Багаторазовий рекордсмен України, франківчанин Назар Павлів продовжує ділитися секретами свого успіху, а також дає практичні поради для тих, хто дбає про свою фізичну форму.
Найкращі вітання усім, хто надає перевагу здоровому способу життя! У попередньому випуску ви дізнались, яких продуктів харчування спортсмену слід уникати. Сьогодні ж я зроблю акцент на тому, яка їжа для спортсмена найбільш корисна.
Коли займаєшся спортом, слід пам’ятати, що сильне та здорове тіло формується не тільки фізичними вправами, але й за допомогою повноцінного, збалансованого харчування. Спробую коротко описати, що і як потрібно споживати для прибування фізичної сили та збільшення м’язової маси.
Прийомів їжі має бути орієнтовно шість на день. Такий режим харчування необхідний для постійного постачання в організм білків і вуглеводів, що особливо актуально для швидкого росту м’язів. У багатьох людей в раціоні не вистачає якраз білка, оскільки більшість сучасних продуктів переповнені жирами та цукром.
Ось орієнтовний перелік продуктів, які містять необхідні елементи для збільшення м’язової маси і сили та становлять основу харчування спортсменів:
1. Курячі яйця. Яєчний білок вважається еталоном білка за своїм складом і за здатністю організму засвоювати його. До речі, він краще засвоюється у вареному вигляді, а не в сирому. Яйця – номер один у харчуванні для росту м’язів!
2. Куряче філе – це дієтичне м’ясо, яке містить велику кількість білка і майже не містить жирів. Готувати його бажано без масла, наприклад, в аерогрилі.
3. Риба, особливо тунець, як і куряче філе, майже не містить жиру, а от білка – достатньо.
4. Яловичина багата не тільки білком, але й важливими мікроелементами, як-от цинк і залізо, які позитивно впливають на вироблення гормону тестостерону.
5. Горіхи – містять багато білків, вітамінів і мікроелементів, необхідних для росту м’язів. Але не захоплюйтеся! У горіхах багато жирів, тому їсти їх потрібно невеликими порціями.
6. Молочні продукти також є джерелом великої кількості білків, як і вітамінів та мікроелементів. Один із них – кальцій, без якого спортсмену не обійтися.
Щодо вуглеводів, то перш за все це енергія, а якщо енергії не вистачає, то організм не буде нічого «будувати», швидше навпаки, почне «спалювати» білки. З іншого боку, зайві вуглеводи, наприклад, солодощі, спожиті у великій кількості, можуть перероблятися в жири! Основними джерелами вуглеводів для спортсменів я б назвав: гречку, рис, вівсянку, овочі та фрукти.
Фрукти допомагають розвивати силу і набирати м’язову масу, а також підвищують витривалість, оскільки містять багато вітамінів і мінералів. Після основної їжі чудово підходять звичайні яблука і груші, але різноманітність не зашкодить, тому не забувайте про персики, апельсини, банани, дині, сливи тощо.
Я особисто завжди стараюся мати із собою кілька яблук та горіхів. Ви можете брати фрукти з собою на роботу чи навчання, щоб перекусити в проміжках між їжею і підтримати організм вітамінами. Так само фрукти корисно їсти одразу після тренування для прискореного відновлення сил. Не забувайте, що найкраще фрукти й овочі їсти свіжими, «в сезон», коли вони достигають у природних умовах та містять найбільше поживних елементів!
А також пам’ятайте, що від правильного харчування залежить ваше здоров’я і самопочуття, а це має прямий вплив в т.ч. і на спортивні досягнення. Тому харчуйтесь правильно, ведіть здоровий спосіб життя, тренуйтеся, і ви обов’язково досягнете успіху!
Шановні читачі, ви також можете поставити будь-яке запитання Назару Павліву, надіславши його нам за адресою: editor@gk-press.if.ua.