 року вилучила земельну ділянку у ВАТ «Родон» та передала її в оренду новоствореному гаражному кооперативу «Соколи». Водночас Вовчинецька сільська рада віддала цю землю у власність «Родону». А після банкрутства акціонерного товариства земля під гаражами опинилася в руках ТзОВ «Х-АДВАНС», яке взялося стягувати з гаражників гроші.
«То кому платити гроші? А що робити, як заплатив наперед? А що, як ми заплатимо, а інший суд змінить рішення?» – питалися люди в ініціаторів зборів.
Роман Жирун заспокоїв присутніх, що воєнізована охорона, яка не пропускає водіїв до своїх гаражів, стоїть незаконно і тимчасово. Про це свідчить лист командувача внутрішніх військ від 5.03.2013 року, в якому йдеться про розірвання договору між ТзОВ «Х-АДВАНС» та військовою частиною «про надання послуг із забезпечення безпеки». Крім того, юрист повідомив, що суд відновив гаражний кооператив «Соколи». Наразі вже поновлено державну реєстрацію кооперативу та відкрито рахунок у філії «Ощадбанку».
«Таким чином, адміністрація автогаражної стоянки в особі ТзОВ «Х-АДВАНС», яка незаконно приватизувала землю під гаражем, не має права стягувати плату з власників гаражів та забороняти їм в’їзд на територію, – наголосив юрист. – Щодо судових тяганин, то минулого четверга, 28 березня, відбулося судове засідання Львівського адміністративного суду за позовом Вовчинецької сільської ради щодо недійсності договору землі, який був укладений між Івано-Франківською міською радою і гаражним кооперативом «Соколи». Суд відмовив у цій позовній вимозі». Тепер ініціативна група «Соколів» має намір подати до суду щодо визнання недійсним державного акта, який видала Вовчинецька сільрада «Родону». Бо наразі виходить, що земля під гаражами є власністю «Х-АДВАНСУ» і водночас її орендує кооператив «Соколи» в Івано-Франківської міської ради. До слова, окремо за визнання права власності на землю судяться кілька власників приватизованих гаражів.
Не ходить на збори – піде в суд
Тож ініціативна група «Соколів» закликала власників гаражів написати заяви на поновлення членства в кооперативі. На зборах прийняли рішення видати посвідчення членам кооперативу, які написали заяви, сплатили вступний внесок та пай. Пай кожного члена гаражного кооперативу – це гараж. Вступний внесок встановили у розмірі 170 гривень, а щомісячний – у розмірі 50 грн. За словами Жируна, вступні внески будуть використані на оформлення права власності та виготовлення технічних паспортів на гаражі, а щомісячні платежі підуть на ремонт дороги та облаштування освітлення. «З 1 квітня жодних платежів! Ми, гаражний кооператив, годні самі собі зробити дорогу, освітлення і нормально функціонувати», – закликав юрист.
Як повідомив голова кооперативу Ілля Лилик, «Х-АДВАНС» щомісячно збирав з гаражників приблизно 122 тис. грн. «У лютому 2013 року податкова провела позапланові документальні перевірки ТзОВ «Х-АДВАНС та АТ «Родон», за результатами яких встановлено порушення податкового законодавства. Це означає тільки одне: що навіть збираючи з нас гроші, директор «Х-АДВАНС» Каспрук не сплачує податки. Куди йдуть ці гроші, невідомо, або можемо тільки здогадуватися», – зазначив Лилик. За кілька років хазяйнування «Х-АДВАНСУ» люди так і не дочекалися від орендаря ні звітності, ні покращення благоустрою. Тож вирішили господарювати самі. А щоб їм не перешкоджали, прийняли рішення ввести свою охорону у складі трьох осіб.
На збори новоствореного кооперативу не з’явилися ні голова сільської ради Вовчинців, ні представники Івано-Франківської міської ради, ні керівництво «Х-АДВАНСУ». Хоч серед присутніх знайшлися й такі, які виявили готовність платити у чотири рази більше Каспруку, тільки щоб не вступати у кооператив. Та чи не найбільше на зборах нарікали на голову села Вовчинців. Кілька місяців війт ігнорує клопотання Державної інспекції сільського господарства в області щодо усунення порушень земельного законодавства під час приватизації цієї ділянки у 2008 році. «Раз він не приходить сюди, то буде в судовому порядку пояснювати, чому земля була надана «Родону», а не нам, людям, які безпосередньо користувалися цією землею», – постановили гаражники.
Марія ГАВРИЛЮК