347 років тому світ дізнався про французьке ігристе вино, улюблене в усьому світі.
Батьком популярного алкогольного напою вважається французький чернець П’єр Періньйон. Саме він 347 років тому, 4 серпня, представив у своєму абатстві цей напій. Тоді стриманий та богобоязливий монах не міг навіть уявити, що саме його напій стане символом романтики та кохання.
За 347 років шампанське полюбилось у всьому світі, тож і не дивно, що технології його виробництва були багаторазово скопійовані в різних куточках світу. Однак згідно з Мадридським договором 1891 року, лише ігристе вино, вироблене у Франції, у провінції Шампань, може мати цю запатентовану назву. Але і не дивно, що правонаступники Періньйона так ревно ставляться до права власності на шампанське, адже технологія виробництва, подачі, оформлення та інші нюанси мають безліч унікальних особливостей.
“Еспресо.TV” зібрало найцікавіші факти про цей напій, який уже понад 300 років поважають по всьому світу.
1. Саме від “батька” шампанського – П’єра Періньйона – успадкувала назву найвідоміша марка ігристого вина преміум-класу. До речі, П’єр Періньйон не лише першим виготовив напій, а й запропонував замість звичайної пробки використовувати коркову.
2. Як відомо, пробки для вина виготовляють із кори коркового дуба. Стовбур і товсті гілки дуба вже до 3-5 років життя покриваються пробковою кіркою, проте зрілість настає лише до 15-20 років. Знімають пробку один раз на десять років до 200-річного віку дерева. Спочатку пробка шампанського має циліндричну форму. Безпосередньо перед закупоренням її розм’якшують парою або гарячою водою. Потім нижню половину пробки стискають до 17 мм, щоб вона могла увійти у пляшку. На відміну від пластикової, коркову пробку забити вручну складно. Для цих цілей використовується верстат, тиск якого на пробку становить близько 2 т.
3. Чим дрібніші бульбашки в шампанському, тим воно якісніше і смачніше. В одній пляшці має бути до 49 млн бульбашок. Шампанське може грати в келиху понад 10 годин. Бульбашки направляються вгору до центру келиха. Потім вони розходяться, утворюючи перлове намисто.
4. У келиху бульбашки утворюються навколо найдрібніших нерівностей на стінках. Тому перед подачею шампанського келихи натирають бавовняним рушником, залишаючи на стінках мікроскопічні частинки целюлози.
5. Найдорожче шампанське – “Goût dе Diamants”. Однак переважно висока ціна спричинена саме дорогою пляшкою, прикрашеною діамантами, золотом або камінням Сваровськи. Одну з таких пляшок продали на аукціоні за $1,2 млн.
6. Будинок “Armand de Brignac” поставив на серійне виробництво пляшки об’ємом 30 літрів. Важить одна така пляшка близько 45 кілограмів. Кожна пляшка вироблена вручну. Називається шампанське “Мідас”.
7. У 1965 році компанія “Piper-Heidsieck” виготовила пляшку в немалий людський зріст – 1 м 82 см. Її для своєї вечірки замовив актор Рекс Харрісон на честь нагородження “Оскаром” за роль у фільмі “Моя прекрасна леді”.
8. Спочатку загортання пляшки у фольгу було важливою необхідністю. У 17 та 19 століттях у такий спосіб захищали пляшки від гризунів. Миші перегризали мотузку, яка фіксувала пробку, і таким чином добиралися не тільки до пробки, а й до вина.
9. Приймати ванну з шампанського не можна! Казково і романтично – це ванна з шампанським, точніше з додаванням невеликої кількості ігристого вина у воду. І причина не в коштовності такої процедури, а в небезпечності. Справа в тому, що організм людини вбирає алкоголь через шкіру миттєво, і тому настає алкогольна інтоксикація, через що можна померти.
10. Тиск у пляшці шампанського при кімнатній температурі дорівнює тиску в шині червоного лондонського автобуса або приблизно 6,3 кг на квадратний сантиметр.
11. Корок із пляшки шампанського вилітає зі швидкістю близько 40 км/год, а висота її польоту сягає 12 метрів. Максимально можлива швидкість для пробки шампанського – 100 км/год, може виникнути за умови, якщо залишити пляшку на деякий час на сонці або сильно збовтати.
12. Спеціально для Вінстона Черчілля компанія “Pol Roger” виготовляла шампанське в пляшках об’ємом 0,6 л (імперська пінта). Шампанське подавалося Черчиллю його дворецьким об 11 ранку, тільки-но він прокидався.
13. Історія шампанського майже містично пов’язана з французькими вдовами. Серед них легендарна Жозефіна Кліко, мадам Помері, Каміла Роедерер, Мадам Боллінже. Ці жінки справили величезний вплив на технологію і традиції виготовлення шампанського, а саме Жозефіна Кліко, яка зробила шампанське популярним, вивівши його з Шампані в світ.
14. Щоб зберегти смак ягід і убезпечити спроби збільшити обсяг виробництва на шкоду якості, в Шампані встановили максимально допустимий обсяг врожаю з одного гектара – 13 тонн.
15. Найстаріша фірма з тих, що й нині випускають шампанське, – “Gosset”, яка була заснована в 1584 році.