Знайшов себе в скульптурі

  • Як молодому художнику з Косівщини вдалося здійснити заповітну мрію

    Василь Яковенчук народився 25 лютого 1985 р. у селі Уторопах, що на Косівщині,  в робітничій сім’ї: батько – електрик, мати – килимарниця. Тата, який загинув від нещасного випадку в 1994 р., пам’ятає мало. Виростав з двома молодшими сестрами під опікою матері. Навчався в Уторопській ЗОШ, захоплювався малюванням. Дуже любив робити ілюстрації до творів Т. Шевченка, Т. Мельничука, за які отримував призові місця на виставках.

    Перші успіхи окрилювали, ще більше заохочували до навчання. Мріяв про здобуття художньої освіти, і тому після закінчення 9-го класу вступив до Косівського коледжу декоративно-прикладного мистецтва на відділ художнього дерева. Після завершення навчання в коледжі двічі робив спроби вступити в інститут, але мрія не збулася.

    Півроку працював на пилорамі, а потім почав виконувати художньо-інтер’єрні роботи. Виготовляв дерев’яні сходи, брами, гойдалки для дитячих майданчиків, пісочниці, декоративні пласти та інше, у що вкладав свою душу, бажання подарувати радість людям. Дуже вдалими виходили в нього скульптурні твори, що гармонійно вписувалися в інтер’єр та екстер’єр, альпійські гірки чи дендрологічні насадження.

    Знаючи це, однокурсник Володимир Думенко з Солотвина Богородчанського  району в 2010 р. запросив Василя працювати у творчу майстерню О. Сидорука та Б. Крилова в Києві, де вже на той час працював сам, щоб спробувати себе в цьому виді образотворення.

    Так хлопець влився у творчий колектив майстерні, створеної 1999 року. Василя вразив широкий діапазон робіт: пам’ятники, символи міст та селищ, пам’ятні знаки та паркова скульптура, роботи з оздоблення храмів від розпису стін, іконостасів до мозаїчних кам’яних підлог і стінних панелей, ексклюзивні вироби для оздоблення інтер’єру та екстер’єру будинків, квартир, офісів, фасадне оздоблення. Відтоді у житті молодого художника з Косівщини розпочався новий етап.

    Засновники майстерні – Олесь Юрійович Сидорук та Борис Юрійович Крилов – українські скульптори, члени Національної спілки художників України і Британської королівської спілки скульпторів.

    Талант, освіта і творчий досвід породжують майстерність. Майстерність у поєднанні з сучасними технологіями створює умови для творчої діяльності колективу, результатом якої є високохудожні твори, що несуть в собі символи України, відображають зміст подій, естетично привабливі, доступні і технологічні у виготовленні.

    Творча майстерня Сидорука та Крилова має добрий досвід роботи з відродження та популяризації українських культурних цінностей. Завзято працюючи у згуртованому колективі вже багато років, досвідчені та молоді українські скульптори постійно доповнюють свій творчий доробок новими творами. Серед їх монументальних образів – видатні історичні особистості: князь Святослав, гетьман Сагайдачний, апостол Андрій, Ярослав Мудрий, Леся Українка.

    Творча удача колективу – бронзовий пам’ятник Т.Г. Шевченку, що був урочисто відкритий 24 серпня 2017 р. в Ірпені. Шестиметрова бронзова композиція підкорює своєю поетичною інтонацією і внутрішньою гармонією образу. На тлі символічної палітри, на якій проступають, мов плин думок поета, герої  Шевченкових творів, – постать одухотвореного Кобзаря з пензлем у руках, а навколо нього – створені ним різні літературні образи. Це не просто чоловік на постаменті, а складна скульптурна композиція з глибоким змістом.

     

    Зазвичай Тараса Григоровича зображують у більш поважному віці, тому нечасто можна побачити молодий образ видатного поета. Тут же Шевченко – молодий, сповнений мрій і надій та приблизно в тому віці, коли створив «Кобзар».

    У майстерні О. Сидорука та Б. Крилова створюються патріотичні пам’ятники і для інших країн, зокрема Литви. Заслуговує на увагу монумент символові Литви – воїнові Вітісу, проект якого українські скульптори реалізували за шість місяців. Йому передував конкурс, в якому взяли участь 13 скульпторів. Саме українські скульптори Олесь Сидорук, Борис Крилов та литовський скульптор, лауреат Національної премії Литви Арунас Сакалаускас виграли його.

    Раніше вони брали участь ще в одному литовсько-українському проекті – відновленні надгробного пам’ятника Костянтину Острозькому для Успенського собору Києво-Печерської лаври (2017). У вересні 2014 р. на території Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» було відкрито виконаний ними пам’ятний знак Тарасові Шевченку на місці, де поет у 1846 р. створив сепію із зображенням Церкви всіх святих.

    Кінний монумент «Витязь Свободи» висотою 6 м та вагою 3 т відлитий у бронзі на території бронзоливарного виробництва «Саямат» у містечку Вишневому Київської області. До речі, це єдина у Східній Європі ливарна майстерня точного художнього лиття.

    Встановили «Витязя Свободи» у живописному місці навпроти Каунаського замку. Композиція розташована на невисокому гранітному постаменті. Її родзинка – кінь з вершником підноситься на двох ногах. Це рідкісне художнє рішення, таких пам’ятників у світі небагато. В основі композиції – литовська геральдична фігура Вітіса (озброєного вершника), що символізує боротьбу литовців за незалежність своєї вітчизни та єдність литовської нації.

    Урочиста церемонія відкриття, на яку зібралося понад 100 тис. люду, пройшла 5 липня ц.р. у Каунасі на площі перед замком – улюбленому місці для містян і туристів. Перед присутніми виступили екс-президент Литви Валдас Адамкус, спікер литовського Сейму Вікторас Пранцкетіс та мер Каунаса Вісвальдас Матійошайтіс. Василь зі своїми друзями-художниками пережили неповторні миті високого піднесення, коли з монумента поволі спадало покривало і легендарний Вітіс мовби вітав свій волелюбний і гордий народ.

    «Основні роботи з виготовлення пам’ятника відбувалися в Україні, де йде боротьба за свободу і цілісність країни. А литовський воїн Свободи повернувся з України в Литву і став непереможним символом. Він надихав нас у творчості, а тепер ще більше об’єднає наші народи», – сказав скульптор Олесь Сидорук.

    Найскладніше для людини – визначити своє місце в житті. Праця у творчій майстерні Сидорука та Крилова допомогла Василеві реалізувати себе, здійснити свою заповітну мрію.

    Василь Яковенчук та Володимир Думенко працюють у творчому тандемі. Вони упорядкували альбом виконаних удвох скульптурних творів, у передмові до якого зазначили: «У цьому портфоліо представлені роботи, які мають суттєве значення для нас, тому що в них вкладено великий об’єм спільної праці зі скульпторами Олесем Сидоруком та Борисом Криловим. Нам важливо знати, що те, що ми робимо, – правильно, що ми здійснюємо свій невеликий внесок для того, щоб зробити світ кращим. З нами ви зможете реалізувати сміливі творчі ідеї, тому що наш тандем володіє дивним вмінням створювати неповторні витвори мистецтва, які нікого не залишать байдужими!»

    Талановитий митець Василь Яковенчук – щирий і відданий своєму покликанню і щоразу підтверджує його невтомною працею.

     Марія ПОРОХ, м. Косів

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!