Такі родини рятують дітей від інституційних закладів.
Станом на травень 2025 року в Україні вже 500 патронатних вихователів разом зі своїми помічниками опікуються майже тисячею дітей, які з тих чи інших причин не можуть бути з біологічними сім’ями. При цьому на початку 2024 року в громадах працювало менше 300 патронатних сімей. У них на тимчасовому вихованні перебували 638 дітей, повідомляють у Міністерстві соціальної політики.
Залученню нових сімей сприяли законодавчі зміни. У липні минулого року Мінсоцполітики майже удвічі збільшило оплату праці патронатних вихователів, запровадило оплачувану відпустку, оплачуваний час очікування дитини і можливість вихователю мати оплачуваного помічника не з-поміж членів родини.
На сьогодні послуга патронату є у 295 громадах. У 119 з них вона з’явилася вперше. Лідерами за кількістю новостворених патронатних родин є Хмельницька, Чернігівська, Черкаська, Житомирська та Дніпропетровська області.
Завдяки патронату дитина уникає додаткового травмування: якщо вона опинилась без батьківського піклування, вона потрапляє не в інституційний заклад, а в сім’ю. Тут дитина отримує індивідуальну підтримку, виховання та реабілітацію — поки соціальні служби допомагають батькам впоратися з труднощами або на час пошуку нової сім’ї. Патронатні родини також опікуються неповнолітніми вагітними та породіллями, створюючи безпечне середовище для дівчат у складних ситуаціях.
Торік 50 людей стали тренерами для підготовки кандидатів та кандидаток у прийомні батьки, батьки-вихователі, опікуни, усиновлювачі та патронатні вихователі. Нині триває підготовка ще 50 тренерів з 19 регіонів України та Києва. Вони навчатимуть людей, які планують прийняти дитину в сім’ю. Від підготовки тренерів залежить, наскільки ефективно майбутні родини зможуть забезпечити дитині підтримку.
Нагадаємо, на Прикарпатті діють 18 сімей патронатних вихователів, у яких виховують 35 дітей.