Залізничний перелаз

  • Щоб піти на роботу, до школи чи в центр села, вони щодня ризикують життям, пролізаючи під вагонами чи поміж них. І це відбувається не в якомусь Богом забутому селі, а в центрі найбагатшої ОТГ області – Ямниці. Люди тут вже роками добиваються будівництва надземного пішохідного переходу над колією і готові навіть перекрити дорогу.

    Як пси

    Так уже склалося, що Ямницю ділить не тільки дорога державного значення «Мукачеве-Львів», а й залізничні колії. Депутат Ямницької ОТГ, пенсіонерка Мирослава Бялюк розповідає, що, скільки себе пам’ятає, завжди лазила попід вагонами чи через них. Спершу там була тільки одна колія, але з розвитком ПрАТ «Івано-Франківськцемент» їх ставало чимраз більше. Зараз колій – вже сім.

    За колією в мікрорайоні Кутець проживає четвертина мешканців села. Щоб дістатися до центру, їм щодня доводиться переходити через ці колії, де відстоюються вантажні вагони. Якщо вагони розділені, то перейти легко. Однак часто вони з’єднані, і доводиться вже пролізати попід, між чи через них. Цим люди наражають себе на небезпеку, адже в будь-яку мить поїзд може рушити.

    «Діти і молодь лізуть через вагони, а старші – на четвереньках попід них, як пси. Навіть працівники станції також лізуть під вагони і допомагають перелазити іншим: то сумки беруть, то дітей знімають з вагонів. Бувають випадки, що люди – на вагоні, а поїзд вже рушив, тоді скачуть на ходу», – продовжує депутатка.

    Вона каже, що два роки тому на колії загинула людина, але тоді приїхало керівництво з Івано-Франківська і залагодило справу. А люди як лазили, так і лазять. Однак вони вже змучилися від цього і добиваються побудови надземного пішохідного переходу, щоб можна було перейти колії і не переживати за своє життя. «Я не так за себе переживаю, як за молодь. Вона нетерпляча, тому зразу лізе через вагони, не чекаючи», – зітхає жінка.

    Є ще один варіант, як з Кутця можна дістатися в центр Ямниці, – через підземний переїзд, який знаходиться приблизно за півкілометра від місця переходу колії. Однак, як зауважує пані Мирослава, ним страшно ходити навіть вдень, не те що вночі. Мешканці називають його не інакше, як «діра». Справа в тому, що він дуже вузький та не поділений окремо для машин і пішоходів. До того ж, перехід зовсім не освітлений, під час дощу вода капає людям на голови, а взимку там бурульки і лід.

    «Якщо машина йде, то ми просто прилипаємо до стін, щоб вона нас не зачепила. Недавно тут було по коліна льоду, автомобілі навіть не змогли проїхати – застрягли. Тому терміново викликали комунальників, і вони весь лід довбали. А якщо дощ, то тут все плаває. Нерідко діти йдуть зі школи, а тут вода по кісточки, але куди діватися, якщо вже почали йти», – розповідає Мирослава Бялюк.

    Тож у людей тільки два шляхи: або йти через «діру», або лізти під вагони. Чоловік пані Мирослави, який був депутатом Ямницької сільради, впродовж трьох років добивався будівництва повітряного переходу. А тепер, після утворення ОТГ, цього добивається вже вона. Каже, що люди обрали її для того, щоб вона завершила справу чоловіка.

     

    Буде дозвіл – буде міст

    Ще у 2015 році на підставі звернень мешканців тодішній сільський голова Ямниці Микола Зелінський звертався до дирекції залізниці щодо будівництва надземного переходу через колії поряд зі станцією. Тоді начальник ВП «Івано-Франківська дирекція залізничних перевезень» Ярослав Лучко, зокрема, запропонував розглянути будівництво шляхопроводу (моста), що забезпечить безпечне проходження людей через залізничні колії. До Ямниці приїжджали навіть проектанти, оглядали місце для майбутнього переходу.

    «На той час сума була чотири мільйони, але далі справа так і не пішла. Ще колись такі мости мали збудувати у нас та в Отинії. Але там побудували, а в нас гроші розікрали. Зараз в Ямницькій ОТГ бюджет 81 млн. грн., з них 6 млн. – реверсна дотація, то невже не можна збудувати нарешті цей міст?» – дивується пані Бялюк.

  • Щодня, щоб піти у школу дітям доводиться йти через сім колій

    Депутатка додає, що люди налаштовані рішуче, готові навіть перекрити залізничні колії, щоб їх нарешті почули, і збудувати перехід. Але вони сподіваються, що справа врешті-решт зрушиться з місця, адже неподалік мають споруджувати адміністративно-культурний центр і рух людей тут збільшиться в рази.

    Голова Ямницької ОТГ Роман Крутий каже, що є звернення депутатки Бялюк щодо надземного переходу і буде відправлений відповідний лист керівництву залізниці. «Питання побудови повітряного переходу розглядалося на комісії, тому ми вже підготували лист до залізниці щодо такої можливості. Якщо вона відповість, що це можливо за технічними нормами і громада буде не проти, то ми докладемо максимум зусиль, щоб його збудувати», – обіцяє він.

     

    Дорого і незручно

    Проте категорично проти будівництва надземного переходу екс-голова Ямниці Микола Зелінський, який зараз є радником Романа Крутого. Він пояснює, що, поспілкувавшись з фахівцями, зрозумів, що таке будівництво – це нераціональне використання коштів. За попередніми оцінками, вартість переходу може сягнути понад 10 млн. грн., а користуватися ним будуть одиниці. Старшим людям, батькам з візками чи велосипедистам буде незручно йти через нього.

    «Залізниця рекомендувала нам, щоб ми використовували підземний перехід, який збудований ще за австрійських часів за 300 метрів від того місця, де люди переходять колії. Просто вони не хочуть ним ходити, тому там переважно їздять тільки машини. Скільки ми його не освітлювали, але завжди ті лампи нищили, тому зараз він справді не освітлюється», – пояснює Зелінський.

    Депутат Ямницької ОТГ Мирослава Бялюк

    Він вважає, що якщо вже й будувати повітряний перехід, то він точно не має бути таким, як в обласному центрі. Його треба робити пологим, щоб можна було заїхати з велосипедом чи візком. Однак це дуже дорогий проект і є набагато важливіші потреби. Наприклад, будівництво адміністративно-культурного центру та каналізації, ремонт шкіл та садків. А виділяти з бюджету розвитку, який складає 30 млн. грн., понад 10 млн. грн. на перехід, яким буде користуватися 20-30 осіб, – нераціонально.

    «Повітряний перехід не є нашим головним завданням. Згідно з правилами безпеки, переходити колії в межах станції не можна, однак люди це чомусь порушують і не користуються підземним переїздом. Надземний перехід не вирішить ситуацію, бо, як показує статистика і рекомендують фахівці, в нього вкладають великі кошти, а користуються ним мало людей. Така ситуація в Отинії зараз», – стверджує колишній війт.

    Тож Микола Зелінський пропонує краще освітити підземний переїзд, поставити там камери відеоспостереження та зробити водовідвід. «При можливості будемо думати над іншими варіантами», – додає він.

    Поки в Ямницькій ОТГ мізкують, як зробити краще, люди, як завше, лізуть під вагони. Доки так буде тривати – невідомо.

    Наталя ДЕРКЕВИЧ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!