Нацбанк має намір знизити граничну суму розрахунків готівкою між юридичними і фізичними особами з 50 тисяч гривень до 15 тисяч.
Це передбачено проектом Постанови НБУ “Про затвердження змін до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні”, який розміщений на сайті Національного банку, пише “Сьогодні”.
Наразі ліміт готівкових розрахунків, які можна здійснювати протягом одного дня з одним або декількома платіжними документами, становить 50 тис. грн. У проекті постанови пропонується знизити цей поріг до “розміру, який не перевищує 10% від суми, встановленої для фінансових операцій з готівкою, які підлягають обов’язковому фінансовому моніторингу”.
Зараз, за законодавством, моніторингу підлягають грошові операції на суму понад 150 тис. грн. Відповідно, граничний розмір готівкових розрахунків фізичних і юридичних осіб зменшується до 15 тис. грн. Якщо сума фінмоніторингу зміниться, автоматично зміниться і граничний розмір готівкових розрахунків юросіб з громадянами.
Банкам цікаво, кому краще готівка
Крім обмеження суми розрахунків готівкою, Нацбанк має намір зобов’язати підприємців повідомляти банкам (на вимогу) інформацію про клієнтів, яким знадобилася саме готівка.
“Суб’єкти господарювання в разі зняття готівкових коштів з поточних рахунків з метою здійснення готівкових розрахунків з фізичними особами зобов’язані надавати на запит банку (філії, відділення) підтверджуючі документи, на підставі яких здійснюються такі готівкові розрахунки, і інші документи, які необхідні банку для вивчення клієнта”, – йдеться у змінах до Положення.
Кого торкнуться нововведення
На сьогодні ліміт готівки в 50 тисяч стосується тільки розрахунків за покупку якихось товарів. Однак в проекті постанови пропонується розширити дію цього правила на “готівкові розрахунки фізичних осіб – довірених осіб суб’єктів господарювання, які отримали готівкові для виконання окремих цивільно-правових дій від імені та за рахунок такого суб’єкта господарювання”. Таке формулювання досить прозоро натякає на оплату праці, розрахунки за виконані роботи та інші операції з готівкою. Іншими словами, підприємства змушені будуть не знімати готівку з рахунків, щоб розплатитися з працівниками, як часто робиться зараз, а переказувати гроші на банківські карти співробітників.
Не виключено, правда, що для підприємств залишать можливість розраховуватися з працівниками “живими” грошима. Однак в цьому випадку підприємства повинні будуть надавати банкам документи, що підтверджують, для яких цілей зняті гроші. Така норма вже не дозволить розраховуватися з людьми, з якими не узаконені трудові відносини.
Крім зарплат, під дію нової постанови можуть потрапити кредити (не можна буде отримати готівкою понад 15 тис. грн), зняття готівки з депозитів, страхові виплати і т.д. Отримати в цих випадках гроші можна буде тільки на банківську карту.
Також з певними проблемами можуть зіткнутися жителі невеликих населених пунктів, де рівень використання банківських карт невисокий, а банківська мережа недостатньо розвинена.
А ось платити в магазинах люди як і раніше можуть готівкою на суму до 50 тис. грн. Цю норму Нацбанк не змінює. Розмір готівкових розрахунків між суб’єктами підприємницької діяльності, згідно з проектом постанови, також залишається колишнім – 10 тис. грн.
Навіщо вводяться обмеження
В НБУ кажуть, що зміни правил мають на меті в першу чергу звуження сфери використання готівки, подальше збільшення частки безготівкових розрахунків і виведення готівки “з тіні”. Також одним із завдань нововведень є “забезпечення стабільності надходжень готівки в банківську систему”, – йдеться в повідомленні НБУ.
Зменшити готівкові розрахунки рекомендували Україні і європейські партнери.
“За результатами 5-го раунду оцінювання Комітетом експертів Ради Європи з питань оцінки заходів протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму (MONEYVAL) визначено, що рівень готівкового обігу в Україні є високим і вважається значною загрозою для фінансової системи та економіки країни”, – йдеться в супровідних документах до проекту постанови НБУ.
Обговорення запропонованого проекту постанови НБУ триватиме до 27 березня. Передбачається, що постанова набуде чинності відразу після ухвалення, наступного дня після її офіційної публікації.