Загубили диплом? Платіть 5 тисяч гривень!

  • Франківка Христина Шаварська у 2010 році закінчила Івано-Франківський інститут менеджменту та економіки «Галицька академія». А півроку тому вона зауважила, що загубила диплом вишу.

    Спочатку у виші колишній студентці пообіцяли відновити диплом, а потім сказали заплатити за нього 5 тисяч гривень. «Галицький кореспондент» намагався з’ясувати, скільки насправді має коштувати відновлення втраченого документа про освіту та куди звертатися, якщо у вузі зробити дублікат відмовляються.

    «Це не моя заборгованість!»

    Одразу після того, як Христина Шаварська помітила, що загубила диплом, вона звернулась у навчальний заклад, який наразі перебуває на стадії ліквідації. У відповідь керівництво вишу повідомило їй, що не може видати дублікат через свою заборгованість перед Єдиною державною базою освіти Міністерства освіти і науки України за 2018-19 роки. Коли вона запитала, що це означає, їй відповіли, що вона змушена додатково заплатити 5000 грн. «На моє «чому?» мені сказали, що ректор не має грошей і в жодному випадку не погашатиме заборгованість, щоб відновити мій диплом. Відтак я взагалі можу залишитися без документа про вищу освіту», – розповідає франківка.

    Це обурило колишню студентку. «Це ж не моя заборгованість! Я не винна нікому кошти!» – пояснювала вона. Зрештою, повідомила в навчальний заклад, що не має таких грошей, і попросила письмову відмову у видачі дубліката із поясненням причини, щоб з цими документами звернутися у Міністерство освіти і науки України. Однак у цьому їй також відмовили.

    «Вважаю, що це несправедливо, адже я стільки часу провчилась у цьому платному виші, а тепер знову доводиться платити за відновлення диплома», – зауважила вона.

    Христина каже, що ректор Василь Савич відмовився говорити з нею на цю тему, замість нього перемовини вів його заступник – Олег Савич. «Якби навчальний заклад був повністю ліквідований, то я б зверталась у Міністерство освіти, – говорить франківка. – Тоді би мені там і відновили диплом, але у закладі сказали, що ліквідовуватися не збираються, а в майбутньому, можливо, відкриють курси чи щось інше. Тому тільки у цьому виші мені можуть відновити втрачений документ».

    Екс-студентка звернулась у Міністерство освіти і науки, а звідти її направили у Департамент освіти, науки та молодіжної політики. Але там відповіли, що ніякого відношення до приватного закладу не мають.

    «Я вже телефонувала на гарячу урядову лінію і зараз чекаю відповіді, – продовжує вона. – Мені потрібна ще допомога юриста, який правильно сформулює заяву, яку я надішлю рекомендованим листом. Тоді мені мусять відповісти, а якщо ні – писатиму вдруге і втретє».

    Завищена ціна

    То скільки ж насправді коштує відновлення такого документа? У Прикарпатському національному університеті розповідають, що опрацьовують приблизно 50 таких заяв на рік.

    «Якщо хтось із наших випускників втратить документ про здобуття вищої освіти, то йому треба подати оголошення у газету, що диплом, виданий у нашому виші, вважати недійсним (також в оголошенні вказують або його номер, або коли виданий та кому). Також варто написати заяву у поліцію і отримати довідку про те, що між знайденими речами документа не виявлено», – говорить Юлія Катрич, провідний фахівець з обслуговування інформаційних систем навчально-методичного відділу Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

    Випускнику також варто принести у заклад такі документи: копію паспорта та ідентифікаційного коду, копію закордонного паспорта (адже дипломи тепер двомовні), якщо змінили прізвище – довідку про зміну. Потім слід оплатити за послугу і принести квитанцію. «Дублікат диплома коштуватиме 34 гривні. Чекати на нього треба приблизно місяць. Ціна затверджена міністерством», – акцентує Катрич.

    «Це шарлатани»

  • Василь Капечук, начальник відділу моніторингу якості освіти Івано-Франківського національного медичного університету, теж переконує, що процедура відновлення диплома є загальнодержавна і передбачена Міністерством освіти і науки. «Є відповідний наказ, який регламентує положення про виготовлення, поновлення документів про освіту. Раніше всі документи про освіту виготовляли централізовано державним підприємством «Інфоресурс». Згідно із постановою 2015 року Кабінету Міністрів, тепер дипломи виготовляє кожен навчальний заклад своїми силами: або в друкарні, або на якомусь підприємстві, але відповідно до тих зразків, які оприлюднило міністерство», ­– каже Василь Капечук.

    Що ж стосується втрати документа про освіту, то людина має право отримати дублікат у тому закладі, де отримала первинний документ. Якщо ж заклад перейменували чи реорганізували, то є правонаступник, який перебирає на себе всі повноваження цього закладу і видає документ. Якщо виш ліквідовано, варто звертатися у Міністерство освіти і науки України. А там, за даними архіву, видадуть дублікат документа.

    Василь Капечук говорить, що процедура відновлення диплома є загальною: якщо колишній випускник втратив диплом або ж додаток до диплома, то йому варто звернутися із заявою на ім’я ректора із проханням про видачу дубліката документа. Здебільшого, якщо людина втратила диплом, то змушена відновлювати і додаток, бо на дублікаті диплома не буде збігатися номер і документ втратить чинність.

    «До заяви варто додати довідку з поліції про те, що такий документ серед знайдених речей не числиться, і оголошення в газеті, що втрачений диплом і додаток (серія, номер, виданий яким навчальним закладом, рік) вважати недійсним, – розповідає подробиці фахівець. – Пізніше видають наказ про видачу втраченого документа про освіту. У наказі зазначається, що попередній документ втрачає чинність. Потім на підставі наказу формується заявка через Єдину базу освіти Міністерства освіти і науки, яка є в електронному ресурсі. Якщо випускник є у базі, то вибиває номер попереднього документа і ми замовляємо документ про освіту із неї. Якщо ж людини немає у базі, то для неї створюється там відповідна анкета, у неї заносять її попередній документ із архіву, із якого маємо виготовити дублікат».

    Через базу ЄДБО формується реєстраційний номер про освіту. На підставі цього документа підприємство, яке уклало договір, друкує диплом і додаток до нього. Його знову реєструють у журналі видачі дипломів та додатків.

    «Якщо виш від’єднаний від Єдиної державної бази освіти, то не знаю, яким чином він функціонує, – коментує історію випускниці Василь Капечук. – Вважаю, що людина має повне право звернутися у Міністерство освіти і науки України, щоб їй надали роз’яснення. У відомстві мають пояснити, як отримати дублікат. Це проблема навчального закладу у тому, що є борг. А як він тоді випускає фахівців без доступу до бази ЄДБО? Ні вступу, ні зарахування, ні випуску вони не мають права проводити. Та й електронний кабінет вступу працює через цю базу. Значить, це шарлатани».

    Він додає, що, згідно із законом про вищу освіту і наказом МОН, первинний диплом має коштувати не більше 35 гривень. Дублікат – може, у два-три рази дорожче. «Випускниці раджу звернутися до Міністерства освіти і науки і навіть до поліції. Нехай вимагає калькуляції, пояснень, чому така ціна», – додав фахівець.

    «Це може мати небажані наслідки»

    Журналістка «ГК» також зателефонувала до Олега Савича, щоб отримати коментар. Той відповів, що у Івано-Франківському інституті менеджменту та економіки «Галицька академія» працює архіваріус, яка би могла нам розповісти, що робити тим випускникам, які втратили диплом вишу, і як його відновити. Проте у закладі вона буває дуже рідко, «тільки по виклику», і при нагоді він розпитає стосовно цього детальніше…

    Коли ми зателефонували вдруге, заступник ректора сказав, що знає про це в загальних рисах, але коментувати не має права, адже не є компетентною особою у цих питаннях. «Розумію, яка природа вашої статті, але я при цьому повинен сказати, що не є працівником «Галицької академії». З юридичної точки зору це може мати непотрібні наслідки, причому небажані наслідки для вас, а не для мене, тому добре подумайте, потрібно вам це чи не потрібно», – натякнув на неприємності співрозмовник «ГК».

    Журналістці «ГК» вдалося з’ясувати, що Савич Олег Васильович працює на посаді заступника ректора вишу. Цю інформацію підтвердив проректор з питань соціально-економічного розвитку Кузик Тарас Іванович.

    Марія ГРИЦКІВ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!