У міського голови Івано-Франківська Руслана Марцінківа вдвічі збільшилась кількість заступників. Мер каже, що вони працюватимуть на благо громади. Та для чого місту і приєднаним селам потрібно стільки замів?
Хто став заступником
26 листопада в Івано-Франківську відбулось перше засідання новообраної сесії міської ради. Під час нього депутати проголосували за створення виконавчого комітету, зокрема затвердили заступників міського голови.
Презентував замів Руслан Марцінків самостійно. Місце першої заступниці мер запропонував Вікторії Сусаніній. Вона куруватиме фінансове управління, управління капітального будівництва, управління з питань державного архітектурно-будівельного контролю, управління архітектури дизайну та містобудівної діяльності, управління праці. Першочергові завдання, які на неї поклав мер, – зробити бюджет прозорим, створити генеральний план Івано-Франківської громади, добудувати міст, садочки, школи.
У попередньому скликанні Сусаніна вже була замом мера, паралельно вона очолювала фінуправління. Однак цю посаду їй тепер довелось залишити та переїхати в адмінбудинок, у кабінет колишнього першого заступника.
Перше, що Сусаніна хоче зробити на посаді, – вникнути в роботу. «Багато є різношерстої інформації з усіх сторін. Я хочу для себе розібратися, зробити висновки. Після цього я вийду в ефір і повідомлю про це», – каже заступниця Марцінківа.
Вона переконує, що деякі обов’язки для неї не нові. Наприклад, останніх півтора року вона співпрацювала з управлінням капітального будівництва, була і є головою робочої групи з реалізації проєктів НЕФКО (назва Північної екологічної фінансової корпорації – авт.). Відповідно, вже трохи знайома з їхньою роботою.
Важливе завдання, яке мер делегував Сусаніній, – добудувати міст. Посадовиця нагадує, держава виділила Івано-Франківську 60 мільйонів гривень на будівництво. Однак гроші надійшли не місту, а області. Тому дуже важливо їх перевести на міський бюджет, бо ці кошти можуть підтягнути роботу. Та загалом у цьому питанні Вікторія Сусаніна не хоче забігати наперед: «Давайте розберемось, сядемо, подивимось. Міст – це не той об’єкт, на якому треба спекулювати і до якого треба легковажно ставитись».
Також замом Руслана Марцінківа стала Вікторія Дронятко, колишня очільниця його патронатної служби. Під її опіку віддали департамент стратегічного розвитку, цифрових трансформацій, роботи із засобами масової інформації, комунікації з мешканцями, департамент освіти, департамент культури та відділ бухгалтерського обліку і звітності.
Першочергових завдань у Дротянко два: зайнятись стратегією міста до 2030 року та курувати Бюджет участі.
Отримав місце заступника і директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак. Під його наглядом тепер департамент інфраструктури, житлової та комунальної політики й управління транспорту і зв’язку.
Завдань у Смушака немало. Він має розвивати велосипедну інфраструктуру міста, завершити транспортну реформу, вирішити проблему заторів, запровадити інтелектуальну систему управління дорожнім рухом.
Колишній голова Івано-Франківської ОДА Віталій Федорів теж стане замом Марцінківа. Під його опікою перебуває управління інтеграції громад. Також він має співпрацювати із старостами сіл, які ввійшли до складу Івано-Франківської міської територіальної громади. Його основне завдання – координація роботи ОТГ.
Ексочільник області пояснює, що посаду Марцінків йому запропонував після звільнення з ОДА. Для нього це місце – певний виклик, бо доведеться працювати в одній з найбільших громад.
«Це дуже відповідально для мене. Я вперше в житті буду працювати в органах місцевого самоврядування. Але я маю досвід. Завдання мера мені чітко зрозумілі. Села, що приєднались, мають отримати грамотних та відповідальних старост. Очікуємо зараз планів розвитку на п’ять років і будемо працювати. Роботи дуже багато. Міську територіальну громаду треба робити привабливішою, комфортнішою для людей, для бізнесу. Треба покращити транспортну інфраструктуру, дороги, спорт, освіту. Багато роботи є навіть із облаштуванням поштових та банківських відділень. Повірте, це все в селах потрібно робити», – зазначає Віталій Федорів.
Першочергове завдання, яке він ставить перед собою, – боротьба зі стихійними сміттєзвалищами. Каже, що їх не має бути у селах. Друге завдання – чітке бачення та розуміння проходження зимового періоду в селах. Також Федорів буде думати, які проєкти можна реалізувати в селах наступного року.
На своєму місці вдалось зберегтись Олександру Левицькому. Йому Марцінків вдруге довірив крісло заступника, доручивши службу у справах дітей, управління охорони здоров’я, департамент молодіжної політики та спорту, департамент соціальної політики, міський центр соціальних служб сім’ї, дітей та молоді.
Для Левицького знайшли дуже важливі, але не нові для нього завдання: завершення об’єднання ОТГ в медичній сфері, боротьбу із пандемією коронавірусу, проведення капітальних ремонтів у медичних закладах та оснащення їх новим обладнанням.
Також на своєму місці залишився Руслан Гайда. Він куруватиме управління з питань економічного розвитку, екології та переходу на автономне опалення й управління з питань надзвичайних ситуацій. Він має займатись переходом міста на індивідуальне опалення, будівництвом сміттєпереробного заводу, відновленням та укріпленням дамб, проблемами з дощівкою.
Департамент благоустрою тепер куруватиме Тарас Полатайло. Його завдання: ремонти дворів, відновлення парків та скверів, капремонт доріг, впорядкування кладовищ тощо.
Запропонував крісло зама Руслан Марцінків і своєму конкуренту на виборах мера від «Європейської солідарності» Петрові Шкутяку. Він тепер відповідатиме за департамент інвестиційної політики, проєктів, міжнародних зв’язків, туризму та промоцій міста. Завдання у Шкутяка: залучити інвестиції, збільшити кількість міжнародних проєктів та кількість туристів.
Нижчу посаду отримав Микола Вітенко. Тепер він став просто заступником мера, а раніше був першим заступником. Під його опіку віддали одне відомство – департамент комунальних ресурсів. Вітенко має провести інвентаризацію земель, зайнятись аукціонами.
Керуючим справами виконавчого комітету залишився Ігор Шевчук. Під його контролем чимало управлінь та відділів міськради. Він має працювати на те, аби в усіх селах громади з’явились ЦНАПи. Також його завдання – створити новий простий сайт міста.
Це нонсенс для України
Координатор руху «ЧЕСНО» в Івано-Франківській області Віталій Світлик наголошує: у міського голови Івано-Франківська завелика кількість заступників. Те, що до міста приєднались села, частково може стати аргументом збільшення кількості замів. Але ж мова йде про лише 20-30 тисяч населення, яке доєдналось.
«Збільшувати у два рази кількість заступників не потрібно було. У нас і так роздуті кадри в управліннях та департаментах», – зауважує Світлик.
Він пояснює, у законодавстві не прописана оптимальна кількість заступників. Однак, на думку експерта, вона має визначатись від кількості населення. У містах, схожих на Івано-Франківськ, наприклад, у Чернівцях, Тернополі, Сумах, в міських голів по чотири-п’ять замів.
«Десять заступників – це якийсь нонсенс для України. Наскільки я знаю, навіть у мера Києва Віталія Кличка близько восьми заступників. І це у місті, де живе десь п’ять мільйонів людей», – каже Віталій Світлик.
За його словами, роботи в нашому місті для десяти заступників немає. Вона є для п’яти замів. А зараз, зауважує експерт, складається враження, що мер захотів пригріти своїх людей на гарних місцях за бюджетні кошти.
Заступники Руслана Марцінківа справді мають немалу зарплату. За словами Світлика, на місяць один зам отримує близько 40 тисяч гривень. Тобто на рік він буде отримувати десь пів мільйона гривень.
Підрахунки експерта можна підтвердити й офіційними даними із зарплати у 2019 році. Тоді заробітна плата Руслана Марцінківа в загальному становила 515 072 гривні, у тодішнього першого заступника Миколи Вітенка – 513 517 гривень. Вікторія Сусаніна минулого року заробила найбільше – 607 390 гривень, Олександр Левицький – 433 143 гривні.
«Зараз у світі пандемія, бюджет міста недоотримує великі кошти, а у нас гроші витрачають на зарплати, на те, що завтра не буде давати прибуток. Тому я засуджую такі дії мера щодо збільшення кількості заступників», – висловився Віталій Світлик.
Навіщо стільки?
Міський голова пояснює, аби в місті був спокій і всі злагоджено працювали, довелось йти на такі непопулярні кроки. Тобто брати собі аж десять заступників. Він зазначає, що роботи вистачить усім, адже тепер громада збільшилась у кілька разів.
«Нехай працюють. Я дам себе проявити всім. А через рік ми подивимось», – каже Руслан Марцінків.
Він наголошує, що дає можливість працювати всім, навіть політсилам, яких немає у міській раді. Мовляв, це для того, аби був конструктивний діалог та йшла робота.
«Заради спокою потрібно робити такі кроки. Нічого страшного не станеться. Ми подумаємо, як зменшити якісь такі витрати, але завдань є дуже багато», – зазначає мер.
На зауваження, чому цими завданнями не можуть займатись очільники департаментів та управлінь, Марцінків каже, що люди хочуть рости, мають амбіції. І обіцяє, що зами будуть більше працювати, ніж у попередні роки. Він навіть готовий відійти на задній план, аби дати їм проявитись.
Багато не тільки замів
Значно збільшилась кількість не тільки заступників міського голови, а й членів виконавчого комітету. Наразі в ньому вже є 29 осіб. Одинадцять з них – зами Марцінківа та сам мер. Також у виконком ввійшов секретар міської ради, якого на першій сесії обрали депутати. Ним знову став Віктор Синишин.
Руслан Марцінків пояснює, що під час формування виконавчого комітету думку всіх еліт Івано-Франківська почули. Мабуть, тому членами виконкому стали представники партії «Слуга народу». У першу чергу, мова йде про конкурента Марцінківа на виборах 25 жовтня Олександра Богачова та Андрія Сторожука, який колись балотувався до Верховної Ради України, але програв «свободівці» Оксані Савчук.
До речі, склад виконкому ще буде змінюватись. Адже до нього ще не ввійшли старости сіл, які приєднались до міста. Міський голова не захотів на першій сесії пропонувати людей, які будуть представляти села. Він пояснив, що хоче спочатку порадитись стосовно цього питання з жителями громади.
Віталій Світлик підкреслює, що кількість членів виконкому його не настільки турбує. Все тому, що вони працюють на громадських засадах. Бюджетні кошти на них не витрачаються. Але сенсу в такому великому виконкомі експерт не бачить.
«Хоче мер, аби всі були у виконкомі та приймали рішення, – без проблем. Це не є навантаженням на бюджет, але цих людей кожного тижня треба збирати, щоб вони ознайомлювалися з документами. Чи готові вони стільки часу приділяти цьому?» – міркує Віталій Світлик.
Людмила ОЛЕНЮК