Наприкінці жовтня в Україні відбулися перші місцеві вибори у 201-ій новоствореній об’єднаній територіальній громаді (ОТГ), вісім з яких – на Івано-Франківщині. Найбільшу зацікавленість у нашій області викликали вибори голови та ради в Ямницькій ОТГ, найбагатшій в області. До неї, крім власне с. Ямниці, ввійшли села Павлівка, Сілець і Тязів.
За приблизними підрахунками департаменту фінансів ОДА, бюджет Ямницької ОТГ складатиме 59 млн. грн., при тому, що «на життя» їй треба не більше 40 мільйонів. А отже, 19 мільйонів Ямницька ОТГ має повертати у державний бюджет як реверсну дотацію. Це єдина об’єднана громада в області, що буде заробляти більше, ніж їй треба.
Бюджетоутворюючими підприємствами Ямницької ОТГ є ТОВ «Дена метал Україна», філія «Мостова експлуатаційна дільниця», ТОВ «Падана кемікал компаундс», ПАТ «Барва» тощо. А найбільшим та найвпливовішим є ПрАТ «Івано-Франківськцемент». Ймовірно, саме тому багато хто з депутатів новоствореної громади працює на цьому підприємстві.
Ставки були високі
Основним кандидатом на посаду голови Ямницької ОТГ був очільник Тисменицької райради Роман Крутий. З ним конкурували сільський голова Павлівки Іван Вацеба, представник від «Самопомочі», підприємець Ігор Катамай та колишній голова райдержадміністрації, пенсіонер Іван Росіцький. Явка виборців, порівняно з іншими сімома ОТГ на Прикарпатті, була надвисока – майже 70%.
До слова, на вибори в Ямницькій ОТГ пішов не тільки голова райради. Ще три районних депутати балотувалися у депутати місцевої ради. І, як не дивно, всі вони перемогли. Дехто з них навіть виграв вибори у корінних та авторитетних людей.
У перших семи округах, що на території Павлівки, перемогли люди, близькі до сільського голови Вацеби. Наприклад, висуванець «Народного фронту» Василь Попадинець, який переміг на окрузі №1, – його кум, а переможець 4-го округу, самовисуванець Михайло Третяк – близький товариш, і т.д. Це очікуваний результат, і його можна було прогнозувати.
А от те, що у 8-му окрузі, який розміщений у Сільці, з вражаючим результатом у 114 голосів переможе депутат райради з Клубівців Юрій Проценко, передбачити було складно. По цьому округу балотувалося п’ятеро кандидатів. І, що цікаво, двоє з них – студент ПНУ Олександр Мейхер та монтер колії на «Івано-Франківськцементі» Роман Деркач – не набрали жодного голосу. Як так? Невже вони самі та їхні рідні теж проголосували за опонента?
Подібна ситуація – і в 10-му окрузі. Депутат райради Михайло Юркевич переміг з результатом у 120 голосів. Єдина відмінність, що він – місцевий, з Сільця. Жоден із чотирьох інших претендентів не набрав і половини від голосів переможця. Дивує, що за місцеву вчительку люди віддали аж вісім голосів, а за медсестру обласної лікарні – сім…
Тязів теж у 15-му окрузі обирає депутата райради Ігоря Литвинця. Чоловік місцевий, працює начальником виробництва покрівельних матеріалів «Івано-Франківськцементу» і є членом БПП «Солідарність». За нього віддають голоси 124 виборці, а два його опоненти набирають у рази менше.
Зацементована солідарність
У багатьох округах Ямницької ОТГ перемогли місцеві висуванці «Солідарності» або працівники «Івано-Франківськцементу». Іноді ці два маркери збігалися. Наразі мова йде про 12-й округ, де переміг Василь Квасній, 13-й округ, де вибори виграв Василь Ковальчук, і 14-й округ, де депутатом став Роман Тюн.
У 9-му окрузі вибори виграла представниця «Солідарності» Любов Гнатковська. В 11-му – переміг Ігор Добрянський від цієї ж партії. А в 16-му – перемогу здобув їхній однопартієць Мар’ян Дерун, учитель та юрист. А такі люди користуються повагою в селі.
У 22-му і 23-му округах депутатами стали працівники «Івано-Франківськцементу» Ростислав Сьовко та Володимир Галіпчак.
Пройшли у депутати й інші. У 17-му окрузі депутатом стала секретар Ямницької сільради Михайлина Боднарчук. Вона йшла як самовисуванець, мала авторитет у селі і в рази випередила конкурентів. У 18-му окрузі перемогла місцева медсестра Марія Бибик. Від 24-го округу депутатом буде Андрій Сміжак, головний редактор Ямницької газети. Він має авторитет у селі й теж отримав хороший результат – 103 голоси. У 25-му окрузі перемогу здобув працівник «ГалКомБуду» Олег Петришин, а в 26-му – єдиний представник «Самопомочі» Андрій Паркулаб.
«Фальсифікація була»
У 20-му окрузі вибори виграв учасник АТО Тарас Самсонов. Ще один атовець Володимир Рега був кандидатом у 19-му окрузі. Їхні прізвища читачі можуть пам’ятати у зв’язку з корупційним скандалом, про який на Прикарпатті шуміли майже рік тому. Тоді сільського голову Ямниці Миколу Зелінського правоохоронці затримали буцімто за махінації з продажем землі цих учасників АТО.
У 19-му окрузі, окрім Реги, балотувалося ще чотири кандидати. Серед них і пенсіонерка Мирослава Бялюк. Дільнична виборча комісія №260783 підрахувала, що у Бялюк 60, а в Реги – 59 голосів. Кілька разів вони перераховували бюлетені і врешті наче змирилися з перемогою пенсіонерки. Жінку привітали, вона пішла додому. А через кілька хвилин один із 60-ти бюлетенів за неї визнали недійсним…
Пенсіонерка пішла до суду. 3 листопада справу почав слухати Тисменицький районний суд. «Коли в мене вийшло 60 голосів, а за опонента проголосували 59, то вони закіпішилися, – розповіла позивачка. – Голова комісії побігла радитися, певно, із Зелінським, а Рега заявив, що не згідний з цим рішенням. Всі члени комісії стояли над столом і рахували. Знову вийшло в мене 60, а в нього – 59. Він мені поклав руку на плече і сказав: «Я вас вітаю». Микола Зелінський теж мене привітав, привітали мене і члени комісії».
Жінка твердить, що далі всі запевнили її, буцімто вона – переможець. Почувши гарні новини, вона захотіла піти додому, адже надворі була вже ніч. «Фальсифікації не буде?» – запитала на виході. «Яка фальсифікація, про що ви говорите?» – відповіли їй. З цим вона і пішла з дільниці. А через кілька хвилин їй зателефонували й повідомили, що один з бюлетенів на її користь – недійсний.
Суддя перепитала у голови ДВК Тетяни Боднар, чи все було так, як розповіла позивачка. Невже її дійсно привітали з перемогою? Боднар відповіла ствердно. І додала, що одна з членів комісії засумнівалася, тож вирішили ще раз перерахувати бюлетені.
«Чому вона засумнівалася не в присутності кандидата, а тоді, коли кандидат пішла додому?» – здивувалася суддя. І додала, що так робити не можна. «Фальсифікації не було», – запевнила Боднар. Але суддя її перебила: «Це ваша така думка. Фальсифікація була, і я в цьому вже впевнена».
6 листопада суддя винесла рішення на користь позивачки. Суд визнав дії ДВК неправомірними та зобов’язав комісію провести повторний підрахунок голосів.
Крутий і найкрутіша
Варто згадати і про те, що обрання Романа Крутого головою Ямницької ОТГ призвело до перевиборів голови Тисменицької райради. У суботу, 4 листопада, районні депутати визначалися з новим очільником їхнього представницького органу.
Спершу Роман Крутий зачитав заяву про складання повноважень голови без припинення повноважень депутата райради. «Всьому є початок і кінець, – сказав він. – Сьогодні я завершую свою працю на посаді голови Тисменицької районної ради, сподіваюся, в мене буде добрий початок і завершення й на посаді голови Ямницької ОТГ».
Він подякував кожному депутату райради, зазначивши, що, на його думку, цей депутатський склад є найпродуктивнішим за всі попередні склади районної ради. Подякував він і сільським головам, і голові РДА та його заступникам, і депутатам облради Михайлу Королику, Василю Поповичу та Роману Ткачу, і всім, хто розумів, підтримував та допомагав.
«Бажаю новообраному голові спрацювати не гірше, а тільки краще, і рухатися в напрямку розвитку Тисменицького району. Депутатам бажаю поважати голову і рухатися спільно з нею…», – проговорився Крутий.
У залі всі засміялися та почали аплодувати. Адже ще ніхто не вніс кандидатуру на посаду голови ради, а Крутий уже сказав, що це «вона». Далі все пішло за сценарієм. Він же запропонував на цю посаду Тетяну Градюк – директора Тисменицького телебачення. У залі був присутній 31 депутат із 44-х. Таємним голосуванням всі проголосували за цю кандидатуру. Правда, таємним воно було тільки формально. Депутати не згинали бюлетень, демонструючи всім свої «галочки».
Градюк подякувала за надану їй високу довіру і запевнила, що буде використовувати тільки найкращий досвід управлінської діяльності всіх попередніх керівників Тисмениччини. Вона наголосила, що є відкритою для співпраці з представниками всіх політичних сил, громадських об’єднань та з всією громадою району. Це, мабуть, стосувалося фракції «Батьківщини», адже вона проігнорувала сесію у повному складі.
«Повірте, у мене вистачить сили волі і натхнення працювати не просто добре, а найкраще, якщо не сказати найкрутіше», – спробувала скаламбурити голова райради.
Дотепер Тетяна Градюк була головою бюджетної комісії. Депутати вивели її зі складу комісії і проголосували за те, щоб новим очільником бюджетної комісії став… Роман Крутий. Таким чином, Крутий і Градюк просто обмінялися в райраді посадами.
«Хочу новообраній голові побажати дійсно бути найкращою і зберегти ту єдність депутатського корпусу, яка є сьогодні, і примножити ще. Якщо це буде зроблено, то ти дійсно будеш найкращою і найкрутішою», – поставив крапку Крутий.
Зробити вибір
До речі, троє депутатів райради, які були обрані до ради Ямницької ОТГ, свої повноваження не складали… Як прокоментував ситуацію директор Офісу реформ Івано-Франківської ОДА Руслан Панасюк, депутати мають визначитися, в якій раді їм надалі працювати, – в обох залишатися вони не зможуть. «Я думаю, що люди йшли в депутати ОТГ, щоб працювати у нових умовах, тому вони зроблять вибір на користь ОТГ, але побачимо», – сказав він.
Тетяна СОБОЛИК