9 листопада в Івано-Франківську відбулась презентація інформаційної брошури під назвою “Пам’ятка учасника АТО”. Вона розроблена юристами-волонтерами спільно з фахівцями Міністерства оборони України, Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників АТО, а також Генерального Штабу ЗСУ.
У цьому посібнику – інструкції, котрі допоможуть учасникам АТО дізнатись про власні права, про те, як добитись їх реалізації та захисту, багато важливої інформації у вигляді інфографік, переліки необхідних документів та зразки їх заповнення, порядок оформлення виплат та видачі земельних ділянок. Всього пам’ятка, розроблена ГО “Юридична сотня”, містить 168 сторінок.
Перед презентацією з формулюванням “за бойову звитягу та сумлінне виконання обов’язків у зоні АТО” відзнаками нагородили капітана Юрія Маджугу, капітана Олександра Мальчука, солдата Олександра Касіровського та старшого сержанта Василя Сидора.
“Ми хочемо, щоб така пам’ятка завжди була в кишені кожного члена АТО, щоб хлопці завжди знали, куди звертатися та що робити. Адже це дуже важливо. Крім того, необхідно добиватись, щоб всі закони, згадані в ній, неухильно виконувалися. Ми прожили вже шість хвиль демобілізації”, – розповів Володимир Веркалець, головний спеціаліст Державної служби України в справах ветеранів війни та учасників АТО.
Він пояснив, що на Прикарпатті вже близько 6400 людей пройшли службу в зоні АТО, і багато з них ніколи раніше не служили в армії, не мали розуміння, що таке військова служба. Тому дуже важливо ознайомити цих людей з специфікою воєнного законодавства.
“Виконання цих пільг, на жаль, “хромає”. Не всі вони на сьогоднішній день діють”, – визнав Володимир Веркалець.
Заступник директора департаменту соціальної політики ІФ ОДА Віталій Яворський погодився, що пільг наразі занадто багато, а їх реалізація часто є проблемною. Тому він висловив думку про те, що потрібно змінювати систему пільг, і займатись видачею реальної фінансової допомоги – адже не всім АТОвцям, наприклад, потрібна транспортна пільга.
Представник “Юридичної Сотні” Тарас Кіт додав, що до них за юридичною допомогою учасники АТО часто звертаються по телефону.
Пам’ятка також є в електронному вигляді, в мережі Інтернет. Зокрема, з нею можна ознайомитись на сайті “Юридичної сотні”. Також книга буде у всіх військоматах та в департаменті соцполітики.