Ще добрих 20 років тому тут були сотні туристів і просто роззяв, яких приваблював видовищний вид спорту – стрибки на лижах з трампліна. Одне з небагатьох містечок в Україні, де цей вид спорту розвивали і нібито продовжують розвивати сьогодні.
Торкнутися теми, яку вже неодноразово обговорювали на різних рівнях та при різних владах, змусили недавні відвідини Всеукраїнської першості серед юніорів зі стрибків на лижах з трампліна та лижного двоборства. До Ворохти на чемпіонат з’їхалися всього 30 спортсменів з Івано-Франківщини та Тернопільщини. Адже лише у двох областях колись популярний в Радянському Союзі вид спорту продовжує існувати. Сказати «розвиватися» було б неправильним. Але про це трохи згодом.
На Прикарпатті стрибки на лижах є в Надвірній, Верховині та Ворохті. В останній – єдиний в області трамплін К-90, де можна проводити змагання всеукраїнського та, якщо можна так сказати, міжнародного рівня. Не тільки у зимовий період, коли є сніг, а й у теплу пору. Утім, штучне покриття, завдяки якому можливе використання трампліна, – багаторічної давності. Для його заміни потрібен не один мільйон гривень, кажуть фахівці. І додають: його можна відремонтувати та осучаснити лише за допомогою, цитую, “волохатої лапи”. Тобто інвестицій.
Поруч з трампліном – готельне приміщення з номерами, їдальнею, умовами для нормального проживання. Все це разом з трампліном називається спортивною базою “Авангард”. Вона майже до кінця минулого десятиріччя належала профспілці, чи, точніше, спортивному товариству “Україна”. А його представники, в свою чергу, можливо, через відсутність фінансів, так би мовити, позичили її в оренду на 49 років приватнику. Він, у свою чергу, не сидів склавши руки, а таки відновив спортивний зал бази, номери в готелі, їдальню. Словом, все те, що в майбутньому могло приносити фінансову вигоду. Тодішній голова облдержадміністрації Микола Палійчук неодноразово виїздив на місце і мав намір «взяти принаймні трампліни» на баланс управління спорту облдержадміністрації. Проти виступали голова обласної ради профспілок, ну, і, звісно, приватник. Адже без трампліна і канатної дороги приміщення готелю навряд чи приносило б прибутки.
Попри певні кроки в цьому напрямку, віз і нині там. Готель відновили, трампліни й далі в занедбаному стані. Щоправда, незважаючи на те, що термін придатності до використання двох трамплінів вже вийшов, тут щороку продовжують проводити чемпіонати, турніри. До слова скажу, що самі спортсмени в цій ситуації – заручники, оскільки це єдиний трамплін, де можна тренуватись, стрибати, готуючись до міжнародних стартів. А для них це важливо. Оскільки улюбленій справі вони присвячують весь свій час. Найкращі навіть отримують зарплату.
До речі, один із них – верховинець Євген Марусяк, який і став переможцем юніорського чемпіонату в особистому заліку. Будучи школярем, хлопець вже встиг стати переможцем міжнародних змагань Гран-прі Кубка світу, що відбувалися в Казахстані, та вже цьогоріч увійти в тридцятку найкращих спортсменів на Кубку світу в Закопаному. Маю на увазі, що, попри проблемні споруди, караван таки йде далі. Підтримуючи добрі традиції стрибків на лижах з трампліна з минулих років. Дворазовим учасником Олімпіади у цьому виді спорту був і Володимир Бощук з Верховини. Євген Марусяк також має всі шанси потрапити на найголовніші старти чотириріччя. Однак, незважаючи на результативність та популярність стрибків і серед вихованців ДЮСШ Ворохти, Верховини та Надвірної, покриття на трамплінах сучаснішим не стає.
Якщо пам’ятаєте, свого часу довго шукали спонсорів і для відновлення професійного футболу на Прикарпатті. І через декілька років таки настав переломний момент. На черзі трампліни та й взагалі зимові види, прогнозує новий очільник управління спорту облдержадміністрації Орест Оклієвич. Посадовець каже, з боку як обласної ради, так і адміністрації є повне розуміння та бажання принаймні точково відновлювати спортивні споруди та розвивати спортивні види на Івано-Франківщині. Аби досягти успішного результату, треба працювати рука в руку, підходити комплексно і водночас почергово. Адже, аби розраховувати на успішні результати в майбутньому, треба спочатку вкладати, а не спостерігати, як в області помирають окремі види спорту, які насправді повинні бути візитівкою спортивного Прикарпаття.