Два тижні тому на території Медичного реабілітаційного центру «Кремінці» МВС України, що в селі Татарові на Яремчанщині, масово вирубали дерева. Громада занепокоїлася таким варварським ставленням до природи, люди не розуміють, для чого вирубувати молоді, здорові дерева. У санаторії ж пояснюють, що дерева були старими і їх вирізали для попередження нещасних випадків, а натомість обіцяють облаштувати дендропарк. Проте конфлікт цим не вичерпується. Жителі села ще мають намір повернути у загальне користування озеро, що досі перебувало у розпорядженні того ж санаторію.
Громада – проти
«Можливо, там були й аварійні дерева, але багато дерев були здорові, які не варто було зрізати, – розповідає юрисконсульт Татарівської сільради Ірина Гринюк. – Сільський голова дав розпорядження про те, щоб скликати комісії з питань екології та благоустрою. Працівники виїхали на місце, їх на територію санаторію не пустили, щоб не було можливості скласти акт. За нашими підрахунками, зрізали понад 40 дерев: липи, берези, клени. Представник Національного парку, яку запросили оцінити наслідки, зауважила, що дерева могли рости ще багато років».
Акт представники сільради все ж склали. Звернулися в екологічну інспекцію, де їм відповіли, що негайно виїхати не можуть, і порадили викликати поліцію. Складений акт, фотографії з місця та лист-звернення надіслали в обласну екоінспекцію. Крім того, написали звернення в поліцію.
«Перед тим, як починати вирубку, необхідно звернутися до сільської ради з заявою про надання дозволу. Тоді скликається комісія, яка приходить на місце, складає акт і сільська рада видає ордер. Навіть прості жителі, якщо мають намір зрізати дерево, пишуть заяву. У сільську раду в цьому випадку ніхто не звертався», – зауважила юрист.
Голова комісії з благоустрою виконкому Татарівської сільради Іван Білоус повідомив, що комісія разом з представниками громадської організації та дільничним інспектором оглянули територію.
«Дільничний не дуже хотів нам допомагати, але ми перетелефонували в поліцію і офіційно зареєстрували виклик. Начальник установи не дозволив увійти на територію. Ми склали акт на орієнтовну кількість дерев, яку могли побачити через огорожу. Це приблизно 40 дерев. Частина зрізана до припинення росту на висоті 4-5 метрів, а більшість – попри землю. Нам сказали, що ці дерева були небезпечні, становили загрозу для відпочивальників і працівників закладу. Дільничний склав акт, долучив до нього звернення жителів Татарова, документи направили в поліцію», – розповів Білоус.
Порушень не виявлено
Порядок видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах затверджено постановою Кабінету Міністрів від 1 серпня 2006 р. №1045. Відтак видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу місцевої ради на підставі ордера. У процесі визначення стану зелених насаджень розраховується їхня відновна вартість, і ця сума сплачується до відповідного місцевого бюджету.
З цього правила є виняток, якщо мова йде про приватну власність. Видалення насаджень на земельній ділянці, яка перебуває у приватній власності, та на присадибній ділянці, здійснюється за рішенням власника (користувача) земельної ділянки без сплати їх відновної вартості.
В екологічній інспекції листа з Татарівської сільради отримали. Зараз триває перевірка. Там мають намір з’ясувати, чи не перебуває територія у приватній власності.
«Якщо це приватна власність, сенсу виїжджати на місце немає, тому що без згоди власників перевірити територію ми не маємо права. У постанові Кабміну №1045 вказано, якщо є акт на право власності, то зелені насадження видаляються за рішенням землекористувача і у рішенні від органів управління потреби немає. Тож якщо це приватна власність і на підтвердження цього є всі необхідні документи, екологічна інспекція повноважень здійснювати нагляд у такому випадку не має», – коментує старший інспектор державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області Іван Клим’юк.
Санаторій перебуває на балансі Міністерства внутрішніх справ, територія підпорядкована безпосередньо МВС. МРЦ «Кремінці» на балансі обласного Управління національної поліції не перебуває, зауважує керівник УНП в області Віктор Шкутов.
«Вирубка дерев погоджена з керівником закладу, підстав для того, щоб вважати вирубку незаконною, немає. Наскільки мені відомо, в санаторії відпочивають люди, а літом оздоровлюються діти. Наближається літній сезон відпочинку дітей у таборах. Для того, щоб якась гілка не вдарила дитину, дерева вирішили зрубати. Жодних порушень тут немає», – заявив начальник Яремчанського відділення поліції ГУНП в Івано-Франківській області Андрій Хомин.
Аварійні дерева
«Ми зрубали аварійні дерева, які могли б завдати шкоди людям. Усі необхідні документи у нас є. Відносно вирубки у нас є акти обстеження насаджень до вирубки і акти, складені після. Все, що можливо залишити, залишили для продовження росту дерев, решту зрізали. Всі зрізані стовбури на місці, їх можна оглянути, навіть людина, яка не є фахівцем, може побачити ці дерева і підтвердити, що вони своє віджили», – розповідає директор МРЦ «Кремінці» Іван Голюка.
Він каже, що ці дерева не були ні на балансі, ні на позабалансовому рахунку установи. «У нас на обліку їх немає, адже ми планували їх вирізати давно. Після того, як ми забезпечили безпеку відпочиваючих, плануємо робити благоустрій території. Постановою Кабміну передбачено, якщо є загроза життю чи здоров’ю людей, акти складаються після вирубки. Саме через це нам не потрібен ордер на вирубку. Акти будуть складені пізніше», – стверджує керівник закладу.
На місці вирубаних дерев планують облаштувати дендропарк. Роботи з його закладення проведені минулого року.
Озеро – громаді
Конфлікт між громадою села і керівництвом санаторію має ще один аспект. Він стосується озера, розміщеного на території села. Місцеві жителі мають намір облаштувати там відпочинкову зону, встановити котеджі, атракціони, які б приносили прибуток. А керівництво санаторію претендує на передачу його у власність цієї структури.
Як повідомила Ірина Гринюк, озеро розміщене на земельній ділянці сільської ради, а МВС багато років поспіль намагається привласнити землю, де розміщена водойма.
«Озеро викопане на території села як водозабір на випадок пожежі. Вже понад 10 років від керівництва МРЦ до сільської ради надходять запити з проханням надати цю землю їм у постійне користування. Депутати відмовляють. На 6,5 га землі від 1994 року структура має державний акт на постійне користування – це територія, де розміщені будівлі санаторію. Фактично зараз є рішення сільської ради, щоб передати земельну ділянку, де розміщене озеро, у комунальну власність, виробити акт постійного користування для відпочинкової зони», – зауважує пані Гринюк.
Наразі йдеться про те, щоб озером могли користуватися всі жителі та гості села, адже всіх охочих сюди не допускають, зауважує юрист. Натомість керівник санаторію спростовує інформацію про обмеженість доступу до озера, каже, що тут відпочивають усі, хто хоче.
«Сільська рада прийняла рішення про те, щоб не дати нам дозвіл на виготовлення технічної документації на ту частину землі, що на балансі МРЦ «Кремінці», вирішила забрати її на користь громади. На цій території знаходиться пожежна водойма, яка є на обліку в МНС України. Це єдина пожежна водойма в Яремчанській зоні, з якої можна брати воду повітряним транспортом. Люди хочуть з цієї технічної водойми зробити землю, де побудують котеджі. Але ніхто ще з собою нічого не забрав. Я думаю, що і пожежна водойма буде на місці, і люди, які захочуть відпочивати, з задоволенням будуть користуватися послугами водойми», – зазначає пан Голюка.
Ірина ФЕДОЛЯК