Громадянин Туреччини Осман Алтінтас вже другий місяць змушений гостювати у свого родича в Івано-Франківську. А все тому, що поліцейські вилучили у нього паспорт громадянина Турецької Республіки під час проходження паспортного контролю у Львові в аеропорту та не дозволили вилетіти на батьківщину.
Так сталося, що Осман проживає у тепер вже російському Севастополі. Однак ще до цього, у 2012 році, у службі громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб Одеської області йому видали посвідку на постійне місце проживання в Україні.
Несподіване затримання
На різдвяні свята 56-річний Осман Алтінтас разом з цивільною дружиною приїхав з Севастополя в гості до її брата в Івано-Франківськ. Відтак його дружина поїхала назад у Севастополь, а він вирішив полетіти з аеропорту «Львів» у Туреччину. Чоловік придбав завчасно квиток, але здійснити задумане не зміг.
Під час паспортного контролю в Алтінтасовому паспорті громадянина Турецької Республіки начебто запідозрили, що печатка служби громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб є підробною. Відтак його попросили пред’явити посвідку на постійне місце проживання в Україні і констатували, що вона фальшива.
Крім того, як стверджує Осман, в аеропорту йому сказали дати 100 доларів і тоді він би зміг полетіти в Туреччину. Але оскільки таких грошей чоловік при собі не мав, то його посвідку на постійне місце проживання та паспорт громадянина Туреччини було вилучено старшим слідчим Залізничного ВП ГУ НПУ у Львівській області, майором поліції Олегом Гренюхом.
За словами Османа, він за цими ж документами вже два рази без проблем їхав у Туреччину і повертався назад, тому не розуміє, чому поліція стверджує, що печатка і посвідка фальшиві.
Взамін вилучених документів Алтінтасу було вручено тільки повістку про виклик на допит як свідка у кримінальному провадженні на 15 січня до лінійного відділення аеропорту «Львів». А жодних документів про вилучення паспорта громадянина Туреччини йому не надали.
Проте юрист Андрій Кузь зауважує, що номер кримінального проводження на повістці і номер зареєстрованих по цьому факту матеріалів в ЄРДР відрізняються. Через те, що у чоловіка вилучили паспорт, він, відповідно, не зміг повернути авіаквиток у касу та отримати назад сплачені за нього гроші.
Крім того, у процесі вилучення працівниками поліції паспорта і посвідки на постійне місце проживання Осману дали на підпис ряд документів, однак він навіть не має уявлення, що підписав, оскільки папери були українською мовою, якою він не володіє. Чоловік частково розуміє російську і, звісно, вільно володіє турецькою, але при вилучені документів перекладача, який би зміг пояснити, що відбувається, йому не надали.
Слідство, що затяглося
Іванофранківець Василь Шереньга, в якого Алтінтас гостював, розповідає, що до нього зателефонував слідчий і запитав, чи може Осман побути у нього до 15 січня. Він відповів, що до 15-го може. 14 січня до нього знову зателефонував слідчий і повідомив, що документи ще не готові, тому 15 січня Осману вже не треба їхати у Львів, і що він ще передзвонить, як вони будуть готові.
Оскільки більше дзвінків від слідчого не було, то 11 лютого Василь з Османом вирішили самі з’їздити до Львова на прийом до начальника Залізничного ВП. Тоді вони й отримали довідку про те, що 11 січня в Алтінтаса вилучили паспорт та посвідку на постійне місце проживання. Також у довідці було вказано, що вилучені документи відправлені на техніко-криміналістичну експертизу і що станом на 11 лютого її результатів ще немає. А попередня правова кваліфікація – ч. 4. ст. 358 КК України (використання завідомо підробленого документа).
Згідно з інкримінованою статтею, Осману Алтінтасу загрожує штраф до 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, або арешт строком на шість місяців, або обмеження волі до двох років.
«Два тижні тому ми поїхали до начальника, і аж тоді нам видали довідку, що в Османа вилучили паспорт. А якби ми не поїхали, то й того не дали би. Його тут затримають у Франківську, а він навіть не має що показати, бо паспорта нема. А якби він не мав де жити, то де би він був весь цей час?» – дивується пан Василь.
За словами Османа, ніякої допомоги від дипломатичних представництв Туреччини у Києві та Одесі немає. Хоч вони й обіцяли з’ясувати ситуацію, що склалася, та посприяти у її вирішенні.
Печатка – не документ
Юрист Андрій Кузь розповідає, що у прикордонників та поліції не було претензій до паспорта громадянина Туреччини Османа Алтінтаса, а тільки до печатки у ньому про постійне місце проживання в Україні та самої посвідки. Відтак його паспорт не є підробленим документом, а є документом, який посвідчує особу і є власністю Турецької Республіки. Тому, щоб його вилучити, потрібне рішення суду. У такому разі слідчий мав би скласти перелік того, що він вилучає, у двох примірниках і один з них віддати Осману. Натомість йому дали повістку по зовсім іншій кримінальній справі.
«У них є претензії до печатки в паспорті. А печатка – це документ? Ні! Паспорт – це документ, який посвідчує особу і є власністю держави Туреччина. А дозвіл на проживання не є документом, за яким людина перетинає державний кордон. Людина перетинає кордон за закордонним паспортом, а те, що є дозвіл на проживання, – це не документ, який посвідчує особу і на підставі якого перетинається державний кордон, – наголошує Андрій Кузь. – Якщо ви неправильно припаркувались, то у вас же ж інспектор посвідчення водія не забирає. Він складає протокол і відправляє в суд. Якщо суд постановить посвідчення вилучити, то тоді його можна вилучати, а якщо постановить сплатити штраф, то тоді платите штраф. Але після того, як він склав протокол, ви собі їдете далі».
Разом з тим, юрист не виключає і того, що в Одесі, коли Осман виробляв дозвіл на проживання в Україні, могли скористатися тим, що він не розуміє української мови і обманути його, зробивши фальшивий дозвіл.
За словами пана Андрія, з цією проблемою вони звернулися до депутата Івано-Франківської обласної ради Сергія Федорціва, який, у свою чергу, написав депутатське звернення послу Турецької Республіки в Україні Йонету Джану Тезелю, уповноваженому Верховної Ради з прав людини Валерії Лутковській, голові постійної комісії Львівської облради з питань законності, правоохоронної діяльності, дотримання прав людини та військових проблем Михайлу Дзюдзю та т.в.о. начальника ГУ НПУ у Львівській області Дмитру Загарії.
У відділі комунікації ГУ НП у Львівській області відмовились офіційно коментувати цю ситуацію, інформацію погодилися надати тільки після надсилання запиту. Тому «Галицький кореспондент» звернувся з офіційним запитом до т.в.о. начальника ГУ НП у Львівській області Дмитра Загарії.
У зв’язку з вилученням документів на час слідства Осман Алтінтас позбавлений можливості будь-яким чином підтвердити свою особу та потрапити на батьківщину. Натомість він вимушений без документів, грошей та засобів для існування вже два місяці гостювати у родича. А що він мав би робити, якби у нього не було тут родича?
Наталія КОЗАК