10 років тому одними з перших на Рожнятівщині зайнялося вирощуванням городини фермерське господарство “Агрорік”. Його керівник – Роман Турчин із села Сваричів, допомагає йому товариш з часів студентства, житель села Верхня сусіднього Калуського району Микола Когут.
Господарство спеціалізується на вирощуванні зернових та овочевих культур на відкритому ґрунті. Цьогоріч фермери засіяли пшеницю, сою, ріпак, посадили капусту, моркву, картоплю та буряк.
«Як ми починали свою справу, – пригадує Роман Турчин, – то поле було заросле бур’янами та чагарниками, самосійними деревцями. Ми якраз повернулися з-за кордону і задумали на Рожнятівщині вирощувати городні культури, якими жодне господарство не займається».
Знайомі та односельчани не вірили в успіх такої справи, багато людей скептично ставилися до задуму молодих чоловіків. Старожили відраджували, мовляв, в урочищі Гора городина не буде рости, бо для овочів потрібна родюча земля – чорнозем, а на Рожнятівщині землі погані.
Незважаючи ні на що, Роман та Микола почали вести переговори з тими людьми, які мали паї в урочищі Гора, щоб там посадити городину. З часом вдалося вмовити селян, і фермери отримали в оренду понад 7 гектарів землі.
«Не все так просто було на початку, – розповідає Роман. – Ми декілька тижнів корчували дерева, відтак провели вапнування ґрунтів, зменшуючи їхню кислотність, внесли комплексні міндобрива. Щось із цих овочевих культур обробили трактором, але дещо доводилося і просапувати вручну».
Фермер зазначив, що всю городину висаджували та висівали поетапно, щоб було легше обробляти та збирати її. Висівали здебільшого дороге елітне насіння голландської селекції, яке дає добірні плоди.
Зараз радіють, коли капуста добре вродила чи буряки вдалися на славу. Це означає, що їхня праця не пропала намарно. Крім так званого “борщового набору”, минулого року фермери посадили карпатську ягоду лохину, яка добре відома своїми корисними властивостями.
Насамперед ця ягода зміцнює стінки судин і вважається дієвим протизапальним, жовчогінним та сечогінним засобом. Також лохина перешкоджає появі склерозу, знижує рівень цукру в крові, допомагає при шлункових і серцевих захворюваннях.
“Медики стверджують, що лохина навіть уповільнює старіння клітин завдяки великій кількості вітамінів і амінокислот, які містяться в ній”, – зазначив у розмові пан Роман. – Минулого року ми висадили кущі у субстрат із торфу, тирси та перепрілої хвої, таким чином підвищивши кислотність ґрунту. Лохина потребує щедрого поливу. У нас – крапельний полив”.
Господар зауважив: щоб бути конкурентоспроможним, потрібно дотримуватися відповідної технології вирощування. А ще – наполегливо працювати на плантації і вести правильний догляд за цією смачнючою ягодою.
Мар’яна ЛОКАТИР