Зелені ріки

  • У Коломиї екологічний переполох. Річка Млинівка, яка протікає через самісінький центр та впадає в Прут, п’ятничного ранку стала яскраво-зеленою. У місті це спричинило неабиякий ажіотаж. Дехто налякався та вимагав оголосити надзвичайний стан, інші говорили про ворожу диверсію, хоча більшість переконували, що до цього причетні «свої широкі ґазди». 

    Річка стала яскраво-зеленою зранку у п’ятницю, 26 лютого. Люди, які помітили таку аномалію, одразу ж викликали екологів, поліцію та комунальників. Після того, як поліція опитала свідків та місцевих мешканців, стало зрозуміло, що у річку потрапив пакет із невідомою речовиною, скоріше за все, фарбою. Екологи витягли пакет з води, а поліція знайшла того, хто його туди кинув. Виявилось, що це зробив син одного із місцевих жителів.

    Цей пан був присутній, коли приїхала поліція та екологи, і всіляко намагався переконати їх, що винуватцем є автомайстерня, яка фарбує машини. Коли ж стало достеменно відомо, хто це зробив, чоловік почав виправдовуватися, що це, мовляв, нічого страшного і що скоро вода протече та очиститься. Коли ж вода вперто не хотіла ставати природного кольору, то він зізнався, що речовина, яка потрапила у воду, – це військовий засіб для посадки гелікоптерів. Чоловік – колишній військовий, який служив на аеродромі у Корничі. Очевидно, звідтіля і привіз цю речовину додому.

    12804038_616835361799689_1434555591_n

    За словами інспектора санітарно-екологічної служби комунального підприємства “Коломийська муніципальна дружина” Романа Савінського, про масштаби екологічного лиха говорити важко, адже результати аналізів ще не готові. Однак, без сумніву, речовина, яка потрапила до річки, є небезпечною, адже це сильний окисник, який наносить живому великої шкоди. Переважно у схожих військових препаратах використовуються такі речовини, як антрацен, аміак та бертолетова сіль.

    Річка Млинівка впадає у Прут, тож ця небезпечна речовина опиниться і у цій річці. Саме з неї п’ють воду мешканці Коломиї, Снятина та Чернівців. І якщо для коломиян небезпеки немає, бо водозабір стоїть до впадіння Млинівки у Прут, то мешканці Снятина і Чернівців можуть все ж скуштувати цієї «зеленої водички», припускає пан Роман.

    Що стосується «винуватця свята», то його оштрафували, переконує заступник міського голови Коломиї з комунальних питань Богдан Федорук. За словами пана Богдана, чоловік отримав адміністративний штраф максимального розміру, а це понад 1000 гривень. Цей випадок змусив комунальників по-новому глянути на забруднення коломиянами річок міста. Найбільшою проблемою, каже заступник міського голови, є те, що мешканці зливають фекальні стоки у річки, які протікають містом, а це Прут, Радилівка, Млинівка та Чорний Потік. Дуже часто люди, які живуть вздовж течій цих рік, прокладають труби фекальних каналізацій просто у водойми. Зараз комунальники активно моніторять ситуацію і там, де це виявляють, труби закупорюють, а порушників штрафують.

  • Зазначимо, що це вже не перший раз, коли коломийські річки забруднюються хімікатами. Схожий скандал стався у 2013 році. Тоді інша притока Пруту – річка Радилівка, яка протікає через парк Кирила Трильовського, була забруднена аміаком. Минулого разу також були призначені перевірки та експертизи. Втім того, хто забруднив річку шкідливим газом, тоді так і не знайшли.

    Наприкінці того ж року проблема екології місцевих річок знову загострилася. Правда, тоді мова вже йшла про головну водну артерію міста і околиць – Прут. Тоді був оприлюднений висновок Державної санітарно-епідеміологічної служби, у якому зазначалося, що Прут має високий рівень бактеріологічного забруднення. Причина цього – знову ж таки, «широкі ґазди», які каналізаційні стоки спрямовують просто у річку. Крім того, на території Коломийщини на Пруті розташовані туберкульозний санаторій, психоневрологічний інтернат та виправна колонія. Вони також протягом двох десятків років скидають каналізацію у річку. Якщо так піде і надалі, казали тоді екологи, Прут у найближчих 10 років перетвориться у звичайнісіньку стічну канаву.

    Загалом, тут проблема не тільки у тому, що хтось кинув у річку якусь гидоту. Проблема в тому, що так триває вже десятиліття, просто так яскраво водойми ще не забарвлювалися. І цю проблему потрібно вирішувати комплексно – очисні споруди, очистка русел, проведення каналізації, озеленення прибережної смуги. Це лише кілька кроків, які можуть врятувати наші ріки. Чи стане цей випадок сигналом до дії для місцевої влади, чи вона просто сприйме це як курйоз – побачимо.

    Віктор ФІТЬО

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!