Все своє життя відроджує та популяризує косівську кераміку майстриня у 5-му поколінні Іванна Козак-Ділета.
Вона є однією з найкращих майстринь Косова і продовжує традиції відомих майстрів гуцульської кераміки – Михайла та Василя Совіздранюків, Михайла і Анни Рощиб’юків, Григорія та Павліни Цвілик, повідомляє “Галицький кореспондент”.
Мальоване золото Карпат
Майстриня добре володіє традиційними для косівської кераміки техніками розпису (ритування і ріжкування). За її словами, косівській кераміці притаманні такі кольори, як зелений, жовтий, коричневий та світлий, на основі білої глини. Щодо елементів, на яких базується косівська кераміка, то їх всього два: зубчик-трикутник, тобто стилізований стовбур ялинки, та підкова. Саме ці 2 елементи використовує пані Іванна і вони присутні в орнаментальному візерунку косівських виробів.
“Косівська кераміка – це мальоване золото Карпат, – розповідає майстриня. – Нашу косівську кераміку справедливо визнали світовою спадщиною ЮНЕСКО. Ми пишаємося тим, бо досі до цього списку були лише занесені Петриківський розпис та козацькі пісні Дніпропетровщини”.
Ріг корови та гусяче перо
Косівська майстриня досі працює і виготовляє вироби за технологією своїх предків. Серед інструментів вона використовує ріг корови та гусяче перо. Щодо технології випалу, то цей процес відбувається при температурі 950 градусів. Оскільки кераміка має властивість “плакати” і виступають “сльози печі”, то майстриня після першого випалу наносить зелений і жовтий кольори. Коли виріб на цьому етапі добре підсохне, тоді жінка обробляє його спеціальною поливою і відправляє назад у піч на другий випал. З рук талановитої майстрині виходять прекрасні підсвічники, столовий посуд, ялинкові прикраси та декорні тарілки на стіну.
Слід зазначити, що мотиви косівської кераміки використані відомими українськими дизайнерами одягу, і пані Іванна тісно співпрацює із творцями модних суконь. Майстриня навіть розмалювала піч-камін, де немає жодної подібної кахелинки, де всі композиції різні, які й використали дизайнери у розробці суконь.
Відкрита для спілкування, жінка приймає всіх охочих у себе вдома. Дуже часто люди приїздять до неї, щоб дізнатися більше про косівську кераміку.
Перевершити майстра
Працює пані Іванна також вдома, вона має власну приватну майстерню і виставковий зал, де розміщені не лише її роботи, а й представлена родинна колекція, якій понад 100 років. Косівчанка бере активну участь у благодійних ярмарках для підтримки військових. Передає також свої керамічні вироби для діаспори, де виручені кошти надходять на протезування українських військових.
Коли спілкуєшся з майстринею, то розумієш, що ця мудра та талановита жінка про косівську кераміку знає практично все. А ще пані Іванна вважає її унікальним ремеслом, адже понад 2 століття з покоління в покоління передаються вміння від батьків до дітей.
Так само і вона, будучи малою, проявляла зацікавлення до виготовлення кераміки, бо зростала у відомої майстрині косівської кераміки Орисі Козак з родини Рощиб’юків. Бабуся Ганна Рощиб’юк була рідною сестрою Павліни Цвілик. Тому і глибокими були родинні корені майстрів традиційної гуцульської кераміки.
Онучка пані Іванни – Катерина, хоч і має лише 10 років, але старається все робити як бабуся. Першу роботу дівчинка виготовила коли їй було лише 4 рочки. Майстриня вважає, що кожен майстер має мати такого учня, щоб той згодом перевершив самого майстра.
Іванна Козак-Ділета переконана, що саме українську кераміку слід вважати унікальною, адже такої техніки виконання більше немає ніде у світі.
Мар’яна ЛОКАТИР
Читайте також: Синьо-жовту сукню, в якій українка облила себе червоною фарбою у Каннах, шила прикарпатка