Цього року в Івано-Франківську вперше встановили штучну головну ялинку, але в усіх мікрорайонах міста та на площі перед облмуздрамтеатром ялинки будуть справжніми. На головну ялинку міста передбачили понад мільйон гривень, а загалом місто на новорічно-різдвяні свята підсвітять майже на 3,5 мільйона, що в рази більше, ніж у минулі роки.
Скандальна покупка
Якщо раніше встановленням головної ялинки займався департамент комунального господарства, транспорту і зв’язку, то тепер цю роботу переклали на КП «Івано-Франківськміськсвітло». Відтак ще в листопаді підприємство оголосило тендер на закупівлю новорічної красуні. Попри те, що найменшу цінову пропозицію подало ТОВ «Люм’єр Україна» – 380 тис. грн., тендерний комітет КП «Івано-Франківськміськсвітло» відхилив її і визнав переможцем тендеру ПП «Ялинка України», яке запропонувало ялинку за 562 тисячі. Директор «Івано-Франківськміськсвітло» Віктор Синишин пояснив, що їм потрібна стовбурова ялинка, а «Люм’єр» запропонував каркасну, тому цю пропозицію відхилили, хоч вона й була дешевшою.
«Каркасна і стовбурова ялинка – це зовсім різні речі. У стовбуровій ялинці гілочки йдуть від стовбура, вона має форму живого дерева, а каркасні ялинки встановлювали за часів Януковича на Майдані. Ми таку не хотіли встановлювати, бо вона виглядає занадто штучно», – каже Синишин та додає, що вирішили цього року встановити штучну ялинку за прикладом Тернополя. Мовляв, там вже вісім років ставлять одну й ту ж штучну ялинку та таким чином бережуть зелені насадження й економлять гроші.
Втім ТОВ «Люм’єр Україна» не погодилося з рішенням тендерного комітету та подало скаргу в Антимонопольний комітет про те, що замовник вказує такі технічні вимоги, які підлаштовані під одного учасника. А згідно з законом «Про публічні закупівлі», тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників.
«Вони не розширили критерії, щоб у тендері могли брати участь й інші компанії. У нас – ялинка каркасна, з стовбуром досередини. Ми робимо їх для багатьох міст. У країні є тільки два виробники: ми і наші конкуренти, які виграли цей тендер. Конкретно всі параметри по ялинці були написані під ту компанію», – заявляє керівник ТОВ «Люм’єр Україна» Сергій Фостик. До слова, перша ялинка, яку виготовила ця фірма, була встановлена у 2012 році на майдані Незалежності.
«У поясненні по суті скарги замовник зазначає, що невідповідність виробу технічному завданню документації була виявлена після перегляду ним відео на сайті скаржника. Разом з тим, законом не передбачена можливість відхилення тендерних пропозицій через вищенаведену підставу», – йдеться у відповіді АМК.
Крім того, адміністративна колегія Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель встановила, що пропозиція ПП «Ялинка України» не відповідає умовам документації та мала бути відхилена замовником. Так, підприємство не надало накладні та акти приймання-передачі, які підтверджують, що воно вже виконувало аналогічні договори. Окрім того, їхня пропозиція не містить сертифікату відповідності та висновку санітарно-епідеміологічної експертизи на товари.
Відтак колегія постановила скасувати рішення про відхилення тендерної пропозиції ТОВ «Люм’єр Україна» та рішення про визначення ПП «Ялинка України» переможцем процедури закупівлі.
Втім, Віктор Синишин заявив, що КП «Івано-Франківськміськсвітло» оскаржуватиме рішення АМК. Тим часом на Вічевому майдані встановили штучну стовбурову ялинку. Синишин каже, що її взяли в оренду за 50 тисяч на період новорічно-різдвяних свят: «Під оренду ялинки не роблять. Але, виходячи з цієї ситуації, щоб встановити ялинку до 19 грудня на законних підставах, ми її просто взяли в оренду».
За словами комунальника, ця ялинка відповідає всім їхнім вимогам, і саме таку вони хотіли встановити в Івано-Франківську. Вона є вогнетривкою, під час загорання плавиться, димить, але не горить. Окрім того, вона не впаде, бо на кріплення навантажено 16 тонн «пригрузу», хоча за паспортом мало бути тільки дев’ять.
Підсвітка на три мільйони
Головну ялинку прикрасять гірляндами за 758 тис. гривень. Хоч найменшу цінову пропозицію (756 тис. грн.) зробило ТОВ Торгово-промислова компанія «Сігнус», тендерний комітет її відхилив і визнав переможцем ПП «Ялинка України» (758 тис. грн.). Крім того, підприємство закупило ще гірлянд майже на два мільйони. За словами Віктора Синишина, гірлянди прикрашатимуть дерева на центральних вулицях міста (Грушевського, Січових Стрільців, Шевченка, частково Галицькій та Незалежності), а також сквер на Міцкевича та міський парк ім. Шевченка.
«Всі попередні ілюмінації були нестійкі до кліматичних умов, зокрема до ультрафіолету і морозу. Під час демонтажу гірлянди рвалися, бо були зроблені з дешевої китайської ізоляції, яка не витримувала цього всього. Ці ілюмінації надійніші і розраховані на декілька років експлуатації», – запевняє він.
Хоч Синишин і обіцяв, що цього року вирішили повністю відмовитися від іграшок на ялинці, вони таки є. А от обіцяної 3D-ілюмінації на відкритті головної ялинки так і не було.
«На ялинці має бути достатня кількість ілюмінації, яка буде світитися навіть вдень. Ми вирішили відмовитись від іграшок, бо вони тільки псують ялинку. Вона буде дуже красива. Думаю, що всім критикам, які були проти цього, має сподобатись. Наша ялинка буде найкраща в Західній Україні. Вона не набридне мешканцям міста, оскільки ілюмінація зможе відтворювати 26 програм – коригується швидкість, узори, може бути текст, наприклад, «З Новим роком» чи «З Різдвом». Ілюмінація досить яскрава та енергоощадна», – так описував ялинку комунальник ще до відкриття.
Що ж до того, чи доцільно витрачати аж понад три мільйони гривень на ялинку та ілюмінацію, Віктор Синишин переконаний, що краще витратити на це гроші раз і не мати ніяких проблем, ніж має вийти так, як того року. Нагадаємо, що минулого року франківці обурювались тим, як бідно прикрашена ялинка. Зрештою, визнав це і мер, який тоді сказав, що ялинка – промах і недопрацювання, та дав доручення головному комунальнику міста додатково прикрасити її.
Цьогорічну ялику урочисто засвітили 18 грудня. Поглянути на дійство прийшли тисячі жителів та гостей міста. В повітря випустили конфеті, якому дуже зраділи діти. До слова, франківці вже відзначили у соцмережах, що ялинка є найкращою за останніх декілька років. Хоча без критики також не обійшлось.
Ще до встановлення головної ялинки франківці пересварились у соцмережі. Одні виступали категорично проти штучної ялинки. Мовляв, це соромно, що в обласному центрі Прикарпаття, яке славиться своїми лісами, буде штучна ялинка. Інші ж, навпаки, зраділи цьому та переконували, що не можна кожного року зрубувати ялинку заради місяця свят.
Дитяча ялинка
Однак є в Івано-Франківську і жива ялинка. Її відкрили 18 грудня силами громадських організацій Прикарпаття на площі біля облмуздрамтеатру. Передував відкриттю благодійний показ казки «По щучому велінню» для дітей воїнів АТО, вимушених переселенців та дітей-сиріт. Особливістю цієї ялинки є те, що її вибирали та прикрашали діти зі всієї області. Саме вони й виготовили для неї всі прикраси. Після свят ялинку висадять на подвір’ї одного з сиротинців області.
Як розповіла волонтер, голова ГО «Громадська ініціатива Галичини» Леся Качурова, встановлення цієї ялинки було логічним завершенням акції «Даруємо свято разом», під час якої діти виготовляли іграшки, які згодом клали в подарунок з цукерками та продавали підприємцям за символічну ціну – 10 гривень. Усі виручені кошти підуть на благодійність. «Всі ідеї народжуються у дітей. Вони дуже хотіли ялинки та сказали, що би прикрасили її та зробили для неї іграшки. Театр нас підтримав, і ми вирішили подарувати їм свято», – підкреслила пані Леся.
На святковий концерт до дітей завітав і Святий Миколай зі своїми помічниками. Крім вистави та пісенних привітань, організатори благодійного проекту «Даруємо свято разом» провели розіграш цінних подарунків від благодійників з Італії, Естонії, Угорщини та інших країн: вервички, освяченої в Папській базиліці, листівки, з якої проросте квіточка, різдвяної свічки ручної роботи та святкового ангелика від сім’ї герцога Естерхазі з Угорщини.
Наталя КОЗАК
ДО ТЕМИ:
За даними фінансового управління виконкому Івано-Франківської міськради, загальні суми кошторису витрат з міського бюджету на святкування в місті Нового року, Різдва Христового та Богоявлення Господнього (в т.ч. на встановлення та святкове оформлення новорічної ялинки), які здійснюються відповідно до розпоряджень міського голови, складали: 2011 р. – 482,4 тис. грн.; 2012 р. – 373,3 тис. грн.; 2013 р. – 471,5 тис. грн.; 2014 р. – 407,4 тис. грн; 2015 р. – 178,9 тис. грн.