За крок до катастрофи

  • Івано-Франківськ, приміські села та Тисмениця можуть залишитися без води через ймовірне будівництво та сміття на електричних мережах КП «Івано-Франківськводоекотехпром». У Черніївській сільраді Тисменицького району стверджують, що дізналися про це лише з Інтернету і нічого зробити не можуть.

     

    Майданчик для будівництва?

    На території села Черніїв розташовані мережі, що забезпечують електроенергією насосну станцію в Березівці. Зокрема, на ділянці площею 0,22 га на глибині 50 см розташовані три силові кабелі напругою 10 кВ. Оскільки ніхто й не думав колись, що тут може бути будівництво, то й знаходяться вони так неглибоко вже понад 60 років.

    У КП «Івано-Франківськводоекотехпром» стверджують, що це фактично основна артерія, яка відповідає за доставку води до споживачів. Проте на ділянці між відстійником і станцією розпочинається невідоме будівництво. Прес-секретар підприємства Володимир Шпег розповідає, що час від часу на цю ділянку і раніше невідомі вивозили сміття. Для того, щоб перешкодити їм, працівники підприємства викопали невеликий рів. Однак вже з початку місяця сюди масово вивозять різноманітне сміття. Спершу його висипали загалом на території, а потім і на самих кабелях. На підприємстві побоюються, що з ними може щось статися навіть під вагою вантажівок, оскільки кабелі не розраховані на таку вагу.

    «Ми вже декілька разів виставляли охорону, але не може ж вона цілодобово там бути. Таке враження, що спершу приїжджає розвідка, а потім їде вже машина зі сміттям. Все це робиться, коли ніхто не бачить», – продовжує прес-секретар.

    Каже, що одного разу він навіть побачив, як вантажівка з Івано-Франківська везла сміття. Тож одразу поїхав за нею, знімав усе на відео та паралельно викликав поліцію. Однак, мабуть, його помітили. На кільці машина розвернулась та поїхала назад до міста.

    За словами Шпега, туди не просто звозять побутове і будівельне сміття. Його розрівняли і завезли також землю і глину. Тож він припускає, що таким чином ділянку готують під будівництво. До того ж, вона розташована якраз біля центральної дороги.

    «Цю ділянку постійно підтоплює, адже поруч річка. Думаю, що зараз просто завозять будівельне сміття, щоб вирівняти її і засипати ті мочарі. Зверху засиплють землею, а потім почнуть бити палі і будувати. Так роблять забудовники в таких випадках. Якщо б це було просто стихійне сміттєзвалище, то його би не розрівнювали. Та й чутки про будівництво ходять», – міркує прес-секретар.

     

    Води надовго не вистачить

    Володимир Шпег зазначає, що в радіусі 10 метрів від кабелів не можна вести ніякі роботи, адже це охоронна зона електричних мереж. Згідно з постановою Кабміну про встановлення охоронної зони, на них не можна ані будувати щось, ані складувати. У таких зонах забороняється виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу мереж. Все це може призвести до пошкодження кабелів та виникнення аварійної ситуації.

    Також прес-секретар наголошує, що згідно із законодавством, власники ділянки, на якій проходять мережі, у випадку будівництва чи навіть складування відходів мали б звернутися до них за погодженням. «Мережі можна перенести. Але зробити це має власник за свій рахунок і тільки за нашим погодженням. Проте до нас ніхто не звертався і нічого не питав», – підкреслює він.

    У разі пошкодження кабелів без води залишиться Івано-Франківськ, приміські села та Тисмениця. Вода надходитиме тільки з водозабору біля Бистриці Солотвинської у с. Скобичівка Старобогородчанської ОТГ. Шпег пояснює, що звідти вода самопливом через перепад рівня надходить на Березівську станцію. Однак цього не вистачить для цілодобової подачі води для населення. У такому випадку її подаватимуть погодинно. Звісно, вода ще є в резерві, але її вистачить лише приблизно на десять днів.

    «Коли була аварія на Скобичівському водозаборі, то ми повністю забезпечували всіх водою з Бистриці Надвірнянської з Березівської насосної станції. Тому якщо там не буде світла – це катастрофа», – акцентує прес-секретар.

    Тож Володимир Шпег закликає всіх мешканців у разі виявлення якихось робіт на цій ділянці у Чернієві, або якщо вони стали свідками вивозу сміття, негайно телефонувати у поліцію та на підприємство. Каже, що це той випадок, коли люди можуть самі собі допомогти. Щоправда, після розголосу вивіз сміття припинився. Однак чи надовго – невідомо.

    Крім того, підприємство звернулося з листами про грубе порушення нормативних вимог чинного законодавства у сфері забезпечення збереження електричних мереж до Черніївської сільської ради, Тисменицької РДА, департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури, а також до начальника управління ДСНС в області Володимира Чернецького.

  •  

    «Можливо, це зробили хулігани?»

    У кадастровій карті зазначено, що цільове призначення цієї ділянки – ведення особистого селянського господарства. Перебуває вона у приватній власності. За інформацією Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомо, що ділянка належить Наталії Олексин.

    Протягом двох днів ми намагалися зв’язатися із сільрадою Чернієва. Та за весь цей час ні з ким поспілкуватися не вдалось. Як стаціонарні, так і мобільні телефони не відповідали. Згодом до редакції прийшов офіційний лист від виконкому Черніївської сільради як відповідь на публікацію на сайті. У ньому йшлося про те, що про стихійне навезення будівельних відходів поряд із потужностями КП «Івано-Франківськводоекотехпром» вони дізналися лише з «Галицького кореспондента».

    «Відповідно до цього ми вжили заходів, а саме: оглянули місце навезення відходів та скерували лист до Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області», – йдеться у листі. Також повідомляється, що сільська рада не залишиться осторонь і вирішуватиме цю проблему.

    Втім прес-секретар «Водоекотехпрому» це заперечує. Каже, що підприємство зверталося до сільського голови Богдана Грейди набагато раніше і повідомляло про цю ситуацію. Проте він на це ніяк не реагував.

    З Богданом Грейдою вдалося поспілкуватися під час особистої зустрічі і… під музику. Бо скрутити гучність радіо у своєму кабінеті він відмовився. Війт пояснив, що ця земельна ділянка розташована за межами населеного пункту і нею розпоряджається обласне управління Держгеокадастру. Виділили її у приватну власність ще тоді, коли цими землями розпоряджалася Тисменицька РДА, тобто у 2012 році. Її власницею є Наталія Олексин, яка в селі не проживає.

    «Для того, щоб щось будувати, треба змінити цільове призначення землі. Думаю, що це будівництво ніхто не дозолить. Який голова, сесія чи громада це би дозволили?» – дивується пан Богдан.

    Він запевняє, що стихійне сміттєзвалище його теж обурює. Мовляв, якщо вже вивозять мотлох на свою ділянку, то треба там зробити порядок. Також Грейда припускає, що, можливо, це зробили хулігани і власниця ділянки навіть не знає.

    «Ми не можемо там бути сторожами, бо вони везуть, коли хочуть. І так вишукували цілий день, хто там має ділянку. Ми ні в чому не винні. Я був шокований, коли це побачив, бо є прихильником чистоти. Люди їдуть на відпочинок і по дорозі таке бачать… Це просто жах! Це зробили не люди, а нелюди! Вони озвіріли!» – розпалюється голова.

    Землевпорядник Іван Турів додає, що сільська рада не має права зайти на приватну ділянку і щось робити. В такому випадку власниця може викликати поліцію. Тож сільрада зробила все, що в її силах – повідомила «Водоекотехпром» та Держекоінспекцію.

    «По факту людина щось привезла на свою ділянку. Є підозра, що це може створити проблеми для роботи «Водоекотехпрому» і мати екологічні наслідки. Але ми не маємо права більше нічого робити в цій ситуації. Екоінспекція мала би зафіксувати такий факт та накласти на власника штрафні санкції. Я думав, що там є якесь будівництво, а там просто глина в перемішку з будівельним сміттям», – каже Турів.

    Наталя ДЕРКЕВИЧ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!