Цієї зими на Прикарпатті в храмах УГКЦ і ПЦУ проведуть різдвяні богослужіння 7 січня, тобто за Юліанським календарем, який має похибку. Саме через цю похибку між Юліанським і Григоріанським календарями є різниця в 13 днів.
Тому про необхідність календарної реформи дискутують уже не перший рік, особливо напередодні зимових свят. Повномасштабна війна ще більше загострила цю тему в суспільстві.
І певні зрушення вже маємо. 18 жовтня відбувся Священний синод ПЦУ, де ухвалили рішення «Про можливість звершення богослужінь на честь Різдва Христового за Новоюліанським календарем 25 грудня 2022 року».
Однак власне рішення про зміну календаря не ухвалили. Відповідно дати відзначення всіх зимових свят залишаються тими ж, що й минулого року.
ПЦУ запропонувала охочим громадам проводити різдвяне богослужіння 25 грудня, але це має бути колегіальне рішення всієї громади і настоятеля церкви. При цьому святкування Різдва 7 січня відповідно до Юліанського календаря, якого дотримується ПЦУ, не відміняється. Навіть для тих громад, які відзначатимуть 25 грудня.
У пресслужбі УГКЦ кажуть, що питання переходу вже вивчають, однак до нього потрібно підходити системно.
Адже не можна змінювати лише одну дату Різдва – реформа потягне за собою зміну всіх інших дат нерухомих свят у літургійному році. До прикладу, Миколая буде 6 грудня, а День українського війська на Покрови – 1 жовтня.
Окрім цього, календарну реформу треба робити разом з іншими Церквами України. Такі зміни не впроваджуються одноосібно, окремо від церковної спільноти.
Також війна не є зручним часом для календарної реформи, як вважає глава УГКЦ Блаженніший Святослав.
«Коли горить хата, то не час дискутувати, на яку стіну вішати ікони. Важливо всі сили спрямувати на перемогу України», – каже він.